Koncert
Katowice Kultura Natura: "Tęsknota i pragnienie"

Katowice Kultura Natura: "Tęsknota i pragnienie"

  • 2021-05-14, do 2021-05-22
  • Katowice

Opis

Katowice Kultura Natura, flagowy katowicki festiwal muzyki klasycznej, już po raz szósty zgromadzi w sali NOSPR znakomitych artystów z całego świata. Temat przewodni tegorocznej edycji to „Tęsknota i pragnienie”. Program sześciu koncertów, zaplanowanych między 14 a 22 maja 2021, wędruje przez różne odcienie tęsknoty i różne rodzaje pragnień.

Zabrzmi muzyka, która w dobie pandemii dotyka bardzo aktualnych emocji i postaw. Będą to dzieła inspirowane pragnieniami wspólnymi dla każdej epoki. „Ten festiwal powstał po to, żeby z największymi artystami rozmawiać o sprawach najważniejszych za pomocą uniwersalnego i pełnego piękna języka muzyki” – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor festiwalu.

Wielkie nazwiska zagranicznych artystów w ostatnich miesiącach rzadko pojawiają się  na plakatach koncertowych. W tym kontekście program majowego festiwalu Katowice Kultura Natura jest dla wszystkich melomanów miłą niespodzianką  – gwiazdami tegorocznej edycji są m.in. Marin Alsop, Alexander Melnikov, Dorothea Röschmann, Sonya Yoncheva i Concerto Köln.

„Cieszę się, że mimo trwającej pandemii festiwal Katowice Kultura Natura ponownie zagości w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a wybrane koncerty będą transmitowane online. Dzięki tej formule festiwal może dotrzeć do szerokiego grona melomanów, jak również do ludzi chcących rozpocząć przygodę z muzyką poważną. Każdego roku w ramach festiwalu w stolicy Metropolii występują najbardziej cenieni artyści na świecie, co tylko potwierdza fakt, że Katowice w pełni zasługują na tytuł Miasta Muzyki UNESCO” – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. Okoliczności pandemii widać nie tylko w sposobach prezentacji koncertów, ale również w wielu innych sferach festiwalu – zamiast tradycyjnej książki programowej w tym roku organizatorzy przygotowali dla słuchaczy audiobooka z tekstami opisującymi ideę festiwalu i programy koncertów.

Festiwal rozpocznie się koncertem NOSPR pod batutą Marin Alsop (14.05). W repertuarze znajdzie się muzyka inspirowana najbardziej archetypicznymi obrazami miłości. Zabrzmią wybrane części z suit symfonicznych Romeo i Julia Siergieja Prokofiewa oraz Wstęp i Miłosna śmierć Izoldy z dramatu muzycznego Tristan i Izolda Richarda Wagnera. Koncert dopełnią Pieśni miłosne Hafiza na głos i orkiestrę op. 26 Karola Szymanowskiego w interpretacji Ewy Tracz. Ponadto, w trakcie prób do swojego koncertu, Marin Alsop poprowadzi warsztaty dyrygenckie, w których weźmie udział ośmioro młodych dyrygentek i dyrygentów z całego kraju.

Koncert będzie transmitowany na antenie medici.tv – największej na świecie platformy streamingowej poświęconej muzyce klasycznej. „Transmisja koncertu w ramach festiwalu Katowice Kultura Natura zwiastuje ekscytującą współpracę z NOSPR, z której rozpoczęcia jesteśmy w medici.tv bardzo dumni. Nasza relacja jest dla medici.tv i dla NOSPR-u wspaniałą szansą podzielenia się z odbiorcami produkcjami, które są nam szczególnie bliskie. Doskonale wpisuje się w naszą misję zbliżania artystów i publiczności, która staje się coraz ważniejsza w kontekście dzisiejszego świata” – pisze o tej współpracy medici.tv.

Romantyczne tęsknoty i pragnienia będą także źródłem inspiracji dla recitalu rosyjskiego pianisty, Alexandra Melnikova (16.05), który wypełnią dzieła Schuberta, Brahmsa i Skriabina, oraz koncertu wybitnej niemieckiej śpiewaczki, Dorothei Röschmann i pianisty Wolframa Riegera (17.05). Dla wielbicieli muzyki wokalnej sporą atrakcją będzie również koncert NOSPR i Domingo Hindoyana, w ramach którego wystąpi bułgarska sopranistka, Sonya Yoncheva (20.05). Zabrzmi wówczas muzyka francuska – pieśni Henriego Duparca, a także utwory Gabriela Faurégo i Alberta Roussela. Transmisja tego koncertu będzie dostępna na stronie www.nospr.org.pl. 

 W czasach, kiedy wielkie narracje wyznaczające rytm życia całych społeczności powoli zanikają, wiele osób poszukuje trwałych wartości w sztuce. Dlatego ważne miejsce w programie zajmuje też muzyka zorientowana na doskonałość formy, harmonii i proporcji. Takie właśnie „czyste piękno” można odnaleźć w utworach instrumentalnych Johanna Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego, które zabrzmią w interpretacji zespołu Concerto Köln (22.05). Współistnienie dwóch porządków – boskiego porządku harmonii i świata ludzkich uczuć – stanowi oś narracyjną  głośnej opery ahat-ilī. Siostra bogów Aleksandra Nowaka do libretta Olgi Tokarczuk, która zostanie zaprezentowana w wersji estradowej (21.05).

Pokazując tak szerokie dziedzictwo muzyczne, które wyrosło na gruncie pragnień i tęsknot, festiwal konfrontuje słuchaczy z pytaniem: czego pragniemy dziś? Za czym tęsknimy w naszym współczesnym świecie? Jak brzmi muzyka świata, który zmieniamy naszymi wyborami i naszym życiem? Czy będzie to muzyka, za którą zatęsknią przyszłe pokolenia?

ip
Fot: JAVIER_DEL_REAL (materiały prasowe) 

Więcej

Spodobało Ci się wydarzenie "Katowice Kultura Natura: "Tęsknota i pragnienie""? Szukasz innych wydarzeń z tego samego typu, gatunku? Zobacz: koncerty Katowice, koncerty Katowice na dziś, koncerty Katowice jutro, koncerty Katowice w tym tygodniu, koncerty Katowice na weekend.
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Castle Party zaprasza na festiwal już 8 lipca 2021 [WIDEO]

Organizatorzy festiwalu Castle Party potwierdzają, że festiwal odbędzie się w lipcu 2021.

Leon Bridges
Leon Bridges zapowiada nową płytę [WIDEO]

Artysta ogłosił premierę swojego trzeciego albumu na 23 lipca 2021 roku.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!