Literatura
Rozkwit poezji - spotkania autorskie

Rozkwit poezji - spotkania autorskie

  • 2023-03-21, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Biblioteka Śląska, hol przed salą Parnassos plac Rady Europy 1, Katowice

Opis

21 marca obchodzimy jednocześnie Światowy Dzień Poezji i pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Z autorkami i autorem Wydawnictwa Biblioteki Śląskiej – Stanisławem Kaliną Jaglarzem, Sylwią Jaworską i Marzeną Orczyk-Wiczkowską – porozmawiamy o przyrodniczych tropach w ich wierszach. Pod uwagę weźmiemy szczególnie następujące konteksty: morza i wody w „Abisalu” (2022) Orczyk-Wiczkowskiej, tytułowej „Pustyni” (2022) Sylwii Jaworskiej oraz świata fauny i flory w „gościć sójki” Jaglarza. Czy natura i poezja są ze sobą ściśle powiązane? Czy wiersze mogą pobudzić naszą wrażliwość na odczuwanie roślin i zwierząt? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas rozmowy w pierwsze wiosenne popołudnie w Bibliotece Śląskiej.

Prowadzenie: Jan Baron i Sara Nowicka

Stanisław Kalina Jaglarz – urodzony w Katowicach w 1991 roku. Mieszka w dolinie Beskidu Wyspowego ze zwierzętami i ludźmi. Autor książki poetyckiej „gościć sójki” (2022).

Sylwia Jaworska – ur. w 1975 roku. Laureatka kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autorka arkusza poetyckiego „Ustawienia” (2019) oraz tomików poetyckich „Mistrzowskie Trójki” (2020); „Echo serca” (2021) i „Pustynia” (2022). Mieszka w Kluczach.

Marzena Orczyk-Wiczkowska – autorka powieści „Ostatni cud” (2020), zbioru opowiadań „Klatka” (2017) oraz tomików poezji: „Ranne pieśni” (2020), „Adult canal” (2019), „Grypsy z Panoptikonu” (2010) i „Abisal” (2022). Laureatka Poetyckiej Nagrody R.M. Rilkego, finalistka licznych konkursów literackich i poetyckich.

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy.

21 marca 2023 r., godz. 18.00
Biblioteka Śląska, hol przed salą Parnassos
plac Rady Europy 1, Katowice


Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „ENTER – wejście w świat dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami”, finansowanego z programu „Kultura bez barier”.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Polecamy
Ostatnio dodane
dziecko z ksiąÅźką
Ile małych dzieci ma regularny kontakt z książkami?

Poznajcie wyniki badania Empiku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność
Hikikomori - recenzja książki

Pola Rise podjęła się wykonania niezwykłego projektu. Czy warto po niego sięgnąć?

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.