Polska - Świat nauki

Jak działa Wielki Zderzacz Hadronów?

2009-09-23 14:52:27 | Katowice

W Instytucie Fizyki UŚ jest prezentowana interaktywna wystawa poświęcona Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów.

LHC to największe urządzenie badawcze zbudowane kiedykolwiek na Ziemi przez człowieka. W Genewie, w liczącym 27 kilometrów długości kołowym tunelu będą rozpędzane i zderzane protony - cząstki elementarne z których w połowie zbudowany jest cały otaczający nas świat. Fizycy mają nadzieje, że w wyniku kontrolowanych zderzeń stworzą nowe rodzaje materii, odtworzą warunki, które panowały we Wszechświecie w ułamkach sekundy po Wielkim Wybuchu, rozwiążą zagadki oddziaływań fundamentalnych i antymaterii.

Prezentowana przy ul. Uniwersyteckiej 4 wystawa zawiera 16 stanowisk pokazowych i ekspozycyjnych przybliżających prawa i zjawiska fizyczne wykorzystane do skonstruowania tego niezwykłego urządzenia. Twórcy wystawy starają się przybliżyć te skomplikowane zagadnienia w jak najprostszy sposób wykorzystując przedmioty powszechnego użytku, zabawki, sprzęty domowe takie jak kuchenka mikrofalowa czy telewizor. Na wystawie każdy może poczuć się eksperymentatorem, zobaczyć gołym okiem promieniowanie kosmiczne czy tak niezwykłe urządzenia jak lewitująca kolejka nadprzewodząca. Eksponaty przywiezione z Genewy i modele wykonane specjalnie na te okazję pokazują jak wielkim urządzeniem jest LHC, jak wiele osób - w tym naukowcy z Polski pracowało przy jego powstawaniu.

Wystawa będzie czynna w godzinach  od 10 do 18 w dni robocze od 21 września do 7 października. Wstęp jest bezpłatny. Wystawę mogą zwiedzać nawet małe dzieci, dla których także przygotowano specjalnie dostosowane stanowiska.

Wystawę przygotowały polskie jednostki naukowe współpracujące z Międzynarodową Organizacją Badań Jądrowych CERN w Genewie: Politechnika Warszawska, Instytut Problemów Jądrowych, Instytut Fizyki Jądrowej, Uniwersytet Warszawski i inne. Wystawę współfinansuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Katowicach wystawę obsługują pracownicy, doktoranci i studenci Uniwersytetu Śląskiego z pomocą młodzieży licealnej.

Więcej informacji o wystawie znajduje się pod adresem www.lhc.edu.pl

ip

Słowa kluczowe: wielki zderzacz hadronów genewa jak działa wystawa uś uniwersytet ślaski 2009 bezpłatna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Polscy i chińscy naukowcy prezentują milimetrowy silnik obrotowy napędzany światłem

Poznaj ciekłokrystaliczne elastomery i dowiedz się, jak inteligentne materiały mogą zmienić przyszłość.

Najczęściej wybeirane uczelnie 2020/2021
Statystyki rekrutacyjne 2020/2021. Oto najpopularniejsze uczelnie i kierunki!

Chcesz wiedzieć, jakie studia wybierają absolwenci i ilu ich było? Resort nauki zaprezentował sporo ciekawych informacji.

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.