Literatura
O przemianach związków intymnych wśród klasy średniej w Delhi

O przemianach związków intymnych wśród klasy średniej w Delhi

  • 2022-10-13, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Wydarzenie online

Opis

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Podróże z antropologią! Jak kochamy? O przemianach związków intymnych wśród klasy średniej w Delhi

Czwartek, 13 października  2022, godz. 19:00

Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.

Jak kochamy? O przemianach związków intymnych wśród klasy średniej w Delhi

Anna Romanowicz

Indie to kraj, który w Polsce jest zazwyczaj przedstawiany jako diametralnie „inny”, a wręcz „egzotyczny”. Jedną z różnic kulturowych mają być związki intymne. Zakłada się, że w Polsce każdy wybiera sobie partnera/partnerkę sam. W Indiach zaś – dominują tzw. małżeństwa aranżowane, w których to rodziny decydują o wyborze partnerki. 

W literaturze naukowej opisuje się przemiany związków intymnych wśród indyjskiej klasy średniej. Zakłada się, że następuje powolna transformacja od małżeństw aranżowanych do małżeństw z miłości. Te dwa „idealne” modele związków są modyfikowane w praktykach społecznych. 

W wystąpieniu przedstawiona zostanie debata dotycząca różnic pomiędzy małżeństwami z miłości a małżeństwami aranżowanymi. W szczególności zaś, prelegentka – na podstawie badań terenowych w Delhi – omówi, jak wyglądają współczesne związki intymne wśród indyjskiej, miejskiej klasy średniej. Uczestnicy badań często posługują się retoryką „indywidualnego wyboru”, podkreślając, że wybór partnera/partnerki jest ich własnym wyborem. Czy jednak w małżeństwach aranżowanych jest rzeczywiście inaczej? A przede wszystkim – czy związki intymne w Polsce i w Indiach tak bardzo się od siebie różnią?

Dr Anna Romanowicz wykłada w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą klasy społecznej. Prowadzi badania w Indiach. Jej praca doktorska została wyróżniona jako jedna z najlepszych w zakresie studiów azjatyckich przez International Convention of Asia Scholars w 2017 roku.  Otrzymywała stypendium Ministra dla Młodych i Wybitnych Naukowców (2018-2021). Jest autorką „Unintended revolution. Middle class, non-governmental organizations and development” (WUJ, 2017).

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/5oc5dagdD

Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.