Dzieje się - Sztuka

Poznaj wydarzenia festiwalu Ars Independent 2019

2019-07-02 14:03:08 | Katowice

Co roku na katowickim, multimedialnym festiwalu Ars Independent przecinają się najróżniejsze wątki. Jednym z wyraźniejszych motywów tym razem będzie płodna relacja dźwięku, obrazu i ruchu: od fabryki traktorów Ursus, przez gaming lat 90., po współczesne ambienty i wizuale. Ars Independent 2019 odbędzie się od 24 do 29 września. Tegoroczna edycja to 6 festiwalowych dni i blisko 40 wydarzeń zebranych pod hasłem Unsubscribe. W maju poznaliśmy pierwsze ogłoszenia programowe. Nadszedł czas na kolejne!

Ars Independent 2019

Warto dodać też, że wystartowała późna przedsprzedaż karnetów w cenie 80 PLN - do nabycia tylko do 25 sierpnia w sieci Ticketportal

W Katowicach - Mieście Muzyki UNESCO - nieodzownie dźwięk wychodzi na pierwszy plan. Muzyczna linia programowa zawsze wyraźna jest też na festiwalu - po arsowemu, czyli w transmedialnym wydaniu.

Soundscape: Mirror to podróż na „drugą stronę lustra” do „świata wykreowanego przez ludzki umysł i układy scalone” (cytując Matyldę Baderę, festiwalową programerkę). Produkowany od 7 lat set A/V tandemu Ostrowski / Roszczybiuk zamknie tegoroczną edycję festiwalu w pięknych wnętrzach katowickiego Pałacu Młodzieży.

Przegląd Sound & Vision to wybór trzech filmów o poszukiwaniach na pograniczu obrazu i dźwięku:

„Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik to filmowy performans o ludziach pracy i nostalgii za rzeczywistością minioną, z muzyką Dominika Strycharskiego i choreografią tragicznie zmarłego w tym roku Rafała Urbackiego. 

Włoskie „Piękne rzeczy” Giorgio Ferrero to cztery historie rozgrywające się w czterech lokacjach i opowiadające o czwórce bohaterów: rzemieślników, którzy w skupieniu i z należną czcią tworzą przedmioty codziennego użytku. 

„Jej dom w mocy snu” Scotta Barley’a to eksperymentalny mariaż filmu przyrodniczego i muzycznego. W tej medytacji nad żywiołami - ziemią, powietrzem, wodą i ogniem - doświadczamy rzeczy pięknych i strasznych, które wydarzają się poza zasięgiem wzroku człowieka.

Wychodząc od memicznego „a gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?” i muzycznego klucza programowego zestaw A gdyby tak… przybliży wybór animowanych teledysków. Teledysków, które choć na chwilę spróbują przywołać u widzek i widzów tę tęsknotę za zmianą, którą niosą za sobą śmieszno-gorzkie Bieszczady z internetu.

To nie jedyne animowane propozycje na Ars Independent: „Ruben Brandt, kolekcjoner” Milorada Krstića to stylowa, pełnometrażowa animacja o psychoterapeucie, który wespół z czwórką swoich pacjentów planuje skok na 13 sławnych dzieł sztuki.

Wracając do muzycznych tropów - tym razem w miksie z grami - Super Retro Video Games Party zaprosi nas do potupania nóżką i spacją w festiwalowym klubie Drzwi Zwane Koniem.

Znamy też już pierwsze studia, które zawitają do Katowic na Nocną Giełdę Gier Wideo, czyli targi i showcase polskich gier indie na Ars Independent:

„METRO VR” to shooter w klimatach FPS-ów z lat 90., rozgrywany jednak w wirtualnej rzeczywistości; znowu „Zniw Adventure” - point’n’clickowa przygodówka z ręcznie rysowaną grafiką 2D. W „Shattered Plane”, mobilnej strategii turowej, wcielamy się w jedno z rywalizujących ze sobą bóstw słowiańskiego panteonu, a w „Fantastic Fetus” (jawnie czerpiącego inspiracje z Tamagotchi oraz Czarnego Protestu) opiekujemy się ciężarną kobietą, próbując stworzyć płód z supermocami. Jak co roku swoje podwoje otworzy dla nas też Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

Dodajmy, że jeszcze do 23 lipca można zgłosić swój udział na Nocnej Giełdzie jako wystawca!

Podobnie też jak w ubiegłym roku konkursowa wystawa Czarny Koń Gier Wideo, poświęcona najnowszym grom walczącym o tytuł i statuetkę Czarnego Konia, doczeka się oprowadzania kuratorskiego

Konkursowe nominacje - do tego i pozostałych konkursów - wraz z pełnym programem i kalendarium festiwalu, poznamy 26 sierpnia. Wówczas też do sprzedaży trafi ostatnia pula karnetów w cenie 100 PLN. 

– Wielka dziura i pustka, którą w sobie nosisz. Unsubscribe – tak festiwalowe hasło komentuje Emilia Makówka, tłumaczka i korektorka festiwalowa.

Więcej o programie festiwalu znajdziecie na stronie: arsindependent.pl.

Organizatorami wydarzenia są instytucja kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Miasto Katowice.

ip

fot. „Piękne rzeczy”/materiały prasowe

Słowa kluczowe: program, Katowice, multimedia, festiwal
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
WieÅźa Eiffla
Wieża Eiffla nocą, czyli zasady fotografowania zabytków i eksponatów muzealnych

Kilka przydatnych informacji odnośnie tego, co wolno fotografować, nie tylko podczas wakacji.

Rusza nabór na warsztaty fotograficzne FOTONY

Warsztaty skierowane są dla osób, które interesują się tradycyjną fotografią analogową i rzemiosłem.

Ars Independent 2019
Poznaj wydarzenia festiwalu Ars Independent 2019 Katowice

Traktory, bity z gamepadów i układy scalone w Mieście Muzyki.

Polecamy
Zmarł Maciej Zembaty
Zmarł Maciej Zembaty

Maciej Zembaty, poeta, satyryk i klasyk czarnego humoru nie żyje. P

Ostatnio dodane
WieÅźa Eiffla
Wieża Eiffla nocą, czyli zasady fotografowania zabytków i eksponatów muzealnych

Kilka przydatnych informacji odnośnie tego, co wolno fotografować, nie tylko podczas wakacji.

Rusza nabór na warsztaty fotograficzne FOTONY

Warsztaty skierowane są dla osób, które interesują się tradycyjną fotografią analogową i rzemiosłem.