Teatr
Wielkie dzieła

Wielkie dzieła

Opis

Wykonawcy:

    Śląska Orkiestra Kameralna
    Chór Filharmonii Śląskiej
    Jan Wincenty Hawel - dyrygent
    Anna Mikołajczyk - sopran
    Wanda Franek - alt
    Pavlo Tokar - tenor
    Kamil Zdebel - bas-baryton
    Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru


Program:

    Paweł Łukaszewski - Luctus Mariae
    Wolfgang Amadeus Mozart - Msza C-dur Koronacyjna KV 317

Na koncert Wielkie dzieła w piątek 5 października do Filharmonii Śląskiej zapraszają Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą Jana Wincentego Hawela, przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór FŚl orazAnna Mikołajczyk (sopran), Wanda Franek (alt), Pavlo Tokar (tenor) i Kamil Zdebel (bas-baryton). Program koncertu przewiduje dwa wielkie dzieła religijne, współczesnego kompozytora Pawła Łukaszewskiego i arcymistrza wszech czasów Wolfganga Amadeusa Mozarta.

O skomponowanym w 2010 roku utworze Luctus Mariae na sopran, mezzosopran (lub kontratenor), chór żeński, klawesyn (lub małe organy) i orkiestrę smyczkową, jego twórca Paweł Łukaszewski napisał: „Bezpośrednią inspiracją do napisania utworu Luctus Mariae (Żałość Maryi) było spotkanie z autorem tekstu, Jerzy Wojtczak-Szyszkowski, który, nie po raz pierwszy, powierzył mi swoje dzieło. Wspaniała poezja łacińska, której rytmika wzorowana jest na wielkopostnej sekwencji Stabat Mater dała mi impuls do stworzenia kompozycji nawiązującej do Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego (1710-1736), który w roku 2010 obchodził 300-lecie urodzin. Skomponowałem więc arie i duety (łącznie 13 części) z towarzyszeniem barokowego instrumentarium. Kompozycja stanowi dla wykonawców duże wyzwanie, zarówno od strony wyrazowej, jak i ze względu na wymagania związane z techniką wokalną”.

Paweł Łukaszewski, kompozytor i organizator życia muzycznego, urodził się w 1963 r. w Częstochowie.Jest absolwentem Akademii Muzycznej (1992) w klasie wiolonczeli Andrzeja Wróbla oraz (1995) w klasie kompozycji Mariana Borkowskiego. W 1994 ukończył również Studium Menadżerów Kultury przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 1996 Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie przy Akademii Muzycznej. Podczas studiów uczestniczył ponadto w wielu kursach specjalizacyjnych, m.in. w Kursie Muzyki Komputerowej w Warszawie (1992), w Wakacyjnych Kursach dla Młodych Kompozytorów w Kazimierzu Dolnym (1992, 1993), Kursie Muzyki Współczesnej w Krakowie (1993) i Kursie Muzycznej Grafiki Komputerowej w Warszawie (1993-95). Od 1995 pełni funkcję sekretarza Zarządu Stowarzyszenia oraz dyrektora organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu "Laboratorium Muzyki Współczesnej", od 2000 prezesa Stowarzyszenia Musica Sacra. Od 2002 dyrektor Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra oraz Wydawnictwa Musica Sacra Edition. Jego utwory wykonywane były na przeszło stu festiwalach w kraju oraz za granicą. Zostały zarejestrowane na ponad siedemdziesięciu polskich i zagranicznych płytach CD, wydanych m.in. przez Hyperion (dwie płyty autorskie), Acte Préalable, Polskie Nagrania Edition, DUX, Musica Sacra Edition, Signum Records. Ok. pięćdziesiąt kompozycji ukazało się drukiem w ChesterNovello,  PWM, Edition Ferrimontana, Edizioni Carrara, Lorenz Corporation i Choris Mundi. W ostatnich latach jego dzieła są wykonywane i prawykonywane przez renomowane zespoły chóralne z Londynu i Cambridge: The Kings Singers, The Holst Singers, BBC Singers, Trinity College Choir, Tenebrae, Britten Sinfonia, Polyphony, pod dyrekcją Stephena Laytona. Jest laureatem wielu nagród kompozytorskich.

Po jego utworze usłyszymy w koncercie Mszę C-dur Koronacyjną KV 317 Wolfganga Amadeusa Mozarta, przedostatnią z okresu salzburskiego, ukończona marcu 1779 roku. Mozart skomponował 19 mszy. Tę zatytułowano Koronacyjną, powstała bowiem na uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Boskiej w odpustowej miejscowości Maria-Plain koło Salzburga. To obok Requiem, motetu Exultate i krótkiego Ave verum najczęściej wykonywana kościelna kompozycja Mozarta – nie za długa, świetnie brzmiąca, w miarę poważna i interesująca w technicznych szczegółach.
 
Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.