Dzieje się - Sztuka

Festiwal Wolnych Ludzi

2009-11-24 11:00:26 | Katowice

 Na początku grudnia Katowice staną się miastem walczącym o prawa człowieka. Jak co roku, wokół Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów Amnesty International, zorganizowany zostanie Festiwal Wolnych Ludzi. Trzecia edycja będzie trwała tydzień, a otworzy ją, 5 grudnia, Brzmienie/Wyzwolenie, czyli koncerty dla wolności w Oku Miasta.

Zaproszone zespoły - Syphone i Sensorry - zagrają by wesprzeć ideę Światowej Deklaracji Praw Człowieka oraz by zachęcić do pisania listów w obronie tych, których prawa są łamane. Organizatorzy podkreślają, że muzyka będzie taka jak cały festiwal - wyzwolona, momentami niekonwencjonalna, z pogranicza. Koncerty rozpoczną się o godzinie 20.00, a wstęp na nie jest wolny.

Syphone to projekt wciąż się tworzący. Mówią o sobie, że są gdzieś pomiędzy drum'n'bass'em, dub'em i trip-hopem. Podążają przez wiele gatunków muzyki, by stworzyć swój własny, niemożliwy do zdublowania styl. Drugi zespół, Sensorry, jest już dobrze rozpoznawany na polskiej scenie alternatywnej. Grano ich w radiowej Trójce, a Marcin Babko z „Gazety Wyborczej" pisał, że ich muzyka „w psychodelicznej przestrzeni łączy jazzowe rytmy i improwizowane solówki, jamajską wibrację z dubowymi efektami i bigbitowe melodie wokalne..." Sami potwierdzają, że tworzą „muzykę warstwową" - warstwa piosenek i warstwa improwizacji zanurzone w kilodżulach energii. Po takiej dawce muzycznych emocji organizatorzy zapraszają na Afterparty. Wszystko to, by zebrać energię na cały następny tydzień, w czasie którego Festiwal Wolnych Ludzi opanuje Uniwersytet Śląski.

W poniedziałek, 7 grudnia, odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Oczyść Deltę Nigru". To wizualna próba spojrzenia na przenikanie się problemów ekologicznych z tymi, dotyczącymi praw człowieka. W ten sam dzień ruszą „Widma Wolności" - cykl otwartych wykładów, paneli dyskusyjnych i spotkań z ludźmi nauki w Uniwersytecie Śląskim. Antropolodzy, socjologowie i medioznawcy przyjrzą się współczesnym sposobom rozumienia wolności. Organizatorzy zapowiadają, że nie obejdzie się bez kontrowersyjnych tematów i poruszone zostanie niejedno współczesne tabu. Szczególnie interesująco zapowiada się wtorkowe spotkanie z drem hab. Zbigniewem Oniszczukiem - „Kreacje wolności w mediach", gdzie wolność skonfrontowana zostanie ze współczesnym stanem środków masowego przekazu oraz piątkowy panel dyskusyjny moderowany przez dra Marka Pacukiewicza, gdzie prelegenci przedstawią i zbadają różne znaczenia pojęcia „wolność". Patronat honorowy nad całością Festiwalu objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Kulminacją Festiwalu będzie24-godzinny Międzynarodowy Maraton Pisania Listów w Akancie przy ul. Teatralnej 9. Ta coroczna akcja Amnesty International, to olbrzymi, słyszalny na całym świecie apel do decydentów, by przestali łamać prawa ludzi do godnego i wolnego życia. W ostatnich latach udało się tym sposobem uratować m.in. Aminę Lawal - Nigeryjkę skazaną za cudzołóstwo na ukamienowanie, Tenzina Deleka - tybetańskiego mnicha skazanego w niesprawiedliwym procesie na karę śmierci oraz ułaskawić „Dziewczyny z Al.-Quatif" - ofiary gwałtu, która została skazana na 200 batów za przebywanie z obcymi mężczyznami.

Festiwal Wolnych Ludzi to wydarzenie z mocnym, humanistycznym przesłaniem - mówi Adam Pisarek ze Stowarzyszenia Szatnia, które współorganizuje całe przedsięwzięcie. - Wolność dzisiaj została uznana za coś oczywistego - kontynuuje - ale warto się nad nią dokładniej zastanowić. Właśnie po to organizujemy ten Festiwal.
 

Start: sobota (05.12.2009), godz. 20.00
Zakończenie: niedziela (13.12.2009), godz. 12.00

Miejsca:
Brzmienie/Wyzwolenie - 05.12.2009: Oko Miasta, Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Widma Wolności - 07-11.12.2009: WNS (Bankowa 11), Wydział Filologiczny (Pl. Sejmu Śl. 1)
Maraton Pisania Listów - 12-13.12.2009: Akant, Teatralna 9

ip

Słowa kluczowe: Festiwal Wolnych Ludzi katowice pisanie listów ai amnesty international
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Banksy 2021
Anonimowość nie pomaga Banksy'emu. Co z prawami do jego prac?

Przez anonimowość artysta traci prawa do swoich dzieł.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.