Konferencje
"Utrata i żałoba - teoria i praktyka"

"Utrata i żałoba - teoria i praktyka"

  • 2014-05-29, do 2014-05-30
  • Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka UŚ i UE w Katowicach, Katowice

Opis


Fundacja „By dalej iść” - fundacja dla rodzin po stracie dziecka, Koło Naukowe Psychologii Humanistycznej Uniwersytetu Śląskiego oraz Koło Naukowe Psychologii Jakości Życia „MERITUM” Uniwersytetu Śląskiego, mają zaszczyt serdecznie zaprosić psychologów, pedagogów, terapeutów, lekarzy, pielęgniarki, studentów, pracowników administracji rządowej i publicznej, dyrektorów szkół i przedszkoli, pracowników zarządzania kryzysowego i wszystkie osoby, które są zainteresowane tematem konferencji do udziału w I Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Utrata i żałoba – teoria i praktyka”, która odbędzie się w dniach 29 – 30 maja 2014 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Celem konferencji jest szczegółowe i interdyscyplinarne omówienie zagadnień związanych ze stratą bliskiej osoby. W szczególności pragniemy poddać refleksji problematykę utraty dziecka, a dokładniej - kwestię profilaktyki, wsparcia czy terapii dla najbliższych w żałobie.

Podczas obrad pragniemy położyć nacisk nie tylko na zaprezentowanie własnych badań, ale także na dyskusję z gośćmi i uczestnikami konferencji. Akcent ten wynika z faktu, że ideą konferencji „Utrata i Żałoba – teoria i praktyka”, jest zacieśnianie więzi pomiędzy jednostkami akademickimi i placówkami terapeutycznymi z całej Polski w zakresie współczesnych badań nad utratą i żałobą oraz stworzenie ogólnopolskiego środowiska naukowego i terapeutycznego, zainteresowanego dyskusją w tej właśnie dziedzinie. Pragniemy również poinformować, że najlepsze referaty zostaną opublikowane w recenzowanej publikacji pokonferencyjnej.

Podczas konferencji będzie możliwość zaprezentowania posteru ze swoich badań podczas sesji plakatowej. Dla uczestników konferencji przygotowano także serię specjalistycznych warsztatów, prowadzonych przez terapeutów poświęconych tematyce śmierci i żałoby.

Ze względu na charakter pracy warsztatowej, informujemy, że liczba miejsc jest ograniczona.

Podczas konferencji swoje wykłady wygłoszą naukowe autorytety w dziedzinie straty, żałoby i pomocy osobom w sytuacji kryzysowej, m.in. dr Alexander Poraj-Żakiej, dr Anna Winnicka, dr Justyna Trepka-Starosta, dr Renata Kleszcz-Szczyrba, dr Anita Gałuszka, Anna Stachulska.

Uczestnictwo w konferencji w roli słuchacza jest bezpłatne. Podczas konferencji będzie również możliwość zaprezentowania posteru ze swoich badań podczas sesji plakatowej. Dla uczestników konferencji przygotowano także serię warsztatów, prowadzonych przez terapeutów, poświęconych tematyce śmierci i żałoby.

Pomoc kierowana do rodziców, którzy utracili swoje dziecko jest dalece niewystarczająca. Nie ma programu społecznego, który byłby ukierunkowany na niesienie pomocy rodzicom po stracie. Skala problemu jest ogromna. Tylko w samym woj. śląskim w 2010 r. pomocy potrzebowało 12160 tys. rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka (dane za GUS i Wydział Analiz Statystyki Medycznej ŚUW).

W opublikowanym w 2012 roku przez WHO i UNICEF raporcie „Lewel & Trends in Child Morality” (Poziomy i trendy umieralności dzieci) odnotowano, że każdego dnia na świecie umiera 21 tys. dzieci z przyczyn, którym współcześnie można całkowicie zapobiec.

Każdego dnia zostaje osieroconych 41 tys. rodziców na całym świecie. W naszym społeczeństwie funkcjonują pojęcia wdowy, wdowca, sieroty. Każde z tych pojęć wskazuje określoną grupę osób. Nie ma jednak określenia dla rodziców, których dotknęła strata dziecka.

Anonimowi są wśród nas, kryjąc w sobie niewyobrażalny ból i cierpienie. Żałoba to długotrwały proces, bolesny i nieodłączny element życia, spójna część rzeczywistości, do której dziecko również ma prawo. Jednocześnie jest to temat tabuizowany, budzący grozę, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, śmierć i żałobę.

W kulturze, w której młodość ceni się ponad wszystko, zdarzenie takie uważa się za jedną z największych tragedii. Dla osieroconych rodziców kontynuowanie własnego życia wydaje się w tej sytuacji wręcz niemożliwe, a obsesyjne pytanie “Dlaczego?” nie opuszcza ich ani na chwilę."
    
Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszenia: www.konferencja.bydalejisc.org.pl
Strona konferencji na Facebooku www.facebook.com/konferencjautrataizaloba, zapraszamy również na forum poświęcone m.in. tematyce konferencji www.grupywsparcia.eu.

ip

Polecamy
Ostatnio dodane
Dzień Otwarty w Szkole ReÅźyserii
Dzień Otwarty w Szkole Reżyserii Teatralnej i Filmowej

Weź udział w Dniu Otwartym Szkoły Reżyserii Teatralnej i Filmowej, który odbędzie się online już 12 maja 2024 roku.

Logistyka - na czym polega ten kierunek studiÃłw? Czy warto go wybrać?
Logistyka - na czym polega ten kierunek studiów? Czy warto go wybrać?

Jakie są perspektywy zawodowe po studiach logistycznych?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.