Literatura
Kazimierz Kutz gościem Empiku

Kazimierz Kutz gościem Empiku

  • 2010-02-12, , godzina 16:00
  • Empik Silesia, Katowice

Opis

KAZIMIERZ KUTZ GOŚCIEM EMPIKU

12 lutego (piątek), godz. 16.00

EMPiK CH Silesia, Katowice, ul. Chorzowska 107

Spotkanie poprowadzi Bartłomiej Wnuk („Polska. Dziennik Zachodni”)

Zapraszamy na spotkanie z ikoną Górnego Śląska, urodzonym w Szopienicach (dzielnicy Katowic), wybitnym reżyserem, eseistą, felietonistą. Nasz gość, dzień po premierze (i cztery dni przed swoimi 81 urodzinami), będzie podpisywał swoją debiutancką powieść „Piąta strona świata” (premiera: 11 lutego 2010 r.), w której bezkompromisowo szczerze portretuje wielopokoleniową barwną panoramę Śląska.

Kazimierze Kutz, urodzony 16 lutego 1929 roku, to wybitny reżyser, eseista, publicysta i polityk. Do jego najbardziej znanych filmów należą „Krzyż Walecznych”, „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Śmierć jak kromka chleba”, czy „Pułkownik Kwiatkowski”. W swoich dziełach portretuje piękno i dylematy życia zwykłych ludzi.

Jeśli się człowiek gdzieś urodzi, to trzeba z tego czerpać, bo to jest jak statecznik pod łodzią, który nie pozwala jej się wywrócić.

Kazimierz Kutz w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”

„Piąta strona świata”, debiutancka powieść Kazimierza Kutza, ukaże się na rynku 11lutego 2010, nakładem wydawnictwa Znak. Śląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie sposób zamknąć go w sztywne ramy ani opowiedzieć od początku do końca. Można tylko próbować odsłaniać po kawałku, zestawić z tysiąca zabawnych, tajemniczych i fascynujących ludzkich historii.

Kazimierz Kutz pisał swoją debiutancką powieść przez piętnaście lat. Wsłuchując się w lokalne anegdoty i małe rodzinne epopeje, stworzył wielopokoleniową barwną panoramę Śląska. Przedstawia ją we wspomnieniach człowieka próbującego rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości. Tak autor, jak jego bohater bezustannie poszukują właściwego języka do zrozumienia zmieniających się czasów – lawirują między polszczyzną i śląską gwarą. Kutz, który Śląsk ma we krwi, to niezrównany opowiadacz. W serii śmiesznych i strasznych historii portretuje ludzi borykających się z losem, którzy walczą i emigrują, filozofują i biorą życie lekko. Słowem, szukają swojego miejsca na ziemi.
 
 
Polecamy
Ostatnio dodane
Olga Tokarczuk
Przed nami 10. Festiwal Góry Literatury [Program]

Bilety na wydarzenie są już w sprzedaży.

Targi KsiąÅźki Empiku
Wystartowały Targi Książki Empiku 2024 - mamy program spotkań autorskich

Jakie atrakcje czekają na miłośników czytania?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.