Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Solaris i Pirx - polski akcent w Kosmosie

Kiedy2021-02-24 godzina 19:00
Za ilewstęp wolny
GdzieWydarzenie online
Solaris i Pirx - polski akcent w Kosmosie

Solaris i Pirx – znane fanom powieści Stanisława Lema – to także nazwy obiektów astronomicznych. Jednym z ich odkrywców jest prof. Andrzej Niedzielski, gość lutowego odcinka cyklu Hevelianum – „Nauka Mówi”. Rozmowy na temat gwiazdy Solaris i krążącej wokół niej planety Pirx będzie można wysłuchać 24 lutego o godz. 19:00 na Facebooku i YouTube Hevelianum.

2021 to Rok Stanisława Lema i obchody 410. rocznicy urodzin Jana Heweliusza. Z tej okazji cykl „Nauka mówi” – rozmów z naukowcami i popularyzatorami nauki – Hevelianum poświęca całkowicie zagadnieniom z dziedziny astronomii i nowych technologii. W styczniu można było wysłuchać rozmowy z dr. inż. Tomaszem Zawistowskim, odpowiedzialnym za projekt umieszczenia na orbicie polskich satelitów naukowych, Lema i Heweliusza. Gościem lutowego odcinka będzie prof. Andrzej Niedzielski – astronom, specjalizujący się w astrofizyce, który kieruje Katedrą Astronomii i Astrofizyki CA UMK w Toruniu.

Profesor jest odkrywcą planet pozasłonecznych, wśród których znajdziemy planetę Pirx, krążącą wokół gwiazdy Solaris. Obie swoje nazwy zawdzięczają twórczości Stanisława Lema oraz inicjatywie IAU100 NameExoWorlds. To globalna akcja prowadzona z okazji 100-lecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), podczas której każdy kraj otrzymał prawo nazwania jednej planety i jej gwiazdy.Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2021 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama