Dzieje się - Sztuka

"Kiedy matematyk spotyka artystę..." - nowa wystawa w Galerii Rondo Sztuki

2018-08-23 09:53:56 | Katowice

Wystawa pt. „Kiedy matematyk spotyka artystę…” to nowa propozycja Galerii Rondo Sztuki z Katowic, którwej wernisaż zaplanowano na 4 września 2018, a oglądać ją będzie można do 25 września.

Kiedy matematyk spotyka artystę...

Ponad 40 lat temu Ignacy Miedziński, student matematyki, spotyka Tomasza Struka – studenta Akademii Sztuk.  Przyjaźń, która wówczas się rozpoczęła trwała przez całe życie. I mimo że kilka lat później Panowie funkcjonowali już w pozornie bardzo oddalonych od siebie światach (Ignacy Miedziński, był Prezesem dynamicznie rozwijającej się spółki IT, a Tomasz Struk uznanym artystą), jedna rzecz pozostała niezmienna – ich miłość do sztuki. Głębokie przekonanie o ważności sztuki, potrzebie jej wspierania i promowania.

Synergia dwóch wyjątkowych, wzajemnie inspirujących się osobowości w połączeniu z motywacją wynikającą z pasji musiała doprowadzić do stworzenia nietuzinkowych i na ówczesne czasy wizjonerskich inicjatyw. Kilkanaście lat temu przyjaciele wcielili w życie dyskutowany przez kilka lat projekt przywrócenia na Śląsku idei mecenatu, a wsparcie sztuki na stałe wpisało się w misję BPSC. Rok po roku pojawiały się kolejne projekty, których celem było wspieranie młodych artystów, którzy ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach.

W 2006 roku powstał konkurs na Najlepszy Dyplom. W kolejnych latach BPSC wspierało młodych twórców na wielu płaszczyznach. Wspólnie z ASP organizowano wystawy, realizowano konkursy projektowe, wydawano publikacje. Ponad dekadę temu zaczęto tworzyć także kolekcję firmy, składającą się z prac nie tylko świeżych absolwentów katowickiej ASP, ale także uznanych twórców związanych z naszym regionem. Obecnie jest to jedna z największych biznesowych kolekcji sztuki w kraju.

„Kiedy matematyk spotyka artystę…” jest wystawą, ukazującą – zarówno poprzez prace artystów młodego pokolenia, jak i te stworzone przez uznanych twórców – w jaki sposób sztuka może na stałe zagościć w rzeczywistości biznesowej. Wielkoformatowe cykle graficzne, malarstwo (od realistycznych obrazów po różne formy konceptualnych autorskich wypowiedzi) oraz różnorodne rozwiązania projektowe pokazują bogate spektrum możliwości nowoczesnej sztuki i designu. Wystawa jest opowieścią o synergii, stanowiącej wartość dodaną na wielu przestrzeniach. Wskazywana jako wzorcowa przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpraca między Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach i BPSC w optymalny sposób obrazuje przenikanie się działania artystycznej uczelni wyższej i świadomego wartości kultury przedstawiciela współczesnego rynku pracy.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: wernisaż, artyści, 2018, opis
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Obraz Zdzisława Beksińskiego
Przypadek Beksińskiego, czyli o ochronie prawa własności intelektualnej za granicą

Prace Zdzisława Beksińskiego to nadal rozchwytywany towar, za który kolekcjonerzy są w stanie zapłacić ogromne sumy.

Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane