Dzieje się - Sztuka

Portret Samotności

2008-11-03 12:01:08 | Katowice
 Grupa Fotograficzna "Indygo" zmierzyła się z wszechobecnym tematem samotności. Efektem tej pracy jest wystawa "Portret samotności", którą można oglądać w katowickiej Galerii Pod Sufitem.

Czym jest samotność? Dla jednych jest to „stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami”, dla drugich, może bardziej encyklopedycznie - „to przebywanie w odosobnieniu, brak towarzystwa, rodziny, przyjaciół”. Uczucie to jest stanem wyobcowania, brakiem bliskich ludzi, możliwości porozumienia się z innym człowiekiem. Zatem wniosek nasuwa się jeden: człowiek nie jest stworzony do życia w samotności. Życie to jednak pasmo nieustających wyborów, człowiek na każdym kroku zmuszany jest podejmować decyzje. Samotnicy skłóceni z całym światem, z otoczeniem, nierzadko z samym sobą, kierują się sobie tylko znanymi powodami, uparcie dążą do wytyczonego uprzednio celu. Tchórz, chojrak, zawadiaka, heros, wojownik, samotnik, dziwak - nie wystarczy czasu, by przypomnieć, pod jakimi określeniami ich znamy. Samotność nieodłącznie kojarzy się z cierpieniem i udręką. Wciąż brzmią w uszach pamiętne słowa wyśpiewane z pasją przez Ryśka Riedla, nieżyjącego już wokalistę grupy Dżem: „Samotność to taka straszna trwoga...”.

Człowiek samotny stroni od społeczeństwa. Ta prawidłowość działa także w drugą stronę - społeczeństwo stroni od człowieka, będzie dla niego tak samo obce, nieprzyjazne i niegościnne. Wspólnota nie potrafi okazać samotnikowi zrozumienia. Ideały, którymi uduchowiony samotnik hołduje, wydają się innym zwykłymi fanaberiami, za którymi goni bujający w obłokach. Ludzie często skazują się na samotność właśnie z powodu owego niezrozumienia, osamotnieni we własnych ideałach, marzeniach, w samotności odkrywają swoje wnętrze, w ciszy znajdują odpowiedzi na wiele dręczących ich pytań.

Samotność na zawsze pozostanie tajemnicą. Współczesny człowiek odczuwa samotność w sposób szczególny. Świat dąży do zagubienia kruchego ludzkiego życia, w megabajtach danych, dominacji wszechobecnych mediów, rozhukanych w doniesieniach informacyjnych. Człowiek staje się bezwartościowym elementem statystyki, staje się muchą złapaną - dosłownie i w przenośni - w Sieć.

Można dochodzić przyczyn samotności, lecz nie sposób jej wyjaśnić. Można z nią żyć, można się przyzwyczaić, można przywyknąć, można też żyć w gwarnym otoczeniu przyjaciół, można brylować w towarzystwie, można mieć u stóp cały świat, ale trzeba pamiętać, że kiedyś przyjdzie się z samotnością zmierzyć.

Wystawa czynna od 3 do 30 listopada 2008 roku.

 
Słowa kluczowe: portret samotności wystawa indygo grupa fotograficzna galeria pod sufitem
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wywiad z wydawcą stacji ARTE TV po polsku

Poznajcie szczegóły działalności platformy w 2020 roku!

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.