Kino
Spotkanie z kostiumolożką Barbarą Ptak

Spotkanie z kostiumolożką Barbarą Ptak

  • 2010-03-26, , godzina 18:00
  • Centrum Sztuki Filmowej, Katowice
  • Zobacz profil >>

Opis

- Kostium pomaga w budowaniu roli aktorskiej. Oczywiście ważne jest porozumienie pomiędzy aktorem a kostiumologiem. Miałam to szczęście, że moja współpraca z aktorami była zawsze korzystna, zarówno dla mnie, jak i dla nich. Nie chcę tworzyć kostiumów, które miałyby aktorowi przeszkadzać lub też, żeby nic sobą nie wyrażały. Nie jest moim celem także tworzenie kostiumów, które istniałyby wyłącznie same dla siebie - powiedziała w jednym z wywiadów Barbara Ptak, wybitny polski kostiumolog.

W piątek /26 marca/ o godz. 18.00  Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach /ul. Sokolska 66/ zaprasza na spotkanie z Barbarą Ptak oraz na wernisaż wystawy kostiumów jej autorstwa.

Barbara Ptak -  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie  i Warszawie, jest autorką oprawy plastycznej i kostiumów do ponad 110 przedstawień dramatycznych, oper, operetek, musicali i blisko 80 filmów. Ubierała królową Bonę, Barbarę Niechcicową, Ramzesa XII, panią Hańską i Balzaka, młodą burżuazję kapitalistycznej Łodzi i dziesiątki innych bohaterów polskiego kina. Jej kostiumy podziwialiśmy w serialach i filmach, jak np.: „Królowa Bona", „Ostatnia miłość Balzaka", „Ziemia obiecana", „Perła w koronie", czy „Paciorki jednego różańca", „Wierna rzeka". Współpracowała z wybitnymi reżyserami  polskimi m.in.: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Jerzym Kawalerowiczem, Jerzym Antczakiem. Jest w gronie najwybitniejszych polskich kostiumologów i scenografów. Jej talent plastyczny znajduje najgłębsze wyrazy w filmach, których akcja dotyczy minionych epok. Dzięki wnikliwej wiedzy, fachowości i wrażliwości  malarskiej tworzyła niepowtarzalny klimat  w każdej  realizacji plastycznej. Była wykładowcą na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Poznaniu. Mimo 80-ciu lat, które za kilka dni kończy nadal intensywnie pracuje. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień. Tu warto choćby wymienić nagrody Ministra Kultury w Berlinie (1968) za kostiumy do oryginalnego musicalu „Planety miłości" - Elbe-Ester Theatre, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt  osiągnięć w dziedzinie kostiumu filmowego,  Złote maski Województwa Śląskiego (1985,1990, 1995), a także nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia teatralne i filmowe. Do całości dochodzą nagrody Prezydenta Miasta Katowic za wybitną pracę twórczą (2006), Kapituły „Śląski Oskar" (2006 laureatka  Godła Promocyjnego), Prezydenta Miasta Chorzowa w dziedzinie kultury (2007), a także Srebrny medal „Zasłużony Kulturze Polskiej  „GLORIA ARTIS" nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2008).

Podczas jutrzejszego wernisażu będzie można zobaczyć znaczną część prac Barbary Ptak, które osobiście wybrała.

W  zasobach Filmoteki Śląskiej, która działa przy Instytucji Filmowej „Silesia-Film" są bowiem 23 teki z bezcennej kolekcji projektów Barbary Ptak. Pozyskane akwarele, szkice, rysunki odręczne, rekwizyty i fotosy mają bez wątpienia walor unikatowy i autorski. Są zarazem dokumentacją drogi twórczej artystki. Duża część zbioru to szkice robocze, które wraz z próbkami materiałów oraz próbnikiem kolorów trafiały bezpośrednio w ręce krawców lub - w przypadku biżuterii- czeskich wykonawców.
   
Po spotkaniu z kostiumolog będzie można zobaczyć film „Noce i dnie", o którym mówi , że jest to jej najdłuższa praca (3,5 roku) z jaką przyszło się zmierzyć . - Lata produkcji 1972 1976 to okres  luksusowy , wręcz lukratywny dla Polskiego Filmu. Nikt nie pytał  ile co kosztuje - ma być pięknie. Wstępne przygotowania zajęły mi ok. 12 miesięcy. Niekończące się dokumentacje , studiowanie stylów, form  i rysowanie. Historia „Nocy i Dni" (1865 -1914)  to wyjątkowo częste zmiany w ubiorach. Powstają dwa filmy fabularne i 24 odcinki. Duży dylemat, jak zabrać się do przygotowania takiego gigantycznego filmu. Po benedyktyńskiej pracy ustaliłam szokującą ilość 3000 projektów kostiumów  dla całej obsady aktorskiej I i II planu. Sama  Barbara Niechcic miała 130 projektów kostiumów,  a Bogumił Niechcic 50 projektów. Całą gamę kolorystyczną miałam w głowie. Moja obecność  przy zakupach  była konieczna, wykluczone pomyłki!  W efekcie powstał film  w walorach sepi jak na starych pocztówkach. Dla filmu kostiumowego, zmiany  mody akcentują  upływ czasu. Stworzenie klimatu epoki, stylów, form walorów kolorystycznych  - to przecież  uroda filmu. Nie mówiąc o znaczeniu artystycznym- dodaje B. Ptak.
  
 Film „Noce i dnie" był nominowany do Oskara  w 1976 roku.        

 

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Kaskader film 2024
Są już bilety na przedpremierowe pokazy filmu "Kaskader"

Bilety na najnowszy film z Ryanem Goslingiem i Emily Blunt są dostępne w kasach kin sieci Multikino.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!