Inne
Ireneusz Dudek i Marcin Babko

Ireneusz Dudek i Marcin Babko

Opis

Spotkanie z artystą o wielu wcieleniach i nieograniczonej wyobraźni: bluesmanem i rock`n`rollowcem, wirtuozem gry na harmonijce ustnej, znanym jako Shakin` Dudi, pomysłodawcą największego i najważniejszego festiwalu bluesowego w Polsce - Rawa Blues Festival, który odbędzie się w tym roku po raz 28.

Drugim gościem spotkania będzie Marcin Babko, autor biografii Irka Dudka "Ziuta Blues" (premiera: 4 października 2008), na co dzień dziennikarz muzyczny katowickiej redakcji "Gazety Wyborczej"; jest też autorem biografii grupy Coldplay („Otwórz oczy” 2006); działa także w ambient-jazzowej grupie Muariolanza (www.muariolanza.pl) jako autor tekstów, wokalista i, jak sam o sobie mówi "generator szumów".

Ireneusz Dudek Swoją przygodę z bluesem rozpoczął na przełomie lat 60-tych i 70-tych w, jeszcze wtedy amatorskiej, grupie SBB (Silesian Blues Band). W 1973 roku stworzył swój pierwszy zespół, Apokalipsa (członkiem grupy był m. in. Jan Borysewicz, obecnie frontman Lady Pank); zespół zakończył działalność w 1977 roku. Równolegle współpracował z zespołem Breakout.

W 1981 roku zorganizował w Katowicach I Ogólnopolskie Spotkania z Bluesem "Rawa Blues", które były zaczątkiem festiwalu. Przez kolejne lata, również w stanie wojennym, na scenach "Rawy" w śląskich klubach muzycznych pojawiali się wszyscy najważniejsi polscy wykonawcy – niektórzy bardzo regularnie. "Rawa" szybko stała się najważniejszym miejscem przeglądu polskiego bluesa, a konkursowe przeglądy młodych wykonawców sukcesywnie wyłaniały wielu wiodących dziś na rodzimej scenie bluesmanów. W 1992 r. Rawa Blues Festival zdecydowanie wyszedł poza krąg krajowego podwórka, prezentując liczących się wykonawców zagranicznych. Koncertów w hali "Spodka" słuchało wtedy ok. 10 tys. słuchaczy!

Całkiem nowe oblicze pokazał w 1984 roku, wraz z powołaniem do życia, wraz z Darkiem Duszą (gitarzystą punkowej Śmierci Klinicznej) szalonego, rock`n`rollowego zespołu o nazwie Shakin` Dudi. „Au sza la la la”, „Za 10 minut trzynasta”, „Zastanów się, co robisz”, „Oh, Ziuta” - to tytuły przebojów, które okupowały czołówki list przebojów. Zespół koncertował na rockowych festiwalach (kultowy Jarocin), ale też zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu, nagrał kilka programów telewizyjnych i teledysków. Ich koncerty to było prawdziwe szaleństwo – bieganie po fortepianach, oblewanie publiczności wodą, totalna demolka, a jednocześnie wspaniała zabawa w rock`n`rollowym rytmie. Zespół zawiesił działalnośćw 1986 roku, będąc u szczytu popularności. Reaktywacja, w 1999 roku przyniosła dwie neoswingowe płyty: „Platynową płytę“ i „Płytę roku“.



Polecamy