Dzieje się - Teatr

Reżyserskie zmagania

2009-03-07 16:33:20 | Katowice

 Już po raz jedenasty na deskach Teatru Śląskiego zmierzą się reżyserzy teatralni debiutujący nie dawniej niż 15 lat temu. Jednak po raz pierwszy w dziejach festiwalu Teatr imienia Wyspiańskiego nie tylko użyczy sceny szóstce inscenizatorów, ale będzie również współorganizatorem imprezy. 
 
Korzenie festiwalu sięgają 1998 roku, kiedy w Katowicach odbyła się jego pierwsza edycja. Wówczas zwyciężyła Anna Augustynowicz. Wśród kolejnych laureatów wymienić można Grzegorza Jarzynę, Wojciecha Smarzowskiego, Krzysztofa Warlikowskiego, czy też Maję Kleczewską. 

Reżyserzy stający do walki w konkursie walczą o nagrodę niezwykłą - o „Laur Konrada". Zdobędzie ją ten twórca, który pozyska przychylność większości jurorów. Każdy z jurorów ma do dyspozycji mieszek z 10 tysiącami złotych - wręcza go reżyserowi, którego pracę ocenia najwyżej. Jak łatwo się domyślić zwycięża ten, kto zbierze najwięcej mieszków. 
            
W tym roku o przyznaniu nagrody zdecydują: dyrektor Teatru Ósmego Dnia i aktorka Ewa Wójciak, kompozytor teatralny Stanisław Radwan, reżyser i dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk, scenograf Andrzej Witkowski oraz reżyser i dramaturg Maciej Wojtyszko.

Tradycją jest, iż festiwal otwierają i zamykają „spektakle mistrzowskie". W trakcie XI edycji festiwalu będzie można zobaczyć "Rozmowy poufne" Bergmana w reżyserii ubiegłorocznej zwyciężczyni festiwalu Iwony Kempy oraz "Król umiera, czyli ceremonie" Ionesco w reżyserii Piotra Cieplaka. 

Natomiast do tegorocznego konkursu zakwalifikowano: „Zdobycie bieguna południowego" Manfreda Karge w reżyserii Grzegorza Kempinsky'ego (Teatr Śląski), „Kupca weneckiego" Williama Szekspira w reżyserii Gabriela Gietzky'ego (Wrocławski Teatr Współczesny), „Odpoczywanie" według scenariusza i w reżyserii Pawła Passiniego (Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa), „Sprawę Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej w opracowaniu i reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski z Wrocławia), „Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha) oraz „Drugie zabicie psa" Marka Hłaski w reżyserii Wiktora Rubina (Teatr Polski im. H. Konieczki z Bydgoszczy).

Po raz pierwszy w dziejach festiwalu każdy spośród spektakli będzie prezentowany dwukrotnie, a część spośród nich przedstawiona zostanie w studiu ośrodka TVP w Katowicach. Spektakl Passiniego, wystawiany w studiu telewizji, będzie bezpośrednio transmitowany przez TVP Kultura. Na spektakle mistrzowskie bilety kosztują 70 złotych, natomiast na spektakle konkursowe - 50.
 
Festiwal reżyserów, ale i interpretacji, czyli Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" odbywać się będzie w dniach od 7 do 14 marca.

MC  


Program:

7 marca (sobota) godz. 17.00, 20.00
Rozmowy poufne, Teatr im. Juliusza Słowackiego z Krakowa
reżyseria: Iwona Kempa
Spektakl mistrzowski
 
8 marca (niedziela) godz. 17.00, 20.00
Zdobycie bieguna południowego, Teatr Śląski z Katowic
reżyseria: Grzegorz Kempinsky
Spektakl konkursowy
 
9 marca (poniedziałek) godz. 17.00, 20.00
Kupiec wenecki, Wrocławski Teatr Współczesny
reżyseria: Gabriel Gietzky
Spektakl konkursowy
godz. 20.00
Studio Telewizji Katowice, ul. Telewizyjna 1
Odpoczywanie, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa
reżyseria: Paweł Passini
Spektakl konkursowy
 
10 marca (wtorek), godz. 20.00
Sprawa Dantona, Teatr Polski z Wrocławia
reżyseria: Jan Klata
Spektakl konkursowy
godz. 20.00
Studio Telewizji Katowice, ul. Telewizyjna 1
Odpoczywanie, Teatr Łaźnia Nowa z Krakowa
reżyseria: Paweł Passini
Spektakl konkursowy
 
11 marca (środa) godz. 18.00
Sprawa Dantona, Teatr Polski z Wrocławia
reżyseria: Jan Klata
Spektakl konkursowy
 
12 marca (czwartek) godz. 17.00, 20.00
Studio Telewizji Katowice, ul. Telewizyjna 1
Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha
reżyseria: Monika Strzępka
Spektakl konkursowy
 
13 marca (piątek) godz. 17.00, 20.00
Drugie zabicie psa, Teatr Polski z Bydgoszczy
reżyseria: Wiktor Rubin
Spektakl konkursowy
 
14 marca (sobota) godz. 19.00
Król umiera, czyli ceremonie, Narodowy Stary Teatr z Krakowa
Spektakl mistrzowski

Imprezy towarzyszące:
10 marca, godz. 17.30
Galeria Rondo Sztuki
"Rozmowy w Rondzie Sztuki"
"Teatr w Europie - daleko i blisko" - rozmowa
z Krystyną Meissner
prowadzi red. Jerzy Sosnowski
 
11 marca, godz. 17.30
Galeria Rondo Sztuki
"Rozmowy w Rondzie Sztuki"
"Gombrowicz na dziś" - rozmowa
z Mikołajem Grabowskim
prowadzi red. Jerzy Sosnowski
                                                                                        

Słowa kluczowe: festiwal interpretacje program katowice 2009 teatr śląski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatralne Nagrody Muzyczne
Rusza jubileuszowa 15. edycja Teatralnych Nagród Muzycznych

Jest to jedyny ogólnopolski konkurs tego rodzaju.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.