Po godzinach - Technologie

Dlaczego studenci potrzebują VPN?

2022-06-28 09:56:20 | Katowice

Współczesny świat nie pozostawia złudzeń - wkrótce dosłownie wszystko zostanie przeniesione do wirtualnej rzeczywistości. Już dzisiaj każdego dnia korzystamy z szeregu rozwiązań, które przenoszą nas do cyfrowego świata niezliczonych możliwości, ale również zagrożeń. Korzystamy z tabletów, smartfonów, komputerów - wszystko po to, aby prowadzić korespondencję z innymi osobami, załatwiać sprawy urzędowe, podpisywać umowy, prowadzić biznesy czy po prostu zdobywać wiedzę. Niestety, w ramię w ramię z korzyściami idą liczne zagrożenia. Mowa o wykradaniu danych, złośliwym oprogramowaniu, cyberprzestępcach, cyberprzemocy, hejcie, oszustwach. Internet pozwala na monitorowanie naszej obecności w cyfrowym świecie, czego wiele osób chciałoby uniknąć. I da się! Wystarczy zainwestować w renomowany VPN. Co to w ogóle jest i dlaczego potrzebują tego rozwiązania również studenci?

VPN dla studentaVPN, czyli wirtualna sieć prywatna

VPN to w największym skrócie sieć, do której dostęp mają tylko wybrane jednostki. Nie da się do niej podłączyć zewsząd, jak to ma miejsce na przykład w przypadku publicznego Wi-Fi. Uczniowie i studenci, którzy każdego dnia muszą łączyć się z internetem w celu zweryfikowania pewnych informacji, zdobycia wiedzy czy nawet po prostu załatwieniu prywatnych spraw, nie zdają sobie sprawy, jak wiele ryzykują.

Dostęp do bibliotek online, treści multimedialnych, komunikatorów społecznościowych, a nawet kont bankowych - wszystko zostawia w Internecie pewien ślad, który mogą wykorzystać hakerzy. Każdego dnia słyszymy o cyberprzestępcach, próbujących wyłudzić ogromne kwoty pieniędzy lub o wyciekach wrażliwych danych osobowych. A to przecież zaledwie wierzchołek góry lodowej, bo pewne działania hakerów są praktycznie nienamierzalne i nie brane pod uwagę w statystykach.

Dlatego też dobrze zainwestować w rozwiązanie typu VPN, które z pewnością pomoże w ochronie Twojej prywatności. Wirtualna sieć prywatna ukrywa bowiem Twoją tożsamość w internecie, wykorzystując do tego celu zaawansowane szyfrowanie. Dla studentów korzystających z publicznych Wi-Fi i darmowych hotspotów, jest to wręcz inwestycja obligatoryjna.

Co daje uczniowi dostęp do VPN?

VPN to zaawansowane narzędzie, które służy do ochrony prywatności w sieci. Rozwiązanie to możesz przetestować również w wersji testowej, jako VPN trial - w ten sposób sprawdzisz czy rzeczywiście warto w nie zainwestować. Routery Wi-Fi nigdy nie są bezpieczne, bo idea tej sieci polega tym, że może mieć do niej dostęp w zasadzie nieograniczona liczba użytkowników. Stąd też nigdy nie możemy mieć pewności, kto jeszcze jest do niej podłączony i co zrobi z naszymi danymi.

Podobnie jest zresztą z trybem incognito w przeglądarce, który dla wielu osób jest tożsamy z wyłączeniem swojej obecności w internecie. Nic jednak bardziej mylnego - tryb incognito pozwala jedynie usunąć historię przeglądania, hasła czy pliki cookie, ale sama aktywność użytkownika jest również rejestrowana, udostępniana i sprzedawana osobom trzecim. Oczywiście, mowa tutaj o usługodawcach internetowych oraz organizacjach, które zapewniają dostęp do Internetu (np. szkoła, kawiarnia itd.). Z drugiej strony, dane te mogą również wylądować na stole hakera, który może je wykorzystać do własnych celów.

VPN pozwala nie tylko zamaskować Twoją aktywność w cyfrowym świecie, ale również zagwarantować pełną anonimowość. Właśnie dlatego VPN stosowany jest firmach, które swój biznes opierają również na działaniach online. Dzięki wirtualnej sieci prywatnej mogą one bez obaw przesyłać nawet wrażliwe dane między autoryzowanymi użytkownikami sieci. VPN zmienia ponadto adres IP, przez co użytkownik staje się praktycznie nienamierzalny.

Artykuł Partnera

fot. pixabay.com/AbsolutVision

Słowa kluczowe: bezpieczeństwo w internecie, jak zabezpieczyć dane, zalety vpn, co daje vpn, vpn trial, vpn za darmo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
VPN dla studenta
Dlaczego studenci potrzebują VPN? Katowice

Co to w ogóle jest VPN i dlaczego potrzebują tego rozwiązania również studenci?

Netflix każe płacić tym, którzy dzielą się kontem

Sprawdź, czy ty też będziesz miał ten problem w przyszłości.

Google I/O 2022 okulary
Google I/O 2022: pokazano prototyp okularów z tłumaczem na żywo [WIDEO]

Zobaczcie, jak działa Google Live AR Translation.

Polecamy
Dostawa tego samego dnia w MediaMarkt
Dostawa tego samego dnia - nowa usługa na rynku elektroniki użytkowej

Klienci sklepu internetowego mogą teraz otrzymać wybrane produkty w ciągu kilku godzin od złożenia zamówienia.

Czym są Vocaloidy? Oto najpopularniejsze wirtualne gwiazdy!

Poznaj świat syntezatorów śpiewu, które zainspirowały wielu twórców to stworzenia wielu niezwykłych dzieł.

Polecamy
Ostatnio dodane
VPN dla studenta
Dlaczego studenci potrzebują VPN? Katowice

Co to w ogóle jest VPN i dlaczego potrzebują tego rozwiązania również studenci?

Netflix każe płacić tym, którzy dzielą się kontem

Sprawdź, czy ty też będziesz miał ten problem w przyszłości.

Popularne
HP Pavilion 6000
Test laptopa HP Pavilion dv6000

Wraz ze wzrostem popularności komputerów przenośnych, na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu urządzenia. Ale nie każda firma może się pochwalić wysoką renomą wśród klientów. Na pewno ten problem nie dotyczy firmy Hewlett-Packard...

40 gier komputerowych naszej młodości
40 gier komputerowych naszej młodości

Prezentujemy nostalgiczne wspomnienie o wspaniałych grach komputerowych, które bezlitośnie pożerały za młodu nasz cenny czas.

Mój własny serwer FTP
Mój własny serwer FTP

Artykuł przedstawia instalację i podstawową konfigurację najprostszych i bardzo popularnych serwerów ftp zarówno jeżeli chodzi o linuxa jak i System Windows XP