Spektakle, przedstawienia
male98b8ceb420fad88fd4740355a1a1f72d.jpg

Małe zbrodnie małżeńskie Autor sztuki: Eric-Emmanuel Schmitt

Ocena:

Opis spektaklu

Intrygująca historia z podtekstem kryminalnym, pełna zabawnych dialogów i zaskakujących zwrotów akcji. Troskliwa i czuła żona stara się przywrócić pamięć mężowi pogrążonemu w amnezji po upadku ze schodów. Wraz z odzyskiwaną pamięcią ujawnia się prawda o ich związku, która nie zawsze jest taka, jak by się to na pierwszy rzut oka wydawało, lecz także ukazują się emocjonalne „trupy w szafie”.

Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. I choć jego twórczość bije kolejne rekordy popularności, on sam wciąż pozostaje dość tajemniczą postacią. Paradoksy, sprzeczności, zagadki – oto cały Schmitt.

Prawdziwy rozgłos przyniosła mu druga sztuka, napisana niedługo po debiucie. Le Visiteur, przewrotna historia o Zygmuncie Freudzie, który spotyka Boga, został obsypany nagrodami, m.in. prestiżowymi Molierami w kategoriach: najlepszy autor, najlepszy spektakl, odkrycie sezonu. Dlaczego młody autor wolał poświęcić się pisaniu sztuk, a nie popularnych dziś powieści? „Teatr pociągał mnie bardziej niż powieść, ponieważ jeszcze zanim przeczytałem wielkie powieści, zobaczyłem wybitne przedstawienia” – mówi. Wszystko zaczęło się od spektaklu w teatrze w Lyonie, kiedy miał osiem lat. W rolę Cyrana de Bergerac wcielił się wtedy genialny Jean Marais. Sam Schmitt też ma szczęście do aktorów grających w jego sztukach. W Wariacjach enigmatycznych wystąpił na przykład Alain Delon, który choć nie przepada za grą w teatrze (wcześniej zrobił to tylko dwukrotnie), przyjął propozycję, ponieważ, jak wyznał, Wariacje to „najpiękniejsza historia miłosna, jaką kiedykolwiek czytał”.

Schmitt jest bardzo wymagający wobec reżyserów; rzadko zgadza się na jakiekolwiek ingerencje w tekst. Irytuje go zwłaszcza amerykańska maniera adaptowania sztuk teatralnych na potrzeby tamtejszej publiczności. Na takie zabiegi nie ma jego zgody. Wspomina też podobną sytuację z Turcji, gdzie Teatr Narodowy chciał wystawić Le Visiteur. Jądrem tekstu jest tyrada Freuda, w której mówi on o swej niezdolności do wiary, daje wyraz swemu głębokiemu ateizmowi. Dyrektor tureckiego teatru zadzwonił do Schmitta z prośbą, by ten zgodził się skrócić monolog Freuda. Bał się, że publiczność z hukiem opuści salę. „Proszę pana, ale przecież później następuje odpowiedź Boga!” – powiedział autor. „Oni nie będą czekać aż pół godziny!” – odparł dyrektor. „Zatem nie grajcie tej sztuki” – padła odpowiedź. Ostatecznie sztuka w swej integralnej formie została wystawiona trzy lata później i odniosła wielki sukces. „Coś widocznie musiało się tam zmienić – publiczność albo dyrektor” – śmieje się Schmitt. Jego strategia okazała się nie tylko słuszna, ale i skuteczna. Ponieważ sztuki Schmitta są wystawiane na całym świecie, on sam dużo podróżuje, bo stara się osobiście uczestniczyć w ich premierach.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Małe zbrodnie małżeńskie (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Twórcy spektaklu

Barbara Wołosiuk Barbara Wołosiuk Scenografia

Obsada spektaklu

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Małe zbrodnie małżeńskie.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Małe zbrodnie małżeńskie (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Małe zbrodnie małżeńskie (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Małe zbrodnie małżeńskie (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Małe zbrodnie małżeńskie (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.