Inne
Józef Skrzek w Empiku.

Józef Skrzek w Empiku.

Opis

Spotkanie z multiinstrumentalistą, wokalistą i kompozytorem muzyki elektronicznej, rockowej, jazzowej i ilustracyjnej, członkiem grupy SBB (Silesian Blues Band), znanym ze współpracy z Czesławem Niemenem i zespołem Breakout, pomysłodawcą festiwalu sztuk przestrzennych „Schody do nieba” (pierwsza edycja: 27-28 września 2008), w którym wezmą udział czołowi przedstawiciele muzyki elektronicznej z całego świata, a wszystko to w kosmicznej aurze Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Choć związany silnie ze Śląskiem (Honorowy Ślązak Roku 2005), jest ciągłym artystycznym wędrowcem. Na początku 1970 został oficjalnie stałym członkiem zespołu Breakout, który wspomagał przez rok, grając na pianinie, gitarze basowej oraz śpiewając. W 1971 roku założył zespół Silesian Blues Band, przemianowany w 1974 roku na SBB. Członkowie zespołu stworzyli całkiem nowy nurt w muzyce polskiej, proponując nową formułę muzyki uniwersalnej, ze słowiańską romantyką oraz buntowniczą dynamiką rocka. Sprzedali kilka milionów płyt. Grupa rozpadła się w 1980 roku (po reaktywacji występowali w 2006 roku jako support przed koncertem Deep Purple), a Józef Skrzek rozpoczął działalność solową.

Od tego czasu zajmuje się tworzeniem muzyki teatralnej i kościelnej. Jako pierwszy do muzyki organów piszczałkowych dodał syntezatory, czego efektem było absolutnie nowe brzmienie. Jako pierwszy też zagrał na Jasnej Górze na instrumentach elektronicznych, co wywołało sensację... cała świta białych paulinów siedziała przy tym z otwartymi ustami - wspomina. Poza Tadeuszem Nalepą i Czesławem Niemenem, współpracował również z Haliną Frąckowiak, Tomaszem Stańko czy grupą Dżem. Od 1983 roku prowadził klub muzyczny "Leśniczówka" w Chorzowie. Ma za sobą szereg plenerowych spektakli muzycznych (koncert na polanie Stecówka w Beskidzie Śląskim z udziałem górali z Karpat, koncert pod ziemią w zabytkowej kopalnii w Tarnowskich Górach, koncert w latarni morskiej w Kołobrzegu), które przyciągnęły tysiące słuchaczy. Jego dziełem jest opera współczesna „Pokój Saren”, wydana także w formie dwupłytowego albumu z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej i chórów (zaadoptowana dla potrzeb filmu w reżyserii Lecha Majewskiego, z którym współpracował również przy kultowym filmie "Angelus"). Pisał muzykę filmową dla obrazów Jerzego Skolimowskiego i Piotra Szulkina.



Polecamy