Teatr
Pod batutą Modestasa Barkauskasa

Pod batutą Modestasa Barkauskasa

  • 2018-09-28, , godzina 19:00
  • Filharmonia Śląska, Katowice

Opis

Wykonawcy:

    Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
    Modestas Barkauskas (laureat III nagrody X MKD i najlepszy europejski laureat) - dyrygent
    Agata Szymczewska - skrzypce


Program:

    Gioacchino Rossini - Uwertura do opery Jedwabna drabinka
    Henryk Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
    Felix Mendelssohn-Bartholdy - IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska

 
Modestas Barkauskas – zdobywca III nagrody X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach stanie na dyrygenckim podium Filharmonii Śląskiej w piątek 28 września. Jako najlepszy z Europejczyków w tym konkursie był też laureatem pozaregulaminowej nagrody europejskiego projektu ONE® is more – szeregu koncertowych zaproszeń orkiestr uczestniczących w projekcie. Solistką tego koncertu będzie bardzo w Katowicach ceniona i lubiana skrzypaczka, triumfatorka Wieniawskiego w 2006 roku – Agata Szymczewska.

Koncert rozpocznie uwertura do opery Jedwabna drabinka Gioacchina Rossiniego, śmierci którego  150. rocznica minie 13 listopada. Potem triumfatorka Wieniawskiego zagra jego zachwycający melodyką, pełen trudnych dla solisty dialogów z orkiestrą II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22. Jeśli pierwszy z koncertów skrzypcowych Henryka Wieniawskiego uważa się za nieco przydługawy, drugi okazuje się bardziej proporcjonalny. Jeśli pierwszy determinuje aspekt wykonawczy i popisowy, w atmosferze drugiego dominują pierwiastki intymno-liryczne, a efekty wirtuozowskie stosowane są oszczędnie – kompozytor zrezygnował nawet z samodzielnej wirtuozowskiej kadencji – i w sposób naturalny pełnią funkcję wyrazowo-kolorystyczną. Orkiestra potraktowana jest w II Koncercie d-moll niemal symfonicznie. To bez wątpienia największe osiągnięcie twórcze Henryka Wieniawskiego, bogactwem treści i sposobem ujęcia w równej mierze zadziwiające i pobudzające do refleksji i wzruszenia. Po raz pierwszy Wieniawski zaprezentował swe dzieło 7 grudnia 1862 roku w Petersburgu, dyrygował Antoni Rubinstein, w marcu roku następnego w Moskwie dyrygował dziełem sam Ryszard Wagner. Oczarowało samego Piotra Czajkowskiego i recenzującego wykonanie petersburskie Cezara Cui. Tamten zachwyt towarzyszy dziełu do dziś.

Po przerwie wysłuchamy IV Symfonię A-dur Włoską op.90 Felix Mendelssohna-Bartholdy’ego, która, jak twierdził sam kompozytor, wypływa ze wszystkich aspektów Włoch – krajobrazów, ludzi i kultury. Wielokrotnie nagrywano ją. Jej muzyka tryska zaraźliwą energią. Pewnie nie bez znaczenia jest tu fakt, że pierwsza i ostatnia część symfonii wspierają się rytmicznie na tradycyjnych tańcach włoskich. Elegino-liryczna część wolna przypomina pieśń pielgrzyma, po której w finale kompozytor powraca do tak typowego dla niego świata, musującego życiem i chochlikową lekkością.

Ostatnio dodane