Dzieje się - Sztuka

Nowy Rok zacznij... artystycznie!

2008-12-19 09:10:26 | Katowice
Jeżeli od Nowego Roku zamierzasz zmienić coś w swoim życiu, może zaczniesz poświęcać więcej czasu sztuce? W Katowicach nadarza się do tego świetna okazja. Do końca stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej BWA można oglądać bardzo interesujące wystawy.

 Do 30 stycznia można oglądać wystawę Maren Dubnick "Wzgrubienie", prezentowaną w nowej, niezależnej przestrzeni wystawienniczej galerii, zwanej roboczo Aneksem. Niewielkich rozmiarów obiekty Maren Dubnick powstają w efekcie żmudnego nawijania nici na igły i agrafki. Artystka nazywa swoje prace zagęszczeniami, odwołując się do pojęcia czasu i wizualnego przedstawiania nieskończoności. Sam proces monotonnego zwijania jest dla niej rytualnym niemal sposobem koncentracji. Powtarzalność ruchów staje się schronieniem, przywraca równowagę, wycisza. Jubilerskie w swoich miniaturowych rozmiarach obiekty są zapisami prywatnych performensów artystki. Sięgnięcie po technikę wyplatania, przędzenia jest hołdem dla przypisywanych tradycyjnie kobietom środków wyrazu, spychanych na marginesy gatunków sztuki i nobilitowanych dopiero w latach siedemdziesiątych przez ruch pattern and decoration.

Również do końca stycznia obejrzeć można retrospektywną wystawę foto grafii Rogera Ballena "Smutek śmierci". Pierwsze zdjęcia dokumentowały aktywistów walczących o prawa człowieka oraz przeciwników wojny w Wietnamie. Po skończeniu studiów psychologicznych wyruszył w świat. Podróżował między innymi z Kairu do Cape Town i z Istambułu do Nowej Gwinei. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród fotograficznych, m.in.: finalistą konkursu Citigroup Prize w Anglii (2000), zdobywcą tytułu Fotografa Roku 2002 na festiwalu w Arles, zdobywcą specjalnego wyróżnienia w konkursie UNICEF Photo of the Year 2001.

U początków artystycznej Roger Ballen dokumentował życie mniejszych i większych wiosek położonych na rolniczych terenach Południowej Afryki, które odwiedzał. Pod koniec lat osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych zainteresował się ich mieszkańcami. Wkrótce bohaterowie jego zdjęć zaczęli pozować, prace Ballena coraz częściej były kreowane, przestały być czystym dokumentem. Ludzie i zwierzęta na jego fotografiach robią wrażenie odizolowanych, zagubionych, odseparowanych od reszty świata i jednocześnie całkowicie dla niego nieistotnych. Przedstawiające ich zdjęcia są surrealnym i intrygującym studium psychologicznym.


Fotografie autorstwa Rogera Ballena wykorzystane dzięki uprzejmości Phaidon Press Inc.


JJ/informacja prasowa
Słowa kluczowe: BWA Katowice, Galeria Sztuki Współczesnej, Ballen, sztuka współczesna, fotografia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Opera Rara 2019
Zbliża się 11. edycja festiwalu Opera Rara w Krakowie

Ideą festiwalu Opera Rara jest zderzenie dwóch wizji opery: jej tradycyjnego oblicza oraz prowokacyjnych eksperymentów.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.