Ze Świata - Studencka Polityka

Oxford i Cambridge – jak dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata?

2017-06-28 13:11:40 | Katowice

Uniwersytet Oxfordzki i Uniwersytet Cambridge – znane także pod wspólną nazwą Oxbridge – to dwa spośród najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na całym świecie. Wśród ich absolwentów znajduje się łącznie ponad stu noblistów, czterdziestu premierów Wielkiej Brytanii, a także wiele głów państw, polityków, pisarzy i poetów. Znalezienie się w tym elitarnym gronie jest marzeniem niejednego licealisty. Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby mieć szansę rozpocząć tam studia?


Zacięta rywalizacja

Rywalizacja o miejsce na Oxbridge jest niezwykle zacięta – na jedno miejsce przypada co najmniej ośmiu kandydatów, a należy pamiętać, że są to wszystko najlepsi uczniowie o wysokich osiągnięciach. Rekrutacja jest wielostopniowa, i należy zacząć się do niej przygotowywać na długo przed maturą. Ostatecznym terminem składania aplikacji na studia na Oxbridge mija 15 października w roku poprzedzającym rozpoczęcie nauki. Ciekawostką jest fakt, że w jednym roku nie można aplikować jednocześnie na Oxford i Cambridge.

Czy wystarczy matura?

Żeby starać się o miejsce na Oxbridge nie trzeba zdawać międzynarodowej matury (IB), ponieważ polski egzamin dojrzałości jest honorowany na tych samych zasadach. Konieczne jest natomiast uzyskanie wysokich wyników – standardem wymaganym przez obie uczelnie jest średnia ze wszystkich egzaminów na 90%, i co najmniej trzy rozszerzenia, także na 90% każde. Oprócz tego, kandydaci muszą także udowodnić znajomość języka angielskiego: najpopularniejszym certyfikatem jest IELTS, z którego należy uzyskać wynik co najmniej 7.5, co odpowiada poziomowi C1.

Egzaminy wstępne? Obowiązkowo!

Niestety, nawet matura zdana na 100% nie gwarantuje nikomu przyjęcia na Oxford czy Cambridge. Kolejnym etapem rekrutacji, z jakim musza się zmierzyć kandydaci, są egzaminy wstępne. Są one obowiązkowe na wszystkie kierunki na Cambridge i większość na Oxfordzie. Sprawdzają nie tylko wiedzę z danego przedmiotu, ale również – i na to kładziony jest naprawdę duży nacisk – umiejętność samodzielnego, analitycznego myślenia, wykorzystywania dostępnych informacji i formułowania przekonujących odpowiedzi. format testu różni się od kierunku, którego dotyczy aplikacja. Część testów można zdawać w akredytowanych centrach egzaminacyjnych na całym świecie, ale niektóre będą niestety wymagały podróży do Anglii. Pisemne egzaminy wstępne odbywają się najczęściej na początku listopada, ale trzeba zarejestrować się na nie nie później, niż do 15 października.

Rozmowa dla najlepszych

Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą egzaminy wstępne, są zapraszani do Anglii na rozmowy kwalifikacyjne. Są one przeprowadzane w pierwszej połowie grudnia, i rzadko kiedy kończy się na jednej – standardem jest odbycie od dwóch do nawet pięciu takich spotkań. Podczas rozmowy sprawdzana jest nie tylko merytoryczna wiedza z danego przedmiotu – należy się wykazać oczytaniem daleko wykraczającym poza program szkolny – ale także umiejętność wykorzystywania nowych informacji oraz bronienia własnego zdania. To także moment, w którym kandydaci mogą opowiedzieć więcej o swoich pozaszkolnych doświadczeniach, które opisali wcześniej w liście motywacyjnym. Na stronie Global Education możesz zobaczyć przykładowe pytania, z którymi mierzyli się kandydaci w poprzednich latach. Wyniki rekrutacji kandydaci poznają w styczniu, kiedy to wybrańcy otrzymują oferty miejsca.

Chodź sam proces rekrutacyjny jest tak długi i wymagający, nie ulega wątpliwości, że studia na najbardziej prestiżowych uczelniach świata są tego warte! Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii, w tym także na Oxford i Cambridge, możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Global Education! Pomagamy w całym procesie aplikacji, od wyboru uczelni aż po złożenie wniosku o pożyczkę i akademik. Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!

Więcej na temat studiów w UK dowiesz się na studiujwanglii.pl

Artykuł Partnera

Słowa kluczowe: studia za granicą, studia w UK, studia w Anglii, Cambridge, Oxford
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Darmasiswa Stypendium, czyli studiuj i odkrywaj uroki Indonezji! Jak to zrobić?

Zwiedzanie orientalnego kraju w czasie studiów jest bardzo realne. Poznaj program stypendialny rządu indonezyjskiego.

studia UK
Oxford i Cambridge – jak dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata? Katowice

Uniwersytet Oxfordzki i Uniwersytet Cambridge – znane także pod wspólną nazwą Oxbridge – to dwa spośród najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na całym świecie.

Akrobaci na Kółkach już w Polsce! [FOTO]
Akrobaci na Kółkach już w Polsce! [FOTO]

Zwiedzili 9 krajów w 7 tygodni oraz udało im się przejechać ponad 10 tysięcy kilometrów.

Ostatnio dodane
Darmasiswa Stypendium, czyli studiuj i odkrywaj uroki Indonezji! Jak to zrobić?

Zwiedzanie orientalnego kraju w czasie studiów jest bardzo realne. Poznaj program stypendialny rządu indonezyjskiego.

studia UK
Oxford i Cambridge – jak dostać się na najbardziej prestiżowe uczelnie świata? Katowice

Uniwersytet Oxfordzki i Uniwersytet Cambridge – znane także pod wspólną nazwą Oxbridge – to dwa spośród najbardziej prestiżowych uczelni wyższych na całym świecie.

Popularne
Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.

Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!