Dzieje się - Kino

Nieba nad Berlinem - Tydzień Filmu Niemieckiego

2008-12-08 11:18:28 | Katowice

 Od 8 do 14 grudnia w katowickim kinie „Światowid” będzie można, w ramach Tygodnia Filmu, zapoznać się z kinem niemieckich. Przegląd odbył się już we Wrocławiu, a po Katowicach zawita jeszcze do Poznania. Tym razem zaprezentowane zostaną te filmy, które związane są ze stolicą Niemiec. Podczas przeglądu będzie można zobaczyć zarówno filmy archiwalne - nigdy dotąd nie pokazywane w Polsce – jak i filmy fabularne, nakręcone w ubiegłych latach.

Zaprezentowane zostaną następujące dzieła:
- "Niebo nad Berlinem", reżyseria: Wim Wenders, 127 minut - film Wima Wendersa to poetycki obraz opowiadający o Berlinie i ... aniołach. Stanowi hołd oddany miastu i zarazem pochwałę życia pełnego uczuć. Akcja filmu rozgrywa się w powojennym podzielonym Berlinie, po którego ulicach wędrują dwa anioły. Przyglądają się one codziennemu życiu mieszkańców miasta i pomagają im. Jeden z nich gotów jest zrezygnować z nieśmiertelności dla miłości - nie on pierwszy spośród aniołów decyduje się na taki krok. Głównym bohaterem filmu pozostaje jednak Berlin ...

- "Anonyma. Eine Frau in Berlin", reżyseria: Max Färberböck, 131 minut - najnowszy film Max Färberböck w znacznej mierze został zrealizowany na Dolnym Śląsku - Berlin z roku 1945 zagrały tu, obok Kolonii, między innymi Wrocław i Legnica. Akcja filmu toczy w 1945 roku w Niemczech i stanowi ekranizację wstrząsających dzienników wydanych pod tym samym tytułem. Główną bohaterką filmu jest anonimowa Niemka, dziennikarka, która wdaje się w romans z radzieckim oficerem. W ten sposób kobieta chciała uniknąć kolejnych gwałtów ze strony jego podwładnych. Sytuacja zaczęła się jednak komplikować w momencie, gdy pomiędzy dwojgiem obcych sobie ludzi zaczęło rodzić się prawdziwe uczucie...

- "Berlin. Die Sinfonie der Großstadt", reżyseria: Walter Ruttmann, 5 aktów: 63 minuty - film, który zostanie zaprezentowany w czasie przeglądu stanowi zrekonstruowaną wersję filmu Waltera Ruttmanna z 1927 roku z oryginalną muzyką Edmunda Meisela. Awangardowy dokument Ruttmanna stanowi portret i studium Berlina lat 20-tych XX wieku. Pełen dynamiki obraz filmowy oddaje rytm powszedniego dnia wielkiej metropolii od wczesnego ranka do późnej nocy. W dużych fragmentach nagrywany był ukrytą kamerą, aby w ten sposób oddać autentyzm prezentowanych scen. Film został zrealizowany w pięciu odsłonach zgodnie z rytmem pięciu aktów symfonii Meisela.

- "Berlin - Sinfonie einer Großstadt", reżyseria: Thomas Schadt, 77 minut - film Schadta nie powstał jako remake obrazu Ruttmanna z 1927 roku. Stanowi nową interpretację z punktu widzenia „teraźniejszości” -  spojrzenia po upływie 75-ciu lat, w których miasto wiele przeżyło i podlegało przeobrażeniom. Podobieństwa pomiędzy filmami są oczywiste: tytuł, czarno-białe zdjęcia, specjalnie skomponowana muzyka filmowa. W przeciwieństwie jednak do obrazu Berlina z 1927 roku Schadt integruje elementy historyczne.

- "Olympia - Święto narodów (cz.1), Święto piękna (cz.2)", reżyseria: Leni Riefenstahl,  część 1: 11 minut, część 2: 90 minut - film opowiada o olimpiadzie sportowej z roku 1936, która miała miejsce w nazistowskim Berlinie. Leni Riefenstahl zrelacjonowała najważniejsze wydarzenia olimpiady - uroczyste otwarcie, zmagania najwybitniejszych sportowców oraz ceremonię kończącą igrzyska. Film Riefenstahl do tej pory budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony uchodzi za artystyczny film dokumentalny, z drugiej - za film czysto propagandowy, hołdujący ideologii Trzeciej Rzeszy.

- "Życie na podsłuchu", reżyseria: Florian Henckel von Donnersmarck, 137 min - „Berlin Wschodni, listopad 1984 roku. Pięć lat przed upadkiem Muru Berlińskiego aparat państwowy NRD zapewnia sobie trwanie władzy poprzez bezwzględny system kontroli i nadzoru. Gdy całkowicie oddany partii kapitan Stasi Gerd Wissler otrzymuje zadanie szpiegowania znanego dramatopisarza Georga Dreymana oraz jego partnerki życiowej, sławnej aktorki teatralnej Christy-Marii Sieland, wydaje mu się, że tym samym zapewni sobie szybką karierę...

- "Fala", reżyseria: Dennis Gansel, 110 minut - film powstał na podstawie powieści Todda Strassera pod tym samym tytułem. Stanowi opowieść o autentycznym eksperymencie z 1967 roku. Celem eksperymentu, prowadzonego przed nauczyciela szkoły średniej, jest pokazanie uczniom na czym polegają rządy totalitarne. W ciągu kilku dni zaprowadzona dyscyplina i poczucie więzi społecznej wychodzą poza ramy eksperymentu i przeradzają  się w prawdziwy falę zataczającą coraz dalsze kręgi. Po pojawieniu się pierwszych wybuchów przemocy nauczyciel postanawia przerwać eksperyment. Jednak fala rozchodzi się dalej ...

- "Aimée i Jaguar", reżyseria: Max Färberböck, 125 minut - „Aimée i Jaguar” to obraz wojennego Berlina z przełomu lat 1943/44. Film opowiada o miłosnym związku dwóch kobiet: Niemki - żony żołnierza oraz, ukrywającej swą narodowość, Żydówki - współpracującej z ruchem oporu, a zarazem asystentki redaktora w nazistowskiej gazecie. Na ekranie Berlin jawi się jako miasto kobiet, ofiar wojny. Pomimo wojennych nalotów, aresztowań, panuje tam specyficzna atmosfera miejsca.

MC


 

Słowa kluczowe: nieba nad berlinem tydzien filmu niemieckiego berlin fala olympia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Miłość i Miłosierdzie - twÃłrcy filmu
Polski film religijny podbija Watykan

"Miłość i Miłosierdzie" to historia św. Faustyny Kowalskiej.

FPFF Gdynia 2022 Laureatki
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2022: "Silent Twins" wygrywa Złote Lwy

Przedstawiamy wszystkich laureatów 47. edycji FPFF w Gdyni.

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lee film 2024
Kate Winslet jako fotoreporterka wojenna "Lee" Miller [WIDEO]

Biograficzny film z laureatką Oscara ma już pierwszy teaser!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!