Dzieje się - Teatr

3xK czyli Katowicki Karnawał Komedii

2008-12-17 10:19:50 | Katowice

 Katarzyna Figura, Hanna Śleszyńska, Grażyna Wolszczak, Franciszek Pieczka, Zbigniew Zapasiewicz, Bronisław Wrocławski, Jan Peszek. To nie nazwiska pochodzące z obsady najnowszej produkcji kinematograficznej (chociaż zdaniem Mirosława Neinerta - ojca Letniego Ogrodu Teatralnego i dyrektora KKK - są to aktorzy mogący zagrać w dobrym polskim filmie), ale artyści, którzy wystąpią w czasie Katowickiego Karnawału teatralnego.

"Słoneczni chłopcy" odwołani>>

Organizatorem festiwalu jest Teatr Korez („teatr, który ludzi bawi a nie nudzi") oraz Miasto Katowice, natomiast współorganizatorem - Teatr Śląski. Na deskach tych dwóch teatrów, a w tej edycji dodatkowo na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu (spektakl „Słoneczni chłopcy"), zaprezentowane zostanie 10 spektakli.

Wśród nich będzie można zobaczyć przedstawienia takie jak: „Frank V. Komedia bankierska" z  Teatru im. J. Słowackiego z Krakowa, „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego" - monodram Jana Peszka, czy też „Trzy po trzy" - premierę Teatru Śląskiego w reżyserii Rudolfa Zioło, którą teatr przygotowuje specjale z myślą o festiwalu. Spektakl teatru Śląskiego będzie jedynym reprezentantem scen Śląska i Zagłębia.

Jak wyjaśniał Mirosław Neinert, KKK za cel stawia sobie zaprezentowanie publiczności województwa śląskiego spektakli niemożliwych do zobaczenia przez nią na co dzień. Ten niezwykły festiwal pomyślany został dla „zwykłych" ludzi i dlatego taką też posiada twarz - w pierwszej edycji ową „twarzą" był górnik (pan J. Paździor), a obecnie na bilbordach ujrzeć można pielęgniarkę (panią M. Szklarz). Bilbordy wisieć będą zresztą nie tylko na terenie województwa śląskiego, ale również w największych polskich miastach, bowiem ta jedna z najbardziej  wypromowana śląskich imprez stała się elementem kampanii „Katowice miasto wielkich wydarzeń". Z faktu, iż ideę katowickiej imprezy teatralnej stanowi dotarcie do szerokiej publiczności (co jeszcze raz warto podkreślić) wynika również to, iż na festiwalu nie ma karnetów, a bilety będzie można nabyć w cenie od 30 złotych.

Tak jak w przypadku pierwszej edycji widzowie zdecydują o przyznaniu nagrody dla najlepszego, ich zdaniem, spektaklu na małej i dużej scenie (z ocen widzów zostanie wyciągnięta średnia). W tamtym roku nagrodę na dużej scenie zdobyła „Kolacja dla głupca" Teatru Ateneum z Warszawy, natomiast na scenie małej - „Seks, prochy i rock and roll" - monodram Bronisława Wrocławskiego. Co oprócz satysfakcji otrzymali artyści? Karnawałowe maski oprawione w ramki.      
                              
W tym roku zdecydowano się wprowadzić również weekendową nagrodę dla szczęśliwca spośród widzów przyznających punktację - na weekend wylosowana osoba otrzyma samochód z pełnym bakiem i niespodzianką w bagażniku. Nowością w czasie II edycji karnawału będzie również impreza towarzysząca pod postacią recitalu Mariusza Lubomskiego „Ambiwalencja" (w tym roku jedna, ale dyrektor festiwalu wyraził nadzieję na powiększenie tej liczby w przyszłych latach).

Jak obiecują organizatorzy, dołożą oni wszelkich starań, aby nakłonić wykonawców do spotkania po spektaklu z publicznością w teatralnym foyer lecz ostateczna decyzja należeć będzie do artystów i ich managerów. Przed rozpoczęciem Katowickiego Karnawału Komedii przewidziane zostało jeszcze spotkanie z potencjalną publicznością i osobami zainteresowanymi festiwalem w Empiku znajdującym się na terenie Silesia City Center.

W trakcie Karnawału Komedii ponownie  będzie można ujrzeć Hannę Śleszyńską i Bronisława Wrocławskiego, którzy, jak zapewniał Mirosław Neinert, bez zbędnych oporów zgodzili się na ponowne przybycie do Katowic. Wyciągając wnioski z pierwszej edycji (a konkretnie z jednego spektaklu) mogę stwierdzić, iż pomimo karnawałowego i komediowego charakteru dostarczona zostanie nie tylko rozrywka i farsa, lecz trafią się i takie spektakle, które funkcjonują na „zasadzie tortu" - kto będzie chciał zbierze tylko komediową śmietankę, podczas gdy ktoś inny „wgryzie" się głębiej.

II Katowicki Karnawał Komedii potrwa od 9 do 19 stycznia 2009 roku. Spieszmy się jednak rezerwować bilety - bardzo szybko zmniejsza się ich ilość. Bilety w cenie od 30 zł.

Magdalena Czerny
(magdalena.czerny@dlastudenta.pl)


Program:

Teatr Śląski

9 stycznia- PREMIERA! „Trzy po trzy"
godz. 18.00

11 stycznia- „Frank V- Komedia bankierska"   
Teatr im. J. Słowackiego z Krakowa (gościnnie Marta Bizoń)
godz.19.00

12 stycznia- „Koleżanki", Teatr Komedia Warszawa
godz. 19.00 (Katarzyna Figura, Marzena Trybała, Grażyna Wolszczak, Katarzyna Żak, Jan Jankowski)

13 stycznia- „Pół żartem, pół sercem" Teatr Ludowy z Krakowa
godz. 19.00

15 stycznia- „Sami" Teatr im. Modrzejewskiej Legnica
godz. 18.00

Teatr Korez

10 stycznia- „Czołem wbijając gwoździe w podłogę"
Teatr im. Jaracza z Łodzi
godz. 19.00 i 21:15 (Bronisław Wrocławski)

14 stycznia- „Szczęśliwy dzień" Teatr Capitol z Warszawy
godz. 17.00 i 20.00 (Marek Siudym, Andrzej Grabarczyk, Joanna Kupińska)

16 stycznia- „Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego"
godz. 18.00 (Jan Peszek)

17 stycznia- „Cavewoman- Kobieta jaskiniowa" Teatr Bajka Warszawa
godz. 20.00 i 17.00 (Hanna Śleszyńska)

18 stycznia- „Ambiwalencja"- recital Mariusza Lubomskiego
godz. 19.00

 


Słowa kluczowe: KKK Katowicki Karnawał Komedii śląsk teatr korez program repertuar bilety teatr zagłębia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Red Sky Performance
Teatralne widowisko Red Sky Performance zelektryzowało NFM [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z występu w w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.