Noc Muzeów 2012 w Katowicach
2012-05-15 09:50:09 | KatowiceEuropejska Noc Muzeów już 19 maja. Z tej okazji katowickie muzea i wszelkiego rodzaju placówki kulturalne przygotowały wiele atrakcji. Wstęp darmowy!
Noc muzeów 2012 - Katowice - Program
Muzeum Historii Katowic
ul. ks. J. Szafranka 9
Godziny otwarcia: 17.00-21.00
Sala im. Witkacego (parter)
Program:
17.00–18.30 Ideał kobiety w sztuce – wykład ilustrowany; prowadzenie: Natalia Kruszyna
19.00–20.15 Kobiety w historii muzyki – koncert i opowieść, Katarzyna Drogosz
20.30–21.15 Anna Chojnacka – fotografia - prezentacja,prowadzenie: Zofia Szota
22.00–23.15 Tango argentyńskie – nauka tańca, prowadzenie: zawodowa para tancerzy Katarzyna Betleja-Kosubek, Henryk Kosubek
23.30–24.00 Nie dla kobiet. Niewinne, zalotne, frywolne, prowadzenie: Justyna Pawlas
24.30 Koncert kameralny – spotkanie z ukraińską sopiłką
Muzyka ukraińska, ale również muzyka dawna XVII wieku, Anastasija Arbuzowa – sopiłka; Stanisław Smołka – viola da gamba; Marek Toporowski – klawesyn
Muzeum Historii Katowic – Dział Sztuki (I piętro)
Program:
17.00–23.30 W kamienicy mieszczańskiej (wystawa stała)
18.00–23.00 Muzyka na wnętrzach mieszczańskich – 20-minutowe koncerty o każdej pełnej godzinie
wykonanie: studenci Akademii Muzycznej w Katowicach, Jakub Sikora, Justyna Służalec, Jarosław Juźwicki, Andrzej Filipek.
opieka merytoryczna: prof. Monika Sikorska Wojtacha
20.00–21.00 Ach ! Damą być… prezentacja strojów historycznych; prowadzenie: Maria Krysiak, Ewelina Krzeszowska
Muzeum Historii Katowic (II piętro)
Program:
17.00–24.00 Magdalena Rajska-Armata Kolory kobiecości – wystawa malarstwa
18.30–20.00 Fantastyczne podróże z mamą – warsztaty dla dzieci; prowadzenie: Wojciech Grzywaczyk, Albert Oszek
Muzeum Historii Katowic (III piętro)
Program:
17.00–24.00 Z dziejów Katowic (wystawa stała)
17.30–18.30 Kobiety w dziejach Katowic – konkurs z nagrodami; prowadzenie: Joanna Popanda
19.00–20.00 Pamiętny rok 1922 – 90. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski – wykład; prowadzenie: Michał Cieślak
20.15–21.15 Z urodzenia i z wyboru – katowiczanki, o których warto pamiętać – wykład; prowadzenie: Joanna Popanda
21.30–22.00 Śląskie sportsmenki – quiz z nagrodami; prowadzenie: Antoni Steuer, Michał Musioł
Muzeum Historii Katowic (niski parter)
Program:
17.30–23.30 Wystawa grafiki Olgi Pałki-Ślaskiej. Warsztaty graficzne, samodzielne odbijanie grafik; organizacja i prowadzenie: Ewa Liszka
Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta
Nikiszowiec, ul. Rymarska 4
Godziny otwarcia: 17.00 - 24.00
Program:
17.00–24.00 Dział Etnologii Miasta (zwiedzanie)
17.00 U nos w doma na Nikiszu – wernisaż wystawy wnętrz mieszkalnych z Nikiszowca
17.30–18.15 Trio akordeonowe ,,Ars harmonica” – koncert; wykonawcy: Piotr Chołołowicz, Jakub Mietła, Łukasz Jaworski
17.00–24.00 Maska afrykańska - między sacrum a profanum – wystawa czasowa
22.00–23.00 oprowadzanie po wystawie: Lucjan Buchalik, Ewa Liszka, Katarzyna Podyma
18.30–22.00 Kobieta. 3 x K – Kinder – Küche – Kirche (dziecko – kuchnia –kościół) – blok programowy
18.30–19.15 Kinder (dziecko) – w programie m.in. pokaz tradycyjnego noszenia dziecka w chuście, stare gry i zabawy dla dzieci, prowadzenie: A. Fedorów-Skupień (I piętro – hol)
19.30.–20.15 Küche (kuchnia) – w programie tworzenie makatek kuchennych, konkursy związane z urządzeniami kuchennymi, prowadzenie J. Jarosz (I piętro – wnętrza)
20.30–22.00 Kirche (kościół) – w programie m.in. prezentacja eksponatów związanych z religią, prelekcja na temat wychowania religijnego w rodzinie śląskiej; prowadzenie: Bożena Donnerstag
Z Czarnego Ogrodu do Ziemi Świętej. Szlaki pielgrzymkowe Francki Hajducki – prelekcja; prowadzenie: Joanna Tofilska (I piętro – hol)
17.00–19.00 ,,Zza gardiny…” – warsztaty plastyczne; prowadzenie J. Knapek (parter)
18.00–20.00 Warsztaty heklowania (szydełkowanie); prowadzenie: J. Żurowska (I piętro – wnętrza)
Pracownia Teatralno-Filmowa Muzeum Historii Katowic
ul. Kopernika 11 (II piętro)
Godziny otwarcia: 17.00 24.00
Program:
17.00–22.00 Pracownia Teatralno Filmowa (zwiedzanie)
17.30–18.30 Klasyka kina polskiego – fortepianowe interpretacje polskiej muzyki filmowej; wykonawca: Tomasz Orłow
19.00–20.30 Spotkanie z panią Barbarą Ptak
20.30–22.00 Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków – wystawa stała; oprowadzenie: Katarzyna Gliwa, Katarzyna Buszman
Odział Grafiki Muzeum Historii Katowic
Pracownia Grafiki mi. Pawła Stellera
ul. Kościuszki 47
Godziny otwarcia 17.00 - 22.00
Program:
17.00–22.00 Paweł Steller – katowiczanin z wyboru – zwiedzanie wystawy
17.00–22.00 Mariusz Pałka – ZMYSŁOWOŚĆ – grafika – zwiedzanie wystawy
Akademia Muzyczna im Karola Szymanowskiego w Katowicachul
Zacisze 3
Godizny otwarcia 17.00 -24.00
Program:
17.00–24.00 Wystawa prac Związku Polskich Artystów Plastyków (atrium AM)
18.00–24.00 „Muzeum Przyszłości” – Sztuczne serce wczoraj i dziś
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii (atrium AM)
Program:
19.00–20.00 Dokonania fundacji – wykład Romana Kustosza
17.00–24.00 Muzeum Organów Śląskich – zwiedzanie
18.30–22.00 Pokaz historycznych (i nie tylko) instrumentów klawiszowych
prowadzenie: studenci klasy klawesynu i organów; koordynacja: dr Marek Pilch, mgr Marcin Świątkiewicz (I piętro AM)
16.00–17.00 Pokaz i konkurs strojów EURO 2012; prowadzenie: Ewa Liszka (atrium AM)
17.00–22.00 Biblioteka Akademii Muzycznej – zwiedzanie; prowadzenie: Iwona Bias
20.00–21.00 Wielkoformatowy happening malarski Archetypy kobiece w wykonaniu Moniki Hartman i Małgorzaty Lazarek (atrium AM)
Akademia Sztuk Pięknych – RONDO SZTUKI
Godziny otwarcia: 16.00 - 24.00
Program:
16.00–17.30 Poczytalność – spotkanie literackie z Filipem Springlerem
18.00–19.00 Promocja książki Katowicka moderna 1927–1939 – spotkanie z Zofią Oslislo
18.00–20.00 Co to jest animatik? – warsztaty komiksowe w ramach FESTIWALU FILMÓW KULTOWYCH
16.00–24.00 Prezentacja komiksów w witrynie Ronda Sztuki
18.00–24.00 Bogdan Butenko ,,35 maja i później” – wystawa (I Piętro)
16.00–24.00 Książka dobrze zaprojektowana – wystawa pokonkursowa
17.00–24.00 Witryna dizajnu nadmuchamy stal! – Oskar Zięta
17.00–24.00 Danie specjalne – przysmak nocy muzealnej 2012 – restauracja „Oko Miasta”
23.30–24.00 Zbigniew Nawrat i przyjaciele – koncert
24.00 Oslislo & the Backbirds – koncert
Związek Polskich Artystów Plastyków – Galeria Art Nova
ul. Dworcowa 13
Program:
18.00–22.00 ,,Emocjami malowane” – warsztaty dla dzieci (i nie tylko!) oraz prezentacja multimedialna; prowadzenie: Barbara Hacura, Leszek Duży
18.00–22.00 Monika Hartman Ucieczka w inny wymiar – wystawa malarstwa i grafiki
Parafia Ewangelicko-Augsburska
ul. Warszawska 18
Program:
17.30–18.30 Występ chóru pod dyrekcją as. Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej
19.00–19.30 O historii parafii i kościoła; oprowadzanie: Justyna Pawlas
19.30–20.00 O kobiecie wyjątkowej – Matka Ewa z Miechowic – wykład; prowadzenie: Justyna Pawlas
bezpłatny bus (odjazd co godzinę) na trasie:
Katowice, ul. ks. J. Szafranka 9 –Nikiszowiec, ul. Rymarska 4
Tch/noc-muzeow.pl