Sztuka
Eksilibris - tendencje, estetyki, technologie

Eksilibris - tendencje, estetyki, technologie

Opis

Od czwartku 20 października będzie można zwiedzać międzynarodową wystawę ekslibrisów. Trzydziestu siedmiu artystów z całego świata nadesłało swoje prace, które na pewno zmienią nasze postrzeganie księgoznaków i myślenie o tej formie sztuki. Oprócz małych, papierowych dzieł będzie można także zapoznać się ze znakami na miarę naszych czasów – ekslibrisami digitalowymi.

Według najogólniejszej definicji ekslibrisem jest oznaczenie wklejane lub wbijane w formie stempla do książki w celu wskazania jej właściciela. Zgodnie z takim rozumieniem ekslibrisu jako znaku proweniencyjnego może być nim zarówno sygnatura, jak i pieczęć biblioteczna, ale również wysublimowana, spersonalizowana grafika księgoznakowa.

Szczególnie cennym aspektem ekslibrisów artystycznych jest uchwycenie związku pomiędzy przedstawieniem graficznym a osobą właściciela. Można powiedzieć, że ekslibris w odróżnieniu od innych gatunków sztuki zachodzących pomiędzy autorem => dziełem => widzem rozgrywa się tylko pomiędzy autorem => dziełem => właścicielem (adresatem). Dla pełnego zaistnienia ekslibris nie potrzebuje innych oglądających, publiczności, poza samym jego właścicielem.

Księgoznak to sztuka o charakterze konserwatywnym – co skądinąd wynika z historycznych źródeł gatunku. Ten specyficznie rozumiany tradycjonalizm pozwolił mu przetrwać w świecie postmodernistycznych transformacji i nieustających przemian czy fuzji gatunków i pojęć. Ekslibris, choć koresponduje ze sztuką współczesną, swoje środki czerpie raczej z arsenału sztuki przedstawiającej, symbolicznej i alegorycznej. Blisko mu, poza nielicznymi wyjątkami, do tradycji surrealizmu, dadaizmu, sztuki onirycznej – być może dlatego, że takimi środkami najtrafniej można stworzyć metaforyczną opowieść o właścicielu.

Prezentowane ekslibrisy z całą pewnością wiele opowiedzą o swych autorach – artystach, którzy zapragnęli oznaczać swój księgozbiór w  niekonwencjonalny sposób.

Kuratorami wystawy są dr hab. Krzysztof Marek Bąk oraz dr Karol Makles.

Koordynatorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.