Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Coś ci powiem... Nie jestem Niemcem. Jestem Ślązakiem! Zapamiętaj to sobie raz na zawsze. A wiesz co to znaczy? Że się nie dam, nikt mnie nie złamie. Wypiłem z mlekiem matki, że trzeba walczyć! Patrz wyciągam paszport i rzucam w błoto. Nie jestem Niemcem. Węgiel mam w płucach! I śląskie piwo we krwi. Byłes kiedyś pod ziemią i kopałeś węgiel? Trzeba drążyć, rozumiesz? Iść ciągle do przodu! Nie dać się. Kopać. I zapomnieć o strachu, że na łeb spadnie ci strop.
 
Bohaterem sztuki napisanej na zamówienie Teatru Śląskiego jest Hans Bellmer, urodzony ponad sto lat temu w Katowicach światowej sławy artysta, surrealista, autor niepokojących, wieloznacznych rzeźb-instalacji, rysunków i fotografii. Echa spędzonego na Śląsku dzieciństwa, twórcze lata w Berlinie i Paryżu, spotkania ze współczesnymi mu wybitnymi twórcami, wspomnienia rodzinne, wszystko to łączy się w kolażu, będącym próbą ukazania inspirujących artystę zdarzeń.

Hans Bellmer (urodził się 13 marca 1902 w Katowicach, zmarł 23 lutego 1975 w Paryżu) - śląski malarz, rzeźbiarz i grafik. Był synem inżyniera, w 1923 rozpoczął naukę w berlińskiej Wyższej Szkole Technicznej. Bellmer znany jest głównie z serii rzeźbiarskich instalacji "Lalka". Pierwsza seria "Lalek" ukazała się w 1935 jako cykl fotografii 'Wariacje na temat montowania rozczłonkowanej małolatki' zamieszczonych w czasopiśmie surrealistów "Minotaure" (nr. 6) i wywołała wielkie poruszenie. Druga seria w 1938 - pełniła funkcję ilustracji do wierszy Paula Eluarda w magazynie "Messages". W 1938 w Berlinie anonimowo wydał własnym nakładem książkę "Lalka" (Die Puppe), zawierającą 10 czarno-białych fotografii lalki zaarażnowanych w serie "tableaux vivants" (living pictures). Po dojściu do władzy w Niemczech nazistów sztuka Bellmera uznana została za zdegenerowaną. W 1938 roku ostatecznie Bellmer opuścił Berlin i przeniósł się do Paryża, gdzie przyłączył się do surrealistów. Po II wojnie światowej pozostał w Paryżu, porzuciwszy tworzenie lalek, zajął się tworzeniem erotycznych rysunków i fotografii.

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Świat jest skandalem.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Świat jest skandalem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Świat jest skandalem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Świat jest skandalem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Świat jest skandalem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Świat jest skandalem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
The Royal Moscow Ballet
The Royal Moscow Ballet - rosyjscy mistrzowie baletu w Polsce [Trasa]

Korona rosyjskiego baletu zawita do siedmiu miast w naszym kraju ze spektaklem "Jezioro Łabędzie".

Lily - spektakl Och Teatr
"Lily" - komedia kryminalna w reżyserii Krystyny Jandy w Och-Teatrze [FOTO]

Premiera spektaklu już 23 lutego! Zobaczcie zdjęcia z próby!

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.