Które kierunki najbardziej oblegane na Śląsku?

2013-07-17 11:48:32 | Katowice

Reżyseria w Uniwersytecie Śląskim, Logistyka inżynierska na Uniwersytecie Ekonomicznym oraz Architektura i Urbanistyka na Politechnice Śląskiej - to kierunki z największą liczbą chętnych na miejsce na uczelniach woj. śląskiego.

W Uniwersytecie Śląskim w Katowicach od lat wysoką pozycję zajmują sztandarowe kierunki "katowickiej filmówki", czyli wydziału radia i telewizji - Reżyseria z 13,38 chętnymi na miejsce oraz Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia z 11,5 kandydatami na miejsce.

Od czterech lat rekordy popularności bije również uruchomiona w 2010 roku w ramach Filologii angielskiej specjalność tłumaczeniowa z językiem chińskim. W tym roku o jedno miejsce starało się 12,04 kandydatów.

Podczas tegorocznej rekrutacji dużym powodzeniem cieszyły się także inne specjalności proponowane w ramach Filologii angielskiej, w tym m.in. specjalność tłumaczeniowa z językiem japońskim (11,2), język biznesu (8,1), kultura-media-translacja (7,92).

Uczelnią, której studia od lat cieszą się wśród absolwentów szkół ponadgimnazjalnych dużym zainteresowaniem jest Politechnika Śląska w Gliwicach. Jak poinformował PAP jej rzecznik Paweł Doś, kolejny rok z rzędu numerem jeden jest Architektura i urbanistyka z 5,6 osobami na miejsce. Na kolejnych miejscach znalazły się: Informatyka (3,45), Inżynieria biomedyczna (2,96), Administracja(2,5), Mechanika i budowa maszyn (2,49).

Rekordy popularności bije również język angielski uruchomiony w politechnice trzy lata temu w ramach kierunku Filologia. W tym roku pod względem liczby chętnych na jedno miejsce (4,46), okazał się drugim najbardziej obleganym kierunkiem przez kandydatów.

Jak poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach Marcin Baron w tym roku o jedno miejsce w uczelni starały się średnio dwie osoby. Rekordowo o jeden indeks na Logistykę inżynierską walczyło ponad 6 osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również Finanse i rachunkowość, gdzie przygotowano ponad 600 miejsc a kandydatów było ponad 1,5 tys. Z kolei o jedno miejsce na Ekonomię starały się dwie osoby.

PAP - Nauka w Polsce

Słowa kluczowe: śląsk rekrutacja 2013 najbardziej oblegane kierunki ile osób na miejsce uś pś ue reżyseria logistyka

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Rusza rekrutacja na Uniwersytecie Ekonomicznym Katowice

Uczelnia przygotowała dla kandydatów sporo nowości.

Niż demograficzny na uczelniach: martwe kierunki i rekrutacje uzupełniające

Uczelnie wyższe zaczynają odczuwać skutki niżu demograficznego. Na studiach dziennych pozostało wiele wolnych miejsc, dlatego zostały otworzone rekrutacje uzupełniające.

Kończy się rekrutacja na UŚ Katowice

Tylko do jutra trwa rekrutacja na studia stacjonarne prowadzone przez Uniwersytet Śląski.

Ruszyła rekrutacja na Uniwersytecie Śląskim Katowice

Studia śląskie, antropologia języka i komunikacji, malarstwo i projekty interdyscyplinarne znalazły się wśród nowych kierunków, które od października uruchomi Uniwersytet Śląski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Stypendia Pomostowe - ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2020/2021

Stypendia Pomostowe na I rok studiów czekają na maturzystów! Poznaj szczegóły.

Biuletyn rekrutacyjny nr 16

Obejrzyj on-line.

Spotkanie informacyjne dla kandydatów na studia w Akademii Leona Koźmińskiego [25 sierpnia 2020]

Spotkanie informacyjne online dla kandydatów na studia I stopnia i jednolite magisterskie w Akademii Leona Koźmińskiego.

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane