Dzieje się - Kino

Podróżujący TOFIFEST

2008-02-06 10:45:18 | Katowice

 Ogólnopolskie prapremiery Brytyjskiego „Hallam Foe” i nowozelandzkiego „Eagle vs. Shark” będą największymi wydarzeniami rozpoczynającej się 7 lutego w warszawskiej Kinotece, objazdowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST.

Ta zrodzona w Toruniu impreza uważana jest za najszybciej rozwijający się festiwal kina niezależnego w Polsce. Realizowany z pasją „festiwal dla marzycieli” zawita do Warszawy, Gdańska, Poznania, Krakowa i Katowic, aby pokazać 9 pełnometrażowych filmów z 7 krajów, których – zgodnie z mottem imprezy – „nie ściągniesz z sieci”.

Program warszawskiej edycji, którego współtwórcą jest firma dystrybucyjna Vivarto, jest wyborem z ogromnej oferty jaką zaproponowała edycja toruńsko – bydgoska oraz prezentacją nowych tytułów, jakie zobaczymy podczas 6 edycji w Toruniu. Podczas edycji nr 5, w listopadzie 2007 wyświetlono ponad 150 filmów z ponad 40 krajów, pokazano też unikatowe retrospektywy młodego filmu brazylijskiego, austriackiego i – jako pierwsze w kraju – zestawione ze sobą, kompleksowe panoramy kina tureckiego i ormiańskiego. W czasie TOFIFEST odbyły się też pierwsze polskie targi szkól filmowych SCHOOL MARKET oraz kolejna edycja inicjatywy promocji młodych polskich filmowców FOCUS TOFIEFST.

Co zobaczymy w Warszawie i innych miastach? Najmocniejszymi filmowymi punktami pokazów będą premierowe projekcje filmów: Hallam Foe Davida McKenzie i Orzeł kontra Rekin nowozelandczyka Taika Waititi. Oba filmy to prawdziwi „kilerzy” - zdobywcy większości nagród piątej edycji TOFIFEST, gdzie oba filmy miały swoje polskie premiery.

Hallam Foe zdobywca Grand Prix TOFIFEST – Złotego Anioła, to nagrodzona także na Berlinale 2007 historia niebezpiecznej fascynacji erotycznej nastoletniego chłopca domniemaną zabójczynią jego matki. Najwięcej nagród powędrowało jednak do twórców nowozelandzkiego Orzeł kontra rekin (Eagle vs. Shark). Ta kompletnie niekonwencjonalna historia miłosna dziejąca się gdzieś na Nowej Zelandii w sumie otrzymała pięć nagród, w tym bardzo cenioną Nagrodę Krytyki im. Zygmunta Kałużyńskiego za scenografię, kostiumy oraz „scenę rzucania butami”.

Podróżujący TOFIFEST zaprezentuje warte obejrzenia przedpremiery kinowe. Wyprawą na filmowe Bałkany będą pokazy: bułgarskiego Bunt L. Kirana Kolarova [Бунтът на Л.] i serbsko – austriacko – niemieckiego Gucza! Pojedynek na trąbki [Гуча!] Dusana Milica. Niewątpliwą ciekawostką będzie debiutanckie dzieło kinowe czeskiego mistrza Petra Zelenki – Mnaga Happy End [1996], a o skomplikowanych, a jednocześnie jakże prostych relacjach miedzy płciami opowiada duńska Telenowela [En Soap] w reżyserii debiutantki Pernille Fischer Christensen. Debiut był ze wszech miar udany – jury MFF w Berlinie [2006] przyznało filmowi Grand Prix – Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszy Pełnometrażowy Debiut.

Ważnym elementem TOFIFEST w Warszawie [oraz trasy objazdowej] jest pokaz 2 filmów wyreżyserowanych przez nadzieję naszego kina - Rafała Kapelińskiego, który wywodzi się podobnie jak festiwal, z Torunia. Mowa o nagrodzonej krótkometrażowym Grand Prix TOFIFEST’2006 i Złotym Lwem Niezależnym w Gdyni Emilka płacze oraz najnowszym dziele - Ballada o Piotrowskim ze znakomitą, kreacją Krzysztofa Kiersznowskiego. Kapeliński jest także laureatem FLISAKA - nagrody Prezydenta Torunia dla najciekawszych młodych twórców filmowych z Kujaw i Pomorza, pierwszej tego typu „regionalnej” nagrody filmowej w kraju.

Wpadnijcie na TOFIFEST by przekonać się, iż warto pokonać 2.5 godziny pociągiem i pojawić się na kolejnej edycji festiwalu w Toruniu. Mieście starym, ale młodym duchem, na którego Starówce znajdziecie ponad 250 klubów i pubów, teatry czy 80-letnie kina, jak gniazdo TOFIFEST’u – studyjny Orzeł.


Więcej informacji na: www.festivaltoffi.pl

 

(informacja prasowa)


 


Słowa kluczowe: tofifest 2008 warszawa Hallam Foe Orzeł kontra rekin festiwal feswitale filmowe film kino filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
John Wick 3
Zobacz zwiastun filmu "John Wick: Chapter 3 - Parabellum" [WIDEO]

Do sieci trafił zwiastun najnowszego filmu z Keanu Reevesem!

Diablo. Wyścig o wszystko
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Polskie wyścigi, europejskie dramaty i amerykańskie szkło.

Zakon Świętej Agaty
"Zakon Świętej Agaty": Darren Lynn Bousman prezentuje nowy horror [FOTO, WIDEO]

Twórca trzech części "Piły" powraca z kolejną propozycją dla fanów kina grozy.

Polecamy
Christina Aguilera będzie grać!
Christina Aguilera będzie grać!

Christina Aguilera już niedługo zadebiutuje jako aktorka! Czy to na pewno dobry pomysł?

Ostry "Klip" ma datę polskiej premiery!
Ostry "Klip" ma datę polskiej premiery!

Ze względu na ostre, ocierające się o pornografię sceny jego dystrybucja została zakazana m.in. w Rosji.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
John Wick 3
Zobacz zwiastun filmu "John Wick: Chapter 3 - Parabellum" [WIDEO]

Do sieci trafił zwiastun najnowszego filmu z Keanu Reevesem!

Diablo. Wyścig o wszystko
Na co do kina w weekend [PREMIERY]

Polskie wyścigi, europejskie dramaty i amerykańskie szkło.