Dzieje się - Sztuka

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej Nikisz-for

2009-06-16 11:05:35 | Katowice
 Artystów „naiwnych” odkryto we Francji w początku XX wieku, a zawdzięczamy to twórcom ówczesnej awangardy artystycznej. Wtedy to Pablo Piacasso urządził uroczyste przyjęcie na cześć Henri Rousseau, najwybitniejszego malarza tego nurtu sztuki. Wzruszony malarz przyjmował hołdy artystów z całą powagą, nie dostrzegając żartobliwego kontekstu imprezy. „Ty i ja jesteśmy największymi artystami”- powiedział do Picassa. Miał rację, obrazy obu wiszą dziś w najlepszych muzeach.

Teraz dzięki festiwalowi Nikisz-For, Katowice i Nikiszowiec stanowią centrum sztuki naiwnej. Śląsk ma tworzących jeszcze znakomitych artystów: Erwina Sówkę i Władysława Lucińskiego. Ciekawa, zwłaszcza z socjologicznego punktu widzenia jest kolekcja obrazów Pana Trefonia. Daje swoisty dokument życia Śląska, to czego nie zdołano sfotografować i sfilmować, a co niknie z każdym dniem.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej to pierwsza w Polsce impreza w takiej skali pokazująca dzieła sztuki naiwnej świata. Nazwa „Nikisz-For” ma nawiązywać do sławnego malarza naiwnego – Nikifora. „For”, natomiast, jest wyznacznikiem - dla wszystkich, którzy doceniają sztukę, kochają piękno, którzy są otwarci na nowe wrażenia, na powrót do krainy dzieciństwa.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. W zeszłym roku ogromny rozmiar imprezy wyznaczony został nie tylko ilością ponad 700 zgromadzonych w galerii dzieł z całego świata (obrazów, rzeźby, ceramiki, malowanych kamieni i haftów), ale także szeregiem imprez towarzyszących i sporą liczbą uczestników. Wystawa współgrała ponadto z występami oryginalnych zespołów muzycznych, wkomponowanych w kolorystykę dzieł, oraz pojawiły się aspekty edukacyjne, jakimi były pokazy filmów na temat sztuki naiwnej, czy konkursy dla dzieci i młodzieży. W trakcie trwania Festiwalu odbyły się także plenery malarskie i jarmarki sztuki, które zaktywizowały lokalną społeczność, zintegrowały śląskich artystów, dzięki którym impreza zyskała „dobrego ducha”.

Kolejną - drugą już edycję Festiwalu „NIKISZ-FOR” , zapowie plakat pochodzącego z Senegalu twórcy - Rogera Djiguemde. Plakat ten został w zeszłym roku wybrany głosami zwiedzających i zobaczymy na nim autorską wizję rynku katowickiego „Nikisza”. To właśnie obrazy Rynku będą przewodnim motywem tegorocznej Imprezy.

Udział w II Festiwalu zapowiedziało już około 100 artystów ze świata i 30 polskich twórców. Zderzenie przeszłości i nowoczesności pozwoli przyciągnąć młodych odbiorców tej sztuki - nie zabraknie podczas Festiwalu dynamicznych występów muzycznych, happenerskich i filmowych atrakcji. O ile poprzednie wydanie nastawione było na przybliżenie kultury Francji, to obecne zostanie zadedykowane kulturze „Czarnego Lądu”, czego wyrazem stanie się pokaz afrykańskiego współczesnego kina (AfryKamera) z towarzysząca mu wystawą sztuki Afryki.
 
Patronem medialnym Festiwalu jest:
 
Słowa kluczowe: Nikisz-for, Nikiszowiec, Katowice, festiwal sztuki naiwnej, sztuka naiwna, Henri Rousseau
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.