Dzieje się - Sztuka

Wystawa Agnieszki Piotrowskiej "Dry Leaves"

2014-03-28 11:45:45 | Katowice

Zapraszamy na wernisaż wystawy Agnieszki Piotrowskiej "Dry Leaves" 29 marca o godz. 18:00 w Galerii +.

Agnieszka Piotrowska o swoim projekcie:

Światowa Organizacja Zdrowia w swej konstytucji w 1948 roku sformułowała następującą definicje zdrowia (Constitution, 2006): "Zdrowie to całkowity fizyczny, psychiczny i społeczny dobrostan, a nie jedynie brak choroby czy kalectwa" . Na bazie tego określenia budowano kolejne definicje zdrowia, ale w ciągu 60 lat, jakie minęły nikt nie zaproponował lepszego, mimo iż jest ono powszechnie krytykowane przede wszystkim za subiektywność i nieoperacyjność. Niepraktyczność tego określenia wynika z braku stopniowania pozytywnego stanu samopoczucia, będącego podstawowym składnikiem tej definicji i uznaje, że zdrowie jest pewnym stanem idealnym. "Ideał doskonałego zdrowia – pisał Novalis w jednym ze swych Fragmentów z lat 1799-1800 – interesuje tylko naukę"; rzeczą naprawdę ciekawą jest choroba, która "należy do indywidualizacji".  Pojecie zdrowia należąc do kategorii rzeczy trudnych do zdefiniowania, posiada długą historie sięgająca starożytności, poprzedza wszelką wiedzę o naturze i przyczynach chorób. Brak materialnego znaczenia powoduje odbieranie zdrowia jako idei, niż czegoś rzeczywistego, co przysparza trudności z jego określeniem. Zdrowie jest pojęciem relatywnym, względnym, rozpatrywanym w różnych wymiarach, jednak nie ulega dyskusji, że jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości życia, pozwalających człowiekowi realizować się. Antonovski twierdzi, że dobre zdrowie to umiejętność radzenia sobie z ekstremalnymi zmianami środowiska i wysoka jakość ich akceptacji. Pojęcie choroby pojmowane jest najczęściej jako wyraz patologii postrzeganej przez samego chorego oraz jako stan upośledzenia i dyskomfortu (o różnych nasileniu), dającym się rozpoznać klinicznie.

Potencjał zdrowotny będąc przede wszystkim zasobem indywidualnym, zależny jest od wielu czynników takich jak sytuacja materialna, czy uwarunkowania genetyczne i opieka zdrowotna w środowisku życia. W momencie gdy wszystkie elementy znajdują się na stopniu minimum wystarczającym to zachowanie zdrowotne, kształtowane przez otoczenie zewnętrzne staje się materią warunkującą. Środowisko może je zarówno wzmacniać jak i osłabiać, a jego skuteczny wpływ na funkcjonowanie jednostki zależny jest od komunikacji odbywającej się pomiędzy nią a rodziną, społeczeństwem i ochroną zdrowia. "Alfabetyzm zdrowotny według definicji Światowej Organizacji Zdrowia to umiejętności poznawcze i społeczne człowieka, które decydują o jego motywacji, zdolnościach poszukiwania, rozumienia i wykorzystania informacji do tego, aby promować i utrzymywać dobry stan zdrowia. […] Poziom alfabetyzmu zdrowotnego ma wpływ na długość życia w zdrowiu, ułatwia radzenie sobie z chorobą, a także zwiększa skuteczność i bezpieczeństwo opieki medycznej (Kickbusch, 2008)".  Porozumiewanie się interpersonalne jest podstawą i warunkiem koniecznym wszelakiej komunikacji społecznej, także samoistnie jest też fundamentem komunikowania o zdrowiu. Żyjemy w epoce, która, jak żadna wcześniej, cechuje się wielością i swobodą przekazu informacji. Większość faktów i opinii, z którymi się stykamy została przetworzona w procesie publikacji w mediach, które są ważnym elementem promocji zdrowia i realizacji polityki prozdrowotnej. Media wpływają na kształtowanie przekonań, przyczyniając się do rozwoju umiejętności zdrowotnych, oraz informują o zagrożeniach. W edukacji zdrowotnej kierowanej do szerokiego grona odbiorców, jest wykorzystywane zarówno komunikowanie masowe, jak i interpersonalne, i musi ono być dopasowane do rodzaju medium i możliwości radzenia sobie z problemem przed grupę docelową.

Aga Piotrowska (ur. 1985 w Zabrzu, Polska) – artystka sztuk wizualnych. Doktorantka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2013 obroniła dyplom magisterski z wyróżnieniem. W 2012 roku zdobyła Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz otrzymała Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Animatorka licznych wydarzeń kulturalnych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wideo OZON. Uczestniczyła w wielu wystawach i projektach artystycznych w Polsce i za granicą. Członek grupy artystycznej OZON. Mieszka i pracuje w Katowicach, Polska.

29.03 – 13.04.2014/ Galeria +, Rondo Sztuki
Agnieszka Piotrowska "Dry leaves"
Wernisaż: 29 marca, godz. 18:00

Słowa kluczowe: Agnieszka Piotrowska, Dry Leaves
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Zdzisław Beksiński obraz
Zdzisław Beksiński o swojej twórczości. Cytaty z artysty w rocznicę urodzin i śmierci

Chciałbym, żeby moje obrazy i rysunki "przetrwały". Oczywiście jest to pragnienie absurdalne - mówił artysta.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.