Teatr
Festiwal Kompozytorów Polskich

Festiwal Kompozytorów Polskich

  • 2018-10-04, , godzina 18:00
  • Filharmonia Śląska, Katowice

Opis

Wykonawcy:

    Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
    Chór Filharmonii Śląskiej
    Marek Wroniszewski - dyrygent
    Kevin Kenner - fortepian
    Edyta Piasecka - sopran
    Mariusz Godlewski - baryton
    Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru


Program:

    Ignacy Jan Paderewski - Koncert fortepianowy a-moll op.17
    Henryk Mikołaj Górecki - II Symfonia Kopernikowska op.31

W czwartek 4 października rozpoczynamy XXIII Festiwal Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej. Symfonicy i przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór FŚl wystąpią pod batutą Marka Wroniszewskiego, najlepszego Polaka ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Gwiazdą tego koncertu będzie Kevin Kenner w Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Solistami w II Symfonii Kopernikowskiej op. 31 Henryka Mikołaja Góreckiego – Edyta Piasecka (sopran) i Mariusz Godlewski (baryton).
Pochodzący z południowej Kalifornii (rocznik 1963), początkowo studiujący u Krzysztofa Buzy, potem w Polsce u Ludwika Stefańskiego i w Hanowerze u Karla-Heinza Kammerlinga, Kevin Kenner 1990 roku zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz zdobył nagrody międzynarodowych konkursów im. Terence’a Judda w Londynie i im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Wtedy w jego życiu wszystko się zmieniło. Koncertował z takimi znakomitymi orkiestrami, jak BBC Symphony, Deutsches Symphonie-Orchester z Berlina, orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie i Filharmonii Czeskiej, Nationaal Orkest van Belgie, Orkiestra XVIII Wieku, Symfoniczna NHK oraz San Francisco Symphony, pod batutami takich mistrzów, jak sir Charles Groves, Andrew Davis, Jiøi Bĕlohlávek, Jacek Kaspszyk, Stanisław Skrowaczewski. Jako kameralista występował z kwartetami smyczkowymi: Belcea, Tokio, Endellion, Vogler, Casal oraz Panocha, ponadto w duecie z wiolonczelistą Mattem Haimovitzem, a od roku 2011 także ze skrzypaczką Kyung Wha Chung. Jest częstym gościem Festiwalu Muzycznego w Pjongjangu w Korei oraz Festiwalu Chopin i jego Europa  w Warszawie. Jego nagrania płytowe obejmują liczne albumy chopinowskie, w tym wydany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w serii The Real Chopin recital na fortepianie historycznym. Album Chopin Resonances znalazł się na liście 50 najlepszych nagrań chopinowskich wszech czasów magazynu Gramophone. W lipcu tego roku ukazała się wydana przez Instytut w nowej serii Rezonans płyta artysty z utworami Ignacego Jana Paderewskiego. W Bielsku-Białej usłyszymy artystę w Koncercie fortepianowym wielkiego wirtuoza i polskiego męża stanu, wielce zasłużonego w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości po pierwszej wojnie światowej. Niezaprzeczalna zaletą jego – rozpoczętego w 1883 i skończonego sześć lat później – utworu jest doskonała faktura pianistyczna, potoczystość melodii i zgrabna konstrukcja.

Drugą część koncertu wypełni II Symfonia Kopernikowska Henryka Mikołaja Góreckiego. Skomponowana w 1972 roku na zamówienie Fundacji Kościuszkowskiej na przypadające rok później 500-lecie urodzin wielkiego astronoma, przez wielu uważana jest za najlepszą symfonię Góreckiego. Jej genezę zrodziło spotkanie kompozytora z Krzysztofem Zanussim, który przewrót kopernikański zinterpretował jako obalenie dotychczasowego postrzegania świata. Henryk Mikołaj Górecki stworzył oryginalną koncepcję kosmogoniczną i silnie redukując język muzyczny, nie tylko w zakresie harmoniki, ale także rytmiki, osiągnął niespotykaną dotąd we współczesnej muzyce koncentrację i nasycenie emocjonalne. Kopernikowska rozpoczęła dzieła zjawiskowe na tle muzyki współczesnej. To po niej Górecki napisał najpopularniejszą na świecie III Symfonię Symfonię pieśni żałosnych, psalm Beatus Vir i zaskakującą IV Symfonię Tansman Epizody.
 

Polecamy
Ostatnio dodane