Sztuka
Magiczna grafika Japonii

Magiczna grafika Japonii

  • 2008-08-06, do 2008-08-31
  • Rondo Sztuki w Katowicach, Katowice

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 1.

Opis

Uroczysty finisaż poprzedzony spotkaniem z mediami - 30 sierpnia (sobota), godz. 17:00. Honorowy patronat: Andrzej Wajda oraz Toshihiro Hamano, najwybitniejszy żyjący japoński grafik.

Przedstawicieli mediów zapraszamy już przed finisażem. Do Państwa dyspozycji są: prof. Witold Skulicz przewodniczący Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie; prof. Adam Romaniuk prorektor ASP w Katowicach, współorganizator wystawy i projektant katalogu; prof. ASP Mariusz Pałka kurator wystawy 

Wystawa współczesnych grafik japońskich ze zbiorów Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.  123 prace. 64 autorów. 10 laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Mariusz Pałka, kurator wystawy:

Określenia " japoński", japońska" stały się synonimem wyjątkowej, wysokiej wartości i jakości w ocenie dzieła graficznego, równoznaczne z wyrafinowaniem zarówno w formie, jak i w warsztacie. Piękno i zasady harmonii, którym kierowali się kiedyś szlachetni samuraje jest wciąż obecne i rozpoznawalne w grafikach współczesnych japońskich artystów. Do tej pory mogliśmy jedynie marzyć o takiej wystawie, opartej na zestawie prac autorstwa najlepszych współczesnych grafików japońskich. A tymczasem "Magia grafiki japońskiej" odwiedza Katowice, rozpoczynając swój - zapewne triumfalny - pochód po najlepszych galeriach w Polsce.

Andrzej Wajda, honorowy patron wystawy:

Wspaniałe tradycje starej kultury japońskiej wyrosłej z ezoterycznego świata religii Shinto sprawiły, że sztuka japońska fascynuje nas szczególnie silnie. (...) W naszym europejskim odczuciu to właśnie sztuka i grafika japońska jest prawdziwą perłą kultury orientu. Uważam, że stworzenie tak wielkiej i zwartej prezentacji, jaką jest wystawa "Magia grafiki japońskiej" jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Wystawa będzie dla wielu miejscem poznania tej sztuki i doznań artystycznych, ale również znakiem, może nawet rodzajem wskazania dla artysty, dla człowieka jak ważne jest silne poczucie szacunku dla tożsamości kulturowej.

 

Głównymi organizatorami imprezy są:

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Sponsor: Euro-Centrum
Wystawie towarzyszy obszerny katalog pod redakcją prof. Adama Romaniuka  Aranżacja i projekt wystawy: Ferdynand Szypuła.Mapa

Ostatnio dodane
19. Przegląd Sztuki SURVIVAL
Ruszył konkurs w ramach 19. Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu

"Nigdzie stąd nie pojedziecie" to hasło przewodnie wydarzenia.

postojowe dla artystÃłw
Świadczenie postojowe dla artystów od ZUS

Od15 stycznia można wnioskować o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.