Dzieje się - Sztuka

Maska. Magia - Sztuka - Metamorfoza

2008-12-15 10:13:52 | Katowice

 „(...)religijnie, filozoficznie i estetycznie maska uświęca usunięcie w cień bezpośredniej rzeczywistości na korzyść rzeczywistości szerzej pojętej"*. Po raz drugi, po wystawie w ramach Ars Cameralis, będzie można w Katowicach zobaczyć maski. Tym razem nie będą one pochodziły z jednego kraju lecz z całego świata, a podziwiać je będzie można w liczbie ponad 170-ciu.

Zamiarem nowej wystawy Muzeum Śląskiego jest prezentacja kulturowego bogactwa obecnego w świecie maski. Jednakowo ma ona na celu zaakcentowanie jej roli społecznej oraz filozoficznej, jak również historycznej. Maska stanowi dzieło niezwykle atrakcyjne pod względem plastycznym, a jej swoista moc ujawnia się poprzez różnorodność, mistycyzm oraz siłę oddziaływania jaką zawarł w niej artysta. Funkcjonowała ona, i funkcjonuje, w społeczeństwach odległych od siebie zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym.

Na wystawie będzie można ujrzeć maski z Europy (w tym z terenów takich jak Bułgaria, Polska oraz oczywiście z Wenecji), z  Afryki (maski czternastu ludów zamieszkujących część zachodnią, środkową i wschodnią kontynentu), z Melanezji, Ameryki Środkowej oraz Południowej, z krajów azjatyckich - między innymi z Indii, Nepalu, Sri Lanki i Indonezji.

Wybór, przy uwzględnieniu ogromnej różnorodności, stanowić będzie syntetyczny przegląd stylów, technik oraz spełnianych przez maski funkcji. Wierząc zapowiedziom prezentowane maski podzielić można na trzy kategorie: teatralne, rytualno - obrzędowe i pośmiertne (poniekąd również związane z obrzędami i rytuałami).

Maski teatralne dla aktora stanowią niejednokrotnie symbol identyfikacji. Dla przykładu można wspomnieć o indyjskich maskach teatru ćhau przedstawiających mityczną parę - pasterkę Radhę i boga Krisznę. Na wystawie zaprezentowane zostaną maski teatrów wayang topeng i antycznej Grecji oraz marionety teatru afrykańskiego. Swoich reprezentantów będą posiadały również maski karnawału weneckiego.

Na wystawie na uwagę zasługiwać będą maski rytualne i obrzędowe. Spośród nich niezwykle interesujące okazać się mogą maski meksykańskie, na których pojawiają się wizerunki zwierząt takich jak jaszczurka, wąż, czy też żaba. Prezentują one dualizm natury człowieka łączącego w sobie pierwiastki ludzkie i zwierzęce.

Obecne będą również wzmiankowane maski pośmiertne, których znaczenie nie jest do końca rozwikłane. Wykonane z cennych materiałów - złota, kryształu, kamieni szlachetnych - podkreślały prestiż zmarłych władców i bohaterów oraz pobudzały wyobraźnię poszukiwaczy przygód. W Muzeum będzie można zobaczyć replikę tego typu maski, wykonanej ze złotej blachy, używanej w Grecji w XVI w. p.n.e. Oryginalną formą zwraca również uwagę maska Kanaga, przedstawiająca mitycznego ptaka, wykorzystywana podczas obrzędów pogrzebowych grupy etnicznej Dongonów z Mali w Afryce, a także pogrzebowe maski plemienia Bataków z Sumatry.

W ramach programu towarzyszącego wystawie Muzeum Śląskie, we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, zaprasza 22 stycznia 2009 roku na wykład prof. Guido Lauro Parisi, który zostanie poświęcony karnawałowi weneckiemu oraz komedii dell'arte. Z kolei na 19 lutego 2009 roku zapowiedziany został wykład o japońskim teatrze NO, który poprowadzi Wioletta Laskowska z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.
 
Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie występ noworocznej grupy obrzędowej „Dziady" z Żabnicy (gmina Węgierska Górka). Wystawa czynna będzie do 15 marca 2009 roku.

Muzeum Śląskie w Katowicach
Wernisaż: 15.12.2009, godzina 16.00

Magdalena Czerny
(magdalena.czerny@dlastudenta.pl)  

*cyt. za: A. Nicoll, W świecie Arlekina

Słowa kluczowe: wystawa masek ars cameralis muzeum śląskie wernisaż do kiedy katowice
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Wrocław, lato 1982, fot. Chris Niedenthal
Kim jest kobieta ze słynnego zdjęcia Chrisa Niedenthala? [Aktualizacja: Już to wiemy!]

Muzeum Architektury we Wrocławiu szukało kobiety ze zdjęcia z 1982 roku.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.