Koncert
Armia, Izrael

Armia, Izrael

Wystąpili

Opis

Jak za dawnych czasów - roczniki sześćdziesiąte pamiętają może warszawskie czasy Marchewki czy Rób Reggae, a młodsi może wzrastali w kulcie tamtych imprez. Dziś, po latach, zespoły ARMIA i IZRAEL świętują swój jubileusz 25 lat na polskiej scenie niezależnej, chcą przypomnieć stare przyjaźnie i atmosferę dawnych czasów. Kto chce usłyszeć, jakiej muzyki słuchano ponad 20 lat temu, poznać atmosferę artystycznego buntu, wolności w zniewolonym kraju, smak nowej muzyki, przyjaźni i nieokiełznania, niech pojawi się na jubileuszowym koncercie w Krakowie, Katowicach lub Opolu. Będzie miał niepowtarzalną okazję zobaczyć na jednej scenie osoby, które kształtowały niezależną muzykę w Polsce.

Zespół Armia powstała w 1984 roku na skutek zetknięcia trzech osobowości naszej niezależnej sceny: Tomasza Budzyńskiego (śpiewał wówczas w słynnej Siekierze), Roberta Brylewskiego (gitarzysty Kryzysu, Brygady Kryzys i Izraela) i filozofa Sławomira Gołaszewskiego związanego wówczas z nurtem poszukiwań parateatralnych Jerzego Grotowskiego. Klasycznie rockowy skład od początku uzupełniany był instrumentami dętymi, ale przełomowym okazał się moment, gdy do zespołu dołączyła waltornia (początkowo Krzysztof "Banan" Banasik, a obecnie Jakub Bartoszewski), która nadała muzyce specyficzne, niespotykane brzmienie.
Zespół wydał kilkanaście płyt, z których wydana w 1990 roku „Legenda" oraz „Triodante" z 1994 r. zaliczane są do klasyki polskiej muzyki rockowej. Grupa dała setki koncertów w całej Polsce i wzięła udział w wielu prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą.
Siła Armii tkwi w połączeniu poezji Tomasza Budzyńskiego z wyrafinowaną i ekspresyjną muzyką, zawierającą elementy rocka, folku, a nawet muzyki klasycznej. Wykorzystanie nietypowych dla współczesnego rocka instrumentów, jak waltornia, flet, wiolonczela, skrzypce czy saksofon sprawia, że propozycja zespołu jest na polskiej scenie zupełnie wyjątkowa, a Armia wciąż pozostaje jedną z najbardziej oryginalnych grup.
W ciągu dwudziestopięcioletniej kariery zespołu w jego składzie grało wielu wybitnych i zasłużonych dla rockowej sceny polskich muzyków. Obecnie zespół tworzą: Tomasz Budzyński, Tomasz Krzyżaniak, Krzysztof Kmiecik, Rafał Giec oraz Jakub Bartoszewski.

 

Zespół Izrael powstał w marcu 1983 w Warszawie i do dzisiaj uważani są za pionierów polskiego reggae. Założycielami byli znani już muzycy polskiego undergroundu muzycznego: Robert Brylewski (Kryzys, Brygada Kryzys) i Paweł „Kelner" Rozwadowski (Deuter). W 1983 roku ukazał się album „Biada, Biada, Biada", a po zastąpieniu Kelnera Darkiem „Maleo" Malejonkiem (Kultura) zespół nagrał swój drugi album "Nabij faję". W roku 1987 rejestrowano album "Duchowa Rewolucja", w którego nagraniu wzięło udział wielu muzyków, m.in: Krzysztof Banan Banasik i Tomasz Budzyński. Izrael niespodziewanie w 1995 roku ogłosił swoje rozwiązanie, aby po 11 latach przerwy powrócić podczas Ostróda Reggae Festiwal 2006. Zespól postanowił wznowić swoja działalność nagrywając w kwietniu 2008 nowy album.


Polecamy
Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
Znamy line-up 15. edycji trasy Męskie Granie [FOTO, WIDEO]

15 lat muzyki, inspiracji i niezapomnianych koncertów - trasa Męskie Granie powraca.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!