Sztuka
Wyścig na Księżyc

Wyścig na Księżyc

  • 2019-07-02, do 2019-07-31
  • Biblioteka Śląska, plac Rady Europy 1, , Katowice

Opis

„Wyścig na Księżyc”. Kosmiczna wystawa Planetarium Śląskiego i Biblioteki Śląskiej z okazji 50. rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Srebrnym Globie.

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong schodząc na powierzchnię księżycowego Morza Spokoju wypowiedział słynne zdanie: „To mały krok dla człowieka, lecz wielki dla ludzkości”. Transmisja z miejsca lądowania Apollo 11 była pierwszym medialnym wydarzeniem o charakterze globalnym. Kroki astronautów na Księżycu śledziły miliardy ludzi. Nie było wśród nich Rosjan. Radziecka telewizja pokazywała w tym czasie obchody Dnia Metalowca. Przekaz z Księżyca mogli jednak oglądać Polacy. Ci, którzy widzieli na żywo pierwsze kroki na Srebrnym Globie zapamiętali je do końca życia.

Prezentowane na wystawie fotografie w znacznej większości zostały podpisane przez astronautów i kosmonautów. Pochodzą z kolekcji pana Wincentego Kandzi z Dusznik Zdroju, który przekazał je Planetarium Śląskiemu w Chorzowie. Kolekcja powstawała przez wiele lat i jest efektem korespondencji, którą pan Wincenty prowadził z NASA oraz bezpośrednio z kosmonautami. W ten sposób udało mu się zebrać także oryginalne autografy wszystkich astronautów misji Apollo. Na wystawie można zobaczyć również zdjęcia i autografy kosmonautów biorących udział w radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski.  Z kolei Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic poświęcili wiele godzin, by wzbogacić tę ekspozycję o perfekcyjnie wykonane modele pojazdów kosmicznych.  Biblioteka Śląska przygotuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce. Podczas wernisażu, Planetarium Śląskie zaprezentuje dodatkowo, w Bibliotece Śląskiej, swoje planetarium mobilne.

Dla wielu ludzi fakt, że od 1972 roku nie powróciliśmy na Księżyc może stanowić rozczarowanie. Gdzie jest ów „wielki krok”, o którym mówił Neil Armstrong?  Jednak bez technologii stworzonych na potrzeby wyścigu na Księżyc świat XXI wieku wyglądałby inaczej. Owocem programów Merkury, Gemini i Apollo są między innymi nowoczesne technologie informacyjne, mikroelektronika, telemetria medyczna i nowe materiały, z których korzystamy na co dzień.  Do dziś najbardziej niezwykła wyprawa w historii ludzkości inspiruje kolejne pokolenia mieszkańców naszej planety. Słynne zdjęcie astronauty na Księżycu stało się jednym z symboli pop kultury. Wbrew powszechnej opinii nie przedstawia ono jednak pierwszego człowieka na Księżycu. To Buzz Aldrin – drugi członek załogi Apollo 11. Kiedy jednak spojrzymy na odbicie w szybie hełmu Aldrina zobaczymy sylwetkę Neila Armstronga robiącego mu zdjęcie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie odbędzie się 19 lipca 2019 roku w Bibliotece Śląskiej o godz. 17.00. – oprowadzanie kuratorskie zrealizuje Jarosław Juszkiewicz, przedstawiciel Planetarium Śląskiego.  Wstęp wolny! Zapraszamy!

Wystawa czynna od 1 do 31 lipca 2019 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej, plac Rady Europy 1, Katowice.

Wydarzenie objęli patronatem: Polskie Radio Katowice, Śląski Festiwal Nauki,  Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego, Przystanek Nauka.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.