Dzieje się - Sztuka

XI Seminarium Śląskie - imprezy kulturalne

2006-09-22 16:22:07 | Katowice

 W dniach 25-30 września br. odbędzie się w Kamieniu Śląskim już XI Seminarium Śląskie, organizowane przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Duszpasterstwo Grup Mniejszości Narodowych Diecezji Opolskiej, Konwersatorium im. Josepha von Eichendorffa w Opolu oraz Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Seminarium tradycyjnie towarzyszyć będzie szereg projektów kulturalnych - stanowiących swoiste uzupełnienie i urozmaicenie programu Seminarium.

Przez cały tydzień, w czasie którego odbywać się będzie XI Seminarium Śląskie, jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w imprezach kulturalnych przygotowanych przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wśród nich znalazły się: ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wystawa "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji w piłce nożnej - wczoraj i dziś (...)", prezentacja spektaklu "Zasypani", kolejny koncert kameralny z cyklu "Polsko-niemieckie inspiracje muzyczne" oraz projekcja filmu dokumentalnego z serii "Górnośląskie odkrywanie świata".

Program szczegółowy:

25 września, poniedziałek, 17.00 (Opole, Teatr EKO-STUDIO)
Prezentacja sztuki "Zasypani" wg Tomasza Raya

Współproducent spektaklu: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Reżyseria: Andrzej Czernik
Scenografia: Małgorzata Kowalcze
Kompozycja świateł (oświetlenie): Grzegorz Cwalina
Występują: Andrzej Czernik, Norbert Kaczorowski, Leszek Malec
Prapremiera: 3 czerwca 2006 r., Opole

Tekst "Zasypanych" traktuje o przymusowym spotkaniu żołnierza niemieckiego i polskiego, obrazuje dramat dwóch ludzkich egzystencji rzuconych w wir wydarzeń, na które nie mieli wpływu i których tak naprawdę nigdy nie chcieli. Czy można odnaleźć swoje człowieczeństwo spoglądając w oczy wroga? Jak podobni, jak różni są "wrogowie"? Dwóch ludzi, których losy w dramatyczny sposób splotła historia, i którzy przechodzą próbę swego człowieczeństwa: przezwyciężenie samego siebie, wzajemnej nienawiści i nieufności. Wiele pytań zadaje czytelnikowi Tomasz Ray, na wiele pytań będzie musiał odpowiedź znaleźć widz spektaklu reżyserowanego przez Andrzeja Czernika.

26 września, wtorek, 17.30 (Zespół Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny SEBASTIANEUM SILESIACUM w Kamieniu Śląskim)

Otwarcie wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej: "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej piłkarskiej reprezentacji narodowej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku"

Dyskusja panelowa z udziałem:
Paweł Czado, Dział Sportowy Gazety Wyborczej, Grzegorz Bębnik, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, Thomas Urban, korespondenta Süddeutsche Zeitung, Dawid Smolorz, Witold Łastowiecki, dziennikarz tygodnika "Tylko piłka"

Moderacja: Marcin Wiatr, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Od dnia wernisażu (22 czerwca br.) wystawa "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej reprezentacji narodowej w piłce nożnej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku", cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Prezentacja w Kamieniu Śląskim jest kolejną okazją (po wernisażach w: Centrum Prasowym Stadionu Śląskiego, na terenie Stadionu Śląskiego w czasie obchodów jego pięćdziesięciolecia, w Szybie Wilson w Katowicach, w Kędzierzynie-Koźlu) do przedstawienia tej wyjątkowej wystawy, przedstawiającej zawiłe losy Górnoślązaków przez pryzmat historii sportu.

Tematyka wystawy, a przede wszystkim nowatorski sposób ukazania ważkiej kwestii poczucia tożsamości narodowej wśród Górnoślązaków, jako ludzi żyjących na styku różnych kultur, czerpiących z odmiennych tradycji, przyciąga prawdziwe rzesze oglądających (22 lipca na Stadionie Śląskim wystawę zobaczyło ok. 2000 osób).

Wystawa i publikacja przedstawią dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku. Wystawa ma na celu przede wszystkim przypomnienie lub pogłębienie świadomości tego, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłości i specyfikę górnośląskiej historii - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Działo się to często nie bez konsekwencji na osobiste losy tych ludzi. Legendy takie jak Ernst Wilimowski (Pradulla), Gerard Cieślik czy Ernst Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy - np. Miroslav Klose i Lukas Podolski - symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków. Wystawa ma też pokazać światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Historia ich życia i kariery sportowej pokazuje, jak wielki wpływ miały wydarzenia polityczne i historyczne na bieg indywidualnych losów górnośląskich sportowców. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są wielce pouczającą lekcją historii regionalnej i lokalnej.

Jednocześnie nie zrozumiemy losów górnośląskich sportowców, jeśli obce będzie nam spojrzenie na historię Górnego Śląska z szerszej, europejskiej perspektywy.

W ramach naszej wystawy prezentujemy górnośląski "wunderteam" (11 + 4), któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Również dlatego, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami zarówno Polski, jak i Niemiec - państw, których sąsiedztwo przez dużą część minionego stulecia nacechowane było konfliktami.

Naszym zamysłem jest nie tylko przedstawienie pochodzących z Górnego Śląska mistrzów świata, medalistów mundiali i gwiazd międzynarodowych boisk, lecz także tych, którzy ze względu na upływający czas i wydarzenia historyczne nie są dziś szerzej znani nawet we własnym regionie. Wystawie towarzyszy wydawnictwo poświęcone górnośląskim piłkarzom oraz politycznym zawirowaniom, które są częścią historii sportu na Górnym Śląsku.

28 września, czwartek, 19.00 (Sala Lustrzana Zamku w Kamieniu Śląskim)
Koncert kameralny z cyklu "Polsko-Niemieckie inspiracje muzyczne" - "Mistrzowie liryki romantycznej"

Celem spotkań muzycznych z cyklu "Polsko-niemieckie inspiracje muzyczne" jest ukazanie różnych aspektów polsko-niemieckich stosunków kulturowych, które się nawzajem przenikają i spotykają w muzyce. Jeden z nich to edukacja. Szczególny wkład Niemiec do światowej kultury muzycznej stanowi wielka liryka - pieśni F. Schuberta, R. Schumanna, J. Brahmsa czy H. Wolfa. Wzorzec ich interpretacji tworzyli przez lata wybitni niemieccy śpiewacy jak m.in. Gundula Janowitz i Dietrich Fischer-Dieskau. Pod ich kierunkiem podczas swoich studiów w Niemczech zgłębiał te zagadnienia polski artysta Maciej Bartczak, który będzie jednym z muzyków, którzy wystąpią przed publicznością zgromadzoną na wrześniowym koncercie w Kamieniu Śląskim.

Program koncertu:
Johannes Brahms - Vier ernste Gesänge op. 121, 3 Intermezza op. 118
Robert Schumann - Intermezzo es-moll z Karnawału wiedeńskiego op. 26
Franz Schubert - cykl pieśni "Winterreise" D.911 (wybór)

Wykonawcy:
Maciej Bartczak - baryton
Katarzyna Rzeszutek - fortepian
Paweł Motyczyński - fortepian

29 września, piątek, 18.30 (Sala Lustrzana Zamku w Kamieniu Śląskim)
Pokaz filmu dokumentalnego "Górnośląskie odkrywanie świata"

Scenariusz i reżyseria - Wojciech Sarnowicz, Michał Smolorz
Producent - Studio Programów i Filmów Telewizyjnych Antena Górnośląska, Katowice

Współproducent - Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

"Górnośląskie odkrywanie świata" to cykl składający się z 12 odcinków, który przedstawia Górny Śląsk jako wielki, historyczny region europejski o tysiącletnim dorobku cywilizacyjnym. Region, który w powszechnej świadomości społecznej wciąż kojarzy się głównie z upadającym przemysłem górniczo-hutniczymi, może pochwalić się jednak bogactwem wielokulturowego dziedzictwa, który przez setki lat kształtowały kultury polska,czesko-morawska, niemiecka i żydowska. W związku z tym odcinki filmu podzielone zostały tematycznie. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Studiem Programów i Filmów Telewizyjnych Antena Górnośląska postawił sobie za cel przybliżenie tej wielkiej i często zapoznanej wiedzy i przedstawienie jej w atrakcyjnej formie współczesnemu widzowi. I tak oto zrodził się pomysł nakręcenia cyklu filmów dokumentalnych poświęconych zagadnieniom geografii, państwowości, narodów i społeczności, języków, kultury, gospodarki, nauki, religii, wojen, władców i polityków w kontekście wielokulturowych dziejów Górnego Śląska. Moderatorem każdego odcinka jest wybitna postać związana z tym wyjątkowym europejskim regionem albo z urodzenia, albo poprzez pracę czy pasję.

Organizator imprez kulturalnych: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy:
*        Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
*        Studio Programów i Filmów telewizyjnych "Antena Górnośląska"
*        Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych
*        Teatr EKO-STUDIO
*        Zespół Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny SEBASTIANEUM SILESIACUM

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Maszyna Czasu - rzeźba Tomasza Domańskiego
"Maszyna Czasu" we Wrocławiu na oczach widzów dokonuje przemiany żywiołów [FOTO]

Rzeźba miejska Tomasza Domańskiego postawiona jest ku czci, a jednocześnie na żer czasu.

najlepsze okładki polskich płyt 2020
Oto 30 najlepszych okładek płytowych z 2020 roku

Wkrótce dowiemy się, kto został zwycięzcą Konkursu 30/30.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.