Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Jacek Sroka. Hunger nach Bildern

Kiedy2023-05-20 godzina 19:00
Do kiedy2023-06-23
GdzieGaleria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1
Jacek Sroka. Hunger nach Bildern

Galeria Artttrakt serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy Jacka Sroki pt. "Hunger nach Bildern", który odbędzie się w sobotnią Noc Muzeów

20.05 o 19:00.
Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Czas trwania wystawy: 20.05-23.06

Galeria Arttrakt, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/1, 50-069 Wrocław
 
„Hunger nach Bildern” to tytuł najnowszej wystawy Jacka Sroki i zarazem tytuł jednego z obrazów oraz grafiki prezentowanych na wystawie. Tytułowy „głód obrazów” odnosi się do zjawiska w sztuce lat 80 zwanego wielkim powrotem malarstwa i królującego wówczas ekspresjonizmu. Twórczość Jacka Sroki wyrasta z tego okresu, a najnowsza wystawa jest formą hołdu dla czasu, kiedy malarstwo pełne kolorów, ekspresji wyrazu, nieskrępowanych form i wielkich formatów wywróciło świat sztuki do góry nogami. Początki tej rewolucji miały miejsce w Republice Weimarskiej, a malarstwo niemieckich artystów stało się symbolem rewolucji i inspiracją dla kolejnych twórców. Dziś znów obserwować możemy powrót i triumf malarstwa. „Głód obrazów” może być więc odczytywany w kontekście aktualnej sytuacji na rynku sztuki. Postawa artystyczna Jacka Sroki, jego niezaspokojony „apetyt” na malowanie, wewnętrzny imperatyw tworzenia coraz to nowych obrazów, niezmiennie od lat to również jedna z możliwości interpretacji najnowszej wystawy artysty.

Kuratorka: Ida Smakosz-Hankiewicz
Czas trwania wystawy: 20.05-17.06
Wernisaż : 20.05; g.19:00

Jacek Sroka - malarz, grafik i rysownik. Urodził się w Krakowie w 1957 roku. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. W latach 2014 - 2018 współtworzył Centrum Grafiki w Nantongu, w Chinach. Wystawiał obrazy i grafiki na stu dwudziestu pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie) i kilkuset zbiorowych w Polsce i świecie. Retrospektywne wystawy muzealne: Musee Des Beaux Arts,Chambery, Francja,1995; Musee d’Ussel, Francja, 2005; Muzeum Narodowe w Krakowie, 2008; Kunstverein Offenburg, Niemcy, 2008; Muzeum Narodowe, Przemyśl, 2011; Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra, 2011; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba, Brazylia, 2013; Muzeum Górnośląskie, Bytom 2017.

Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce ( m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Zbiory Graficzne PAU, Kraków ) i w świecie ( m.in. Metropolitan Museum, Nowy Jork; Graphishe Sammlung Albertina, Wiedeń; National Gallery of Art, Waszyngton; Musee Savoisien, Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France, Paryż; Utsunomiya Museum of Art, Utsunomiya; Museu Oscar Niemeyer, Kurytyba; Ningbo Art Museum, Ningbo) oraz licznych kolekcjach prywatnych. Laureat Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” oraz przyznanym przez ZPAP Okręg Krakowski Medalem Vive l'art Jest członkiem Polskiej Akademii Umiejętności (2022).Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama