Spektakle, przedstawienia
iwonae0b6e3cc20f30f264889d6e995e3c4f1.jpg

Iwona, księżniczka Burgunda Autor sztuki: Witold Gombrowicz

Ocena:

Opis spektaklu

"Iwona, księżniczka Burgunda" - sztuka wywodząca się ze schematów farsowych, została opublikowana na łamach "Skamandra" w 1938 r. (tę datę podaje prof. Jan Błoński, redaktor naukowy "Dzieł" Gombrowicza, on sam w rozmowach z Dominique de Roux wymienił rok 1935); dwadzieścia lat później ukazała się w wydaniu książkowym. W pomieszczonych w pierwodruku "Uwagach o grze i reżyserii" autor zalecał "jak najsilniej uwydatnić, co następuje: 1. Wszystkie elementy groteski i humoru neutralizujące przykrą osnowę sztuki, nie zatracając jednak trzeźwości i naturalności w psychologii osób i w całej akcji. 2. Nonszalancję i swobodę tekstu. Sztuka nie powinna być grana zanadto na serio. 3. Pełną świadomość osób działających.

Bohaterzy sztuki są ludźmi zupełnie normalnymi, a tylko znajdującymi się w anormalnej sytuacji". Sztuka rozgrywa się na dworze królewskim, przy czym miejsce akcji i postaci potraktowane są dość umownie. Są właściwie pretekstem - choć również znaczącym - do specyficznie Gombrowiczowskiego wykładu z antropologii, psychologii, socjologii. Oczywiście, nie jest to wykład obiektywny, raczej rozpisana na głosy przypowieść, w której autor stara się odsłonić mechanizmy tworzące tożsamość ludzi, a ściślej - przez cały czas ją kwestionujące. Centralnymi postaciami są Król Ignacy, Królowa Małgorzata oraz ich syn, Książę Filip, który zaręcza się z nieapetyczną, niewydarzoną i całkowicie pozbawioną seksapilu Iwoną. Jej nieszczęśliwy wygląd, absolutna bierność i prawie zupełne milczenie prowokują następcę tronu. Nie ma przecież nigdzie takiego prawa, że podobać się mogą tylko ładne, a nawet gdyby było, to czyż on, człowiek wolny, miałby mu ulec jak bezduszny narząd? Królewscy rodzice przyjmują do wiadomości zaręczyny syna, aby nie wywoływać skandalu. Szambelan obiecuje wybadać prawdziwe powody tej ekstrawagancji. Ku zaskoczeniu wszystkich, niezdara w kretonowej sukience w kwiatki zakochuje się w Księciu. Filip czuje się zobowiązany do odwzajemnienia jej uczucia - "jeśli jestem twoim ukochanym, to nie mogę ciebie nie kochać", stwierdza, usilnie próbując się zakochać. Wywołuje to okropne wzburzenie wśród fraucymeru, panowie oddają się niestosownym żarcikom, cały dwór "popada w niezdrowe, szydercze chichoty". Milczenie, nieporadność, nieśmiałość i dzikość Iwony budzą niebezpieczne skojarzenia, przywodzące innym na myśl własne ułomności i niedostatki. Nawet Król przypomina sobie swoje stare grzeszki, a Królowa, opętana ciągotami grafomańskimi, zaczyna dostrzegać jakieś podobieństwo między pokraczną narzeczoną syna a własną, równie niewydarzoną, poezją. Książę zauważa także niedorzeczność całej sytuacji. Zrywa z Iwoną i zaręcza się z damą dworu, Izą. Wie jednak, że Iwona zawsze będzie o nim myślała, więc postanawia położyć temu kres raz na zawsze. Zabić Iwonę usiłują też Król, Królowa i Szambelan, każde na własną rękę. Nie mogą jednak zrobić tego wprost, bez podstaw formalnych i w niezgodzie z konwenansem. Muszą zaaranżować morderstwo przy zachowaniu pozorów majestatu i wszelkich form. Nieświadoma niczego Iwona daje się namówić na porcję karasi w wykwintnym sosie śmietanowym, o smaku błyskotliwym i paradoksalnym. Taki karaś to niby nic, a w gruncie rzeczy... trudna ryba i niebezpieczna. 

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria, scenografia. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Iwona, księżniczka Burgunda (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Twórcy spektaklu

Obsada spektaklu

Marek Rachoń Marek Rachoń Innocenty
Ewa Leśniak Ewa Leśniak Ciotka
Jerzy Głybin Jerzy Głybin Szambelan
Anna Kadulska Anna Kadulska Królowa Małgorzata
Dorota Chaniecka Dorota Chaniecka Dama Dworu
Agnieszka Radzikowska Agnieszka Radzikowska Iwona - gościnnie
Grzegorz Przybył Grzegorz Przybył Król Ignacy
Violetta Smolińska Violetta Smolińska Dama Dworu
Roman Michalski Roman Michalski Walenty
Jadwiga Wianecka Jadwiga Wianecka Dama Dworu
Małgorzata Daniłow Małgorzata Daniłow Dama Dworu - gościnnie
Marcin Szaforz Marcin Szaforz Cyprian
Michał Rolnicki Michał Rolnicki Książe Filip

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Iwona, księżniczka Burgunda.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Iwona, księżniczka Burgunda (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Iwona, księżniczka Burgunda (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Iwona, księżniczka Burgunda (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Iwona, księżniczka Burgunda (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Grzegorz Mazoń
Grzegorz Mazoń: Istotą teatu jest dialog aktora z widzem [WYWIAD]

Z aktorem Wrocławskiego Teatru Lalek rozmawiamy o przerwie od grania, treningu w domu i nadziejach na lepsze jutro!

Romans wschodni
"Romans wschodni" do zobaczenia na kanale Opery na Zamku w Szczecinie [WIDEO]

Całość 45-minutowego koncertu można zobaczyć za darmo w sieci.

O nich się mówi