Sztuka
Beata Będkowska. Na styku nieba i ziemi

Beata Będkowska. Na styku nieba i ziemi

  • 2023-05-26, , godzina 18:00
  • w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, Katowice

Opis

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na wernisaż malarstwa Beaty Będkowskiej Na styku nieba i ziemi, który odbędzie się w piątek 26 maja 2023 o godz.18.00 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25.

Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom obroniła w 2000), beneficjentka stypendiów École des Beaux Arts w Tuluzie (1998) i Escuela Superior de Diseńo Gráfico „Elisava” w Barcelonie (1999-2000), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020). Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (np. „Human Rights” we włoskim Lecce) oraz indywidualnych, m.in. w Pałacu Sztuki w Krakowie, BWA w Sandomierzu, Sieradzu, Olkuszu, Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie, Galerii na Tehlovej w Zwoleniu (Słowacja), Blaue Fabrik w Dreźnie (Niemcy).

W Galerii Ateneum obrazy Beaty Będkowskiej oglądaliśmy po raz pierwszy w 2014; zaprezentowała wówczas cykl „Rozmowa”. Dziewięć lat później artystka zaprasza nas w świat pejzaży, o których sama pisze:

"Inspiracją do powstania prac, będących rozwinięciem wcześniejszego cyklu „Horyzonty”, był temat zatrzymania się i kontemplacji natury poprzez zapis chwili. Proste czynności, tak obce nam w obecnych czasach popkultury i ekologicznej ignorancji, zepchnięte na margines codzienności. Tymczasem zapatrzenie w krajobraz może stanowić drogę do nowego świata.

Horyzont, powstały w wyniku przecięcia sfery niebieskiej na dwie części, wyznacza granicę między przestrzenią widoczną a tym, co zasłonięte, ukryte przez ziemię. Pozostawia miejsce, które możemy wypełnić emocjami i wyobraźnią.

Gdzie leży granica między tym, co widziane a wyobrażone? Realistyczne a abstrakcyjne? Obiektywne a subiektywne? Między logiką a potrzebą ekspresji? Równoległe rzeczywistości… Linia horyzontu wyznacza umowną granicę w naszej wyobraźni. W tę przestrzeń zanurzony jest człowiek, który zawsze był w polu mojego zainteresowania; jego emocje, kondycja, wyobcowanie.

Pejzaż stanowi jedynie punkt wyjścia, pretekst do subiektywnej interpretacji. Najważniejsze są tu dla mnie wrażeniowość, kolor, światło”.

 

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.