Sztuka
Magiczna grafika Japonii

Magiczna grafika Japonii

  • 2008-08-06, do 2008-08-31
  • Rondo Sztuki w Katowicach, Katowice

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 1.

Opis

Uroczysty finisaż poprzedzony spotkaniem z mediami - 30 sierpnia (sobota), godz. 17:00. Honorowy patronat: Andrzej Wajda oraz Toshihiro Hamano, najwybitniejszy żyjący japoński grafik.

Przedstawicieli mediów zapraszamy już przed finisażem. Do Państwa dyspozycji są: prof. Witold Skulicz przewodniczący Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie; prof. Adam Romaniuk prorektor ASP w Katowicach, współorganizator wystawy i projektant katalogu; prof. ASP Mariusz Pałka kurator wystawy 

Wystawa współczesnych grafik japońskich ze zbiorów Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.  123 prace. 64 autorów. 10 laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Mariusz Pałka, kurator wystawy:

Określenia " japoński", japońska" stały się synonimem wyjątkowej, wysokiej wartości i jakości w ocenie dzieła graficznego, równoznaczne z wyrafinowaniem zarówno w formie, jak i w warsztacie. Piękno i zasady harmonii, którym kierowali się kiedyś szlachetni samuraje jest wciąż obecne i rozpoznawalne w grafikach współczesnych japońskich artystów. Do tej pory mogliśmy jedynie marzyć o takiej wystawie, opartej na zestawie prac autorstwa najlepszych współczesnych grafików japońskich. A tymczasem "Magia grafiki japońskiej" odwiedza Katowice, rozpoczynając swój - zapewne triumfalny - pochód po najlepszych galeriach w Polsce.

Andrzej Wajda, honorowy patron wystawy:

Wspaniałe tradycje starej kultury japońskiej wyrosłej z ezoterycznego świata religii Shinto sprawiły, że sztuka japońska fascynuje nas szczególnie silnie. (...) W naszym europejskim odczuciu to właśnie sztuka i grafika japońska jest prawdziwą perłą kultury orientu. Uważam, że stworzenie tak wielkiej i zwartej prezentacji, jaką jest wystawa "Magia grafiki japońskiej" jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Wystawa będzie dla wielu miejscem poznania tej sztuki i doznań artystycznych, ale również znakiem, może nawet rodzajem wskazania dla artysty, dla człowieka jak ważne jest silne poczucie szacunku dla tożsamości kulturowej.

 

Głównymi organizatorami imprezy są:

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Sponsor: Euro-Centrum
Wystawie towarzyszy obszerny katalog pod redakcją prof. Adama Romaniuka  Aranżacja i projekt wystawy: Ferdynand Szypuła.Mapa

Ostatnio dodane
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

Trampolina do kultury 2020
Trampolina do kultury 2020 rusza w formie online

W tym roku na uczestników czeka 7 twórczych pracowni prowadzonych przez projektantów, artystów, rzemieślników i liderów kultury.