Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Antoni Muracki

Kiedy2012-04-14 godzina 20:00
Za ile30 / 40 zł
GdzieOld Timers Garage
ul. Gen Jankego 132
Katowice
Antoni Muracki

Antoni Muracki (ur. 19 października 1957) – warszawski bard, pieśniarz i poeta. Autor licznych wierszy , pieśni i piosenek autorskich. Debiutował jednak wcale nie poetycko. W roku 1968 zagrał główną rolę dziecięcą u Jerzego Antczaka w filmie „Dokąd wiodą te drogi”, a w 1969 wystąpił w telewizyjnym programie Janusza Rzeszewskiego „Muzyka lekka, łatwa i przyjemna”, gdzie parodiował Jaremę Stępowskiego. Poetycko zaistniał w roku 1975. Wtedy to prestiżowe Życie literackie wydrukowało trzy wiersze 18-latka.
 
Koniec lat 70. do 1981 to w życiu artysty okres pierwszych samodzielnych, często wieńczonych sukcesami, poetycko–bardowskich działań artystycznych. Na festiwalu w Opolu (rok 1980) zdolny młody człowiek nie zadebiutował, bo na parę godzin przed planowanym koncertem Jego piosenkę „Wesele” wycofała z programu komunistyczna cenzura. Nie pomogła nawet osobista interwencja znanego krytyka i dziennikarza muzycznego Andrzeja Ibisa Wróblewskiego.
 
Istotna publicznie działalność barda rozpoczęła się w 1981 roku. Wtedy to Jonasz Kofta, którego on duchowym uczniem pozostał Antoni na całe życie, polecił go tworzącym kabaret "Nowy Świat". Była to pierwsza profesjonalna scena, na której grał obok bardzo wielu znakomitości i ocierał się o najlepsze tradycje polskiego polityczno–literackiego życia.
 
W połowie lat 80 (ubiegłego wieku) koncerty w Moskwie i Baku. Po roku 2000 koncerty na Uniwersytecie Kanta w Kaliningradzie.
 
Wciąż pisze ważne wiersze i niebanalne piosenki. Nie obce są Mu również inne obszary publiczno artystycznej aktywności. Intestywnie przekładał i przekłada na język polski twórczość zagranicznych bardów. Przez 10 lat (do roku 2009) był pierwszym tłumaczem i propagatorem na polskiej scenie dokonań czeskiego barda Jaromíra Nohavicy. Wydany plon tej działalności to m.in. trzy płyty autorskie. Dwupłytowy, już platynowy, album z piosenkami tego twórcy, to też jego autorski, choć oczywiście wsparty przez samego Nohavicę i z nim uzgodniony, pomysł. Zapoczątkowany w 2006 roku spektaklem „Nohavica po polsku”, a uświetniony interpretacyjnie przez najlepszych polskich pieśniarzy gatunku. [Więcej patrz w dyskografia].
 
W 2004 roku wymyślił też przedsięwzięcie nazwane „Salonik z kulturą” (obecnie „Salonik”), a chwilę później „Pejzaż z piosenką”. Oba to miejsca podróży do krainy znaczących słów i dobrej muzyki.
 
Występuje z licznymi koncertami w Polsce, Czechach, a ostatnio także  w Niemczech.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.



Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama