Inna
Festiwal Wolnych Ludzi

Festiwal Wolnych Ludzi

Opis

Koncerty Loco Motive Sun i Fotografii, impreza Freedom Pop Alternative do samego rana, pokazy filmów  i warsztaty bębniarskie - to niektóre z atrakcji Festiwalu Wolnych Ludzi.  Plus międzynarodowa akcja na rzecz tych, których podstawowe prawa są łamane.  Ósmego i dziewiątego grudnia katowicki klub Cogitatur na 24 godziny zamieni się w miejsce opanowane przez idee wolności  i praw człowieka.  

Wolna zabawa

Festiwal Wolnych Ludzi to wydarzenie ze społecznym  przesłaniem. - Nasza impreza ma dwa uzupełniające się cele. Chcemy stworzyć przestrzeń, w której spotykają się z sobą dobra zabawa i walka o wolność. Każdy, kto pojawi się w Cogitaturze będzie mógł upomnieć się o prawa ludzi prześladowanych - mówi Dariusz Stawik, koordynator katowickiej grupy Amnesty International.

Organizatorzy chcą pokazać, że walka o wolność może przybierać różne postacie. Twierdzą, że sztuka może być jedną z nich, a wypowiedzi artystyczne to formy upominania się o własne prawa, bardzo mocno działające na wyobraźnię człowieka. Dlatego, oprócz trwającego non-stop Maratonu Pisania Listów, jednej z największych akcji Amnesty International, festiwal będzie pełen wydarzeń towarzyszących.  - To festiwal ludzi dla ludzi: tych, którzy czują się wolni dla tych, którzy za wolność poglądów płacą wysoką cenę. 

Początki idei

Amnesty International co roku w grudniu organizuje Międzynarodowy 24 - godzinny Maraton Pisania Listów. W tym roku odbędzie się w kilkudziesięciu krajach na świecie, a w Polsce przynajmniej w 99 miejscach w 56 miejscowościach! Celem akcji jest napisanie jak największej liczby apeli w obronie ofiar naruszeń praw człowieka, głównie osób prześladowanych za poglądy. Listy są wysyłane do decydentów politycznych na całym świecie.

Pomogło to uratować m.in. Aminę Lawal - Nigeryjkę skazaną za cudzołóstwo na ukamienowanie oraz Tenzina Deleka - tybetańskiego mnicha skazanego w niesprawiedliwym procesie na karę śmierci.

W tym roku grupa katowicka Amnesty International wraz ze Stowarzyszeniem Działań Nietypowych "Szatnia" i Samorządem Studenckim Uniwersytetu Śląskiego postanowiły zorganizować tę akcję w ramach większej całości - festiwalu, który zgromadzi setki ludzi i będzie swego rodzaju hołdem oddanym wolności.

Impreza rozpocznie się w sobotę, o godzinie jedenastej, mobilnym happeningiem „Droga Wolna!". O godzinie 12.00 w klubie Cogitatur nastąpi oficjalne rozpoczęcie i od tego momentu przez 24 godziny klub będzie tętnił życiem. Loco Motive Sun i Fotografia zagrają koncerty, pojawią się bębniarze, którzy po występie przeprowadzą warsztaty. Przez kilka godzin potrwa pokaz filmów o wolności i prawach człowieka. Wyświetlone zostaną: „Lekcja białoruskiego" i „Wspólny lot" Miroslawa Dembińskiego, „Przyszłość złudzeń" Franco de Pena i „Amina Lawal" Thijs Brandsma. Szykuje się pokaz reklamy społecznej Amnesty International.  W programie znajdują się również warsztaty o prawach człowieka. Przez cały czas trwania festiwalu powstawać będzie FreeTV - telewizja, w której każdy będzie mógł wyrazić swoje poglądy. 

Organizatorami imprezy są: Amnesty International - grupa katowicka, Stowarzyszenie Działań Nietypowych „Szatnia" i Samorząd Studencki Uniwersytetu Śląskiego. Amnesty International jest największą międzynarodową organizacją działającą na rzecz praw człowieka. Na całym świecie skupia ponad 2 miliony członków i sympatyków. Cieszy się międzynarodowym prestiżem, a jej działania zostały docenione już w 1977 r., kiedy to została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. 

Stowarzyszenie Działań Nietypowych „Szatnia" to grupa aktywnych studentów Uniwersytetu Śląskiego, która ma tylko jeden cel - doprowadzić do rozkwitu życia kulturalnego Śląska. Realizują przeglądy filmowe, imprezy promujące kulturę niezależną, spotkania z historią sztuki. W swoich działaniach rozmywają granicę między kulturą elitarną i masową. Ich dokonania to między innymi cykl filmowy „Kamera.lnie", „Masala Attacks" - juwenaliowa impreza promująca kulturę Indii i współorganizacja Festiwalu Kultury Absurdalnej „Absurdalia 2007".

Samorząd Studencki w swej naturze jest instytucją, której siłą napędową są studenci i sprawy z nimi związane. Za Waszą przyczyną istniejemy i z myślą o Was działamy. Naszym nadrzędnym celem jest wykreowanie wizerunku Samorządu Studenckiego, z którym będą mogli utożsamiać się wszyscy studenci Uniwersytetu Śląskiego.

Pełny program Festiwalu Wolnych Ludzi

Sobota

11:20

Droga Wolna! - mobilny happening. Startujemy na Rynku! 

12:00

Rozpoczęcie imprezy 

12.15

"Zniewolenie" Krzysztofa Komandera - spektakl teatralny

Ogłoszenie wyników konkursu Amnesty International na bajkę o prawach człowieka 

13:00

Pokaz filmów o wolności i prawach człowieka

Lekcja białoruskiego reż. Miroslaw Dembiński

Wspólny lot reż. Miroslaw Dembiński

Przyszłość złudzeń reż. Franco de Pena

Amina Lawal reż. Thijs Brandsma 

16:00

Koncert bębniarski

17:40

"Więzienie" Krzysztofa Komandera 

18:00

Koncerty:

Fotografia

Locomotive Sun

19.50

"Wyzwolenie" Krzysztofa Komandera

21:00

Freedom Pop Alternative - impreza muzyczna  

Niedziela

9:30

Pokaz reklamy społecznej Amnesty International

10:00

Warsztaty o prawach człowieka, prowadzone przez trenerów Amnesty International

(Więcej informacji: edukacja-katowice@amnesty.org.pl

11:30

Pokaz FreeTV

12:00

Zakończenie Festiwalu
Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi