Sztuka
Utopie/Dystopie. Przyszłość miasta

Utopie/Dystopie. Przyszłość miasta

  • 2022-06-24, , godzina 18:00, do 2022-07-24
  • Rondo Sztuki - Galeria ASP, Rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1, Katowice

Opis

Dwie postacie w kosmicznych kombinezonach pochylają się nad pogiętym żelastwem, reklamowe ekrany leżą porzucone jak niepotrzebne zabawki, gruzy zamieniają się w pył, a rośliny odzyskują to, co im zabrano. Wystawa „Utopie/Dystopie” w Galerii ASP Rondo Sztuki w Katowicach analizuje różne scenariusze przyszłości naszych miast. Wernisaż już 24 czerwca o godz. 18.00. Wystawa towarzyszy Światowemu Forum Miejskiemu WUF11.

Miasta ewoluują. Zaczynają jako spełnienie marzeń o bezpiecznej przestrzeni, przyjaznym habitacie konkurencyjnym w stosunku do nieprzewidywalnej przyrody. Utopijny plan z czasem jednak przechodzi w dystopijne rozczarowanie, którego następstwem są próby konstruowania strategii łagodzących negatywne efekty przemian. - Nowe życie rodzi się na szczątkach i odpadach – pisze w tekście towarzyszącym wystawie „Utopie/Dystopie. Przyszłość miasta” jej współkuratorka prof. Irma Kozina.

Zmiany nigdy nie były tak szybkie jak dziś. Zgodnie z przewidywaniami badaczy, w 2050 roku już 68 proc. światowej populacji będzie zamieszkiwać w miastach. Procesy urbanizacyjne nabiorą szczególnego przyśpieszenia w Azji i Afryce, jednak miasta europejskie również przeżywać będą destabilizację, wynikającą z potrzeby otwarcia się na różnego rodzaju migracje oraz niezaistniałe wcześniej zmiany: klimatyczne, społeczne, ekonomiczne, kulturowe.
Wystawa „Utopie/Dystopie"  w dyskusji o przyszłości miast oddaje głos artystom i projektantom.

W Galerii ASP Rondo Sztuki będzie można zobaczyć prace doktorantów studiów środowiskowych prowadzonych w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ich prace oscylują wokół sześciu obszarów: mieszkania w mieście, człowieka, przyrody, horroru metafizycznego, edukacji/pracy oraz relacji.

Na ostatnich dwóch obszarach skupia się Dominik Ritszel, podejmując temat śląskich traum okresu transformacji. Jego instalacja wideo “Ziemia wchłonie wszystko” to opowieść o Górnym Śląsku oparta na relacjach mieszkańców rodzin górniczych, archiwach Polskiej Kroniki Filmowej, animacjach 3D i wykresach sejsmograficznych.

Maciej Cholewa i Karolina Wojtas zabierają nas do miejsca niezakorzenionego w czasie i nieoznaczonego na mapie. Na ich zdjęciach dwie postacie w kosmicznych strojach pochylają się nad stertami pogiętego żelastwa, pozwalając snuć domysły - to ruiny naszych kapitalistycznych marzeń czy może kosmiczna misja badawcza?  

Max Brück również kieruje wzrok ku pozostałościom ludzkiej cywilizacji. Jego “Kato Dust” to wielka maszyna mieląca gruz pochodzący z rozbiórek. To, co kiedyś tworzyło tkankę miasta zostaje zamienione w pył, który może być traktowany zarówno jako odpad, jak i pełen potencjału budulec, a nawet jako… pamiątka. Każdy kto zechce, będzie mógł wziąć sobie pojemnik wypełniony Kato Dust.
 
“Wobec efemeryczności i złożoności dostępnej wiedzy, roślinność wyznacza nowe sposoby uchwycenia sensu istnienia, skłaniając do porzucenia myślenia o własnej jednostkowości, indywidualności czy samowystarczalności”- pisze z kolei o swojej pracy Lena Achtelik. Być może to od roślin nauczymy się zmieniać na lepsze siebie samych i miasta, w których żyjemy.

W sumie na wystawie zobaczymy prace czternaściorga artystów, w tym również: Joanny Ambroz-Lewandowskiej, Michaliny Bigaj, Antoniny Konopelskiej, Mateusza Kokota,  Martyny Piątek, Marka Pośpiecha, Jerzego Rupika, Bartłomieja Rybaka, Tomasza Strojeckiego i Agaty Szymanek.

Wernisaż wystawy „Utopie/Dystopie. Przyszłość miasta” 24 czerwca o godz. 18.00. Będzie ją można oglądać do 25 lipca. Jej organizatorem jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerem wystawy jest Miasto Katowice.

Wystawa  towarzyszy odbywającemu się w Katowicach Światowemu Forum Miejskiemu WUF11. W czasie trwania Forum w Rondzie Sztuki działać będzie Strefa Miasto360 - Galeria ASP będzie jedną z 11 stref miejskich, w których będą organizowane różnego typu wydarzenia. W sumie w WUF11 ma wziąć udział około 20 tysięcy osób z niemal 150 krajów świata.

Ostatnio dodane
Beksiński na Śląsku - wydarzenia towarzyszące w lipcu

Sprawdź, co się będzie działo podczas największego święta Beksińskiego w Tychach!

Mural Disneya w Polsce
Mural Disneya jako aspekt terapeutyczny w Przylądku Nadziei we Wrocławiu

Inicjatywa ma na celu zapewnienie dzieciom w szpitalach komfortu, zbudowanie zaufania oraz zmniejszenie strachu i niepokoju.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.