Dzieje się - Literatura

Poszukiwania nowego Horsta Bienka

2006-09-05 14:56:43 | Katowice
 Poszukiwania nowego Horsta Bienka potrwają jeszcze miesiąc!
 
"Gliwice i Górny Śląsk jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe. Poszukujemy nowego Horsta Bienka" 

Konkurs Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytutu Goethego w Krakowie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów.

Do 30 września br. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej będzie czekał na
prace literackie młodych ludzi chcących przekonać się o wyjątkowości swego
"pióra"!

Niemcy i Polska - zestawienie pojęć, które choćby w świetle aktualnej
debaty dotyczącej Centrum Wypędzeń, przede wszystkim jednak z perspektywy historycznej, zdaje się być magnesem dla wszelakich konfliktów. Żaden region nie stanowi bardziej wyrazistego symbolu tej skomplikowanej, często nasyconej problemami, ale też ogromnymi możliwościami, polsko-niemieckiej relacji, niż Górny Śląsk. Nieustannie przesuwane granice i po części
dobrowolne - w dużej mierze jednak sterowane politycznie - fale przesiedleń sprawiły, iż region ten stał się z czasem miejscem przenikania się różnych tradycji, kultur i języków.
 
Górny Śląsk to jednak znacznie więcej niż region o historycznym i politycznym znaczeniu, jest on jednocześnie scenerią powieści jednego z bardziej znaczących autorów tego regionu - Horsta Bienka. Niewiele miast na Górnym Śląsku może poszczycić się posiadaniem literackiego pomnika postawionego na swą cześć, i to pomnika autorstwa pisarza o ponadnarodowej sławie. Dla Horsta Bienka, gliwiczanina z urodzenia, jego rodzinne Gleiwitz / Gliwice na długi czas stało się centralnym tematem jego twórczości literackiej, mimo iż już jako nastolatek w 1945 roku zmuszony był je opuścić. 

Gliwice pozostały na zawsze miastem dzieciństwa Horst Bienka - dzieciństwa spędzonego w wielokulturowym otoczeniu polsko-niemieckiego pogranicza. Będąc już dojrzałym pisarzem Bienek potrafił w wyjątkowy sposób odtworzyć atmosferę, dźwięki a nawet zapachy miasta swego dzieciństwa -nieistniejącego już w dawnej formie Gleiwitz, położonego na dalekich rubieżach dawnego państwa niemieckiego. Miasta, w którym przez długi czas było się "u siebie" niezależnie od tego, jakim językiem mówiło się na co dzień i jaką świątynię się odwiedzało. Gliwice są także miastem dzieciństwa wielu powojennych pokoleń mieszkańców, mimo iż korzenie dużej części z nich sięgają przeróżnych zakątków Europy Środkowej. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej już od kilku lat podejmuje się trudu przypominania zwłaszcza młodemu pokoleniu Górnoślązaków o wyjątkowości zarówno twórczości pisarza jak i regionu, któremu Bienek poświęcił w swej tetralogii tyle uwagi i uczucia. Jednym z podjętych w tym celu działań jest ogłoszony przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Instytut Goethego konkurs literacki, który potrwa już tylko przez miesiąc.

Przypomnijmy zatem: 
Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej przy współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie oraz Samorządem Miasta Gliwice zaprasza młode pokolenie Górnoślązaków do udziału w konkursie "Gliwice i Górny Śląsk jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe. Poszukujemy nowego Horsta
Bienka". 

Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie krótkiej pracy w języku polskim lub niemieckim, w dowolnej formie literackiej (proza, wiersz), przy czym tematycznie prace powinny dotyczyć Gliwic - miasta rodzinnego Horsta Bienka - lub regionu Górnego Śląska w kontekście szeroko pojętej tematyki polsko-niemieckiej.

W kontekście konkursu szczególnie zachęcamy do:
* zapoznania się z prozą Horsta Bienka, historią Gliwic oraz Górnego Śląska,
* przelania na papier swoich przemyśleń i emocji związanych z Górnym Śląskiem, jego szeroko pojętym polsko-niemieckim dziedzictwem kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Gliwice, o którym wiele tysięcy Europejczyków mówiących różnymi językami może mówić jako o mieście swego dzieciństwa. 

Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów, studentów oraz młodzież pracującą zawodowo w wieku od 15 do 25 lat. Prace należy przesłać pocztą lub oddać osobiście w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w terminie do dnia 30 września 2006 r. 
 
Prace zostaną ocenione przez profesjonalne polsko-niemieckie jury, zaś najlepsze z nich ukażą się drukiem. Na zwycięzców czekają również bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe! 

Kontakt i dalsze informacje: Katarzyna Sekuła, Dom Współpracy
Polsko-Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, 44-100 Gliwice, tel. (0-32) 232 49 02
wew. 105, fax (0-32) 232 49 01; e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl

Partnerzy projektu:
Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec
Samorząd Miasta Gliwice
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Najlepsze książki o zarazie, czyli motyw epidemii w literaturze

Jak autorzy wyobrażają sobie globalną pandemię?

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.