Sztuka
"Wystawa podziemna" Ludwiki Ogorzelec

"Wystawa podziemna" Ludwiki Ogorzelec

  • 2022-04-08, do 2022-10-02
  • Muzeum Śląskie, ul. Dobrowolskiego 1, Katowice

Opis

O wystawie

Na indywidualnej wystawie Ludwiki Ogorzelec w Muzeum Śląskim w Katowicach zaprezentowano trzy instalacje site-specific.

Instalacja „Antygrawitacja II” to rzeźba zbudowana z linii drzewa.

Drugą z prac jest rzeźba site-specific „Pochylnia”, w której linią krystalizującą jej wielką przestrzeń jest przezroczysty stretch, tworzący rozświetloną białą strukturę nad głowami widzów poruszających się po pochylniach prowadzących gości muzeum z poziomu –2 na poziom –4.

Miejscem prezentacji trzeciej pracy site-specific jest hol centralny, w którym Ogorzelec stworzyła „Rapsodię przezroczystą”. To naprężone między ścianami i krzyżujące się między sobą linki stalowe tworzą konstrukcję, która w połączeniu z rozświetlonymi formami szkła, wraz z dźwiękiem staje się emocjonalno-wizualno-dźwiękową przestrzenią.

Ludwika Ogorzelec

Ludwika Ogorzelec urodziła się w Chobieni na Dolnym Śląsku. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (1978–1983), w pracowni prof. Leona Podsiadłego, gdzie uzyskała dyplom magistra sztuki w katedrze rzeźby. Od 1985 roku mieszka w Paryżu, gdzie kontynuuje przywieziony z Polski swój program twórczy w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu, u słynnego artysty rzeźbiarza prof. Césara, który będąc pod wrażeniem jej prac, zaprosił ją do swojej pracowni. Dla Ludwiki Ogorzelec była to szansa na zaistnienie poza „żelazną kurtyną” i skonfrontowanie siebie – artysty przybyłej z Polski – ze światem…

Już w 1986 roku wystawiała w Salonie de la Jeune Sculpture, Salonie d’Automne, w następnym roku w Salonie Réalités Nouvelles, Salonie de mai 44e, paryskim Grand Palais. Rozpoczęła współpracę z prestiżową wówczas Galerie Barbier Beltz w Paryżu. W kolejnych latach zaczęła otrzymywać zaproszenia na wyjazdy artystyczne – rezydencje, wystawy – w USA, Szwecji, Australii, Chinach, Korei, Kanadzie, Japonii, Wietnamie, Libanie, Łotwie, Bangladeszu, Grecji, Szwajcarii, Kostaryce, Niemczech, Austrii, Belgii, Czechach, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Hiszpanii i oczywiście w Polsce.

Ostatnia monograficzna wystawa Ludwiki Ogorzelec w Polsce pt. Szukam momentu równowagi (2020/2021) odbyła się w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Była to jej 107. wystawa indywidualna. Równocześnie jej dzieło site-specyfic pt. Agresja było prezentowane na wystawie Rzeźba w poszukiwaniu miejsca w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Z okazji przyznania Ludwice Ogorzelec nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie powstała  instalacja pt. Sięgając po niemożliwe, która następnie prezentowana była na placu przed warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.