Akademia Śląska w Katowicach, Katowice

Uczelnia Techniczno - Artystyczna.
Adres: ul. Rolna 43, 40-555 Katowice

PIELĘGNIARSTWO I LEKARSKI

OPIS KIERUNKU - PIELĘGNIARSTWO

Pielęgniarstwo to niezwykle potrzebny zawód na rynku pracy, a studia na tym kierunku dają możliwość zdobycia jednego z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych zawodów medycznych. Podczas nauki student zdobędzie umiejętności profesjonalnej opieki pielęgniarskiej, będzie potrafił korzystać z aktualnej wiedzy dla zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki. Nauczy się udzielania świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom, sprawowania całościowej nad chorymi i niepełnosprawnymi. Umiejętności praktyczne przekazują wykwalifikowani nauczyciele akademiccy z dużym doświadczeniem zawodowym.

KANDYDAT NA PIELĘGNIARSTWO POWINIEN:

  • być osobą odporną na stres
  • umieć sobie radzić i podejmować właściwe decyzje w sytuacjach ekstremalnych
  • łatwo nawiązywać kontakty interpersonalne

 

STUDIA I STOPNIA

Przygotowany program kształcenia ukierunkowany jest na uzyskanie wiedzy, umiejętności oraz kształtowanie cech psychofizycznych niezbędnych do wykonywania zawodu pielęgniarki. Integralną częścią studiów będą praktyki studentów w szpitalach oraz specjalistycznych zakładach opieki zdrowotnej, a także zajęcia praktyczne związane z opieką nad ludźmi zdrowymi i chorymi. Absolwent będzie znał język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz będzie potrafił posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu pielęgniarstwa.

CZAS TRWANIA

3-letnie studia licencjackie (6 semestrów) - studia stacjonarne (dzienne) i studia stacjonarne dla pracujących (zajęcia odbywać się będą w piątki od godziny 16, soboty oraz niedziele).

PROFIL ABSOLWENTA

Po ukończeniu studiów absolwent będzie przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu pielęgniarki oraz do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej. Absolwent będzie przygotowany do podjęcia zatrudnienia w placówkach służby zdrowa i opieki społecznej we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

 

OPIS KIERUNKU - LEKARSKI

Kształcenie na kierunku lekarskim prowadzone będzie w trybie studiów stacjonarnych. Zajęcia teoretyczne i praktyczne realizowane będą w oparciu o programy opracowane na podstawie wytycznych zawartych w standardach kształcenia dla kierunku lekarskiego. Kształcenie będzie obejmowało przedmioty z zakresu nauk podstawowych, których programy będą na bieżąco aktualizowane. Zajęcia obejmują grupy przedmiotów z zakresu:

  • nauk morfologicznych,
  • naukowych podstaw medycyny,
  • nauk behawioralnych i społecznych z elementami profesjonalizmu,
  • nauk klinicznych niezabiegowych,
  • nauk klinicznych zabiegowych,
  • prawnych i organizacyjnych aspektów medycyny.

Nauczanie odbywało się będzie z wykorzystaniem nowoczesnych technik dydaktycznych, komputerów, programów edukacyjnych z dostępem do Internetu w tym systemu PathXL platformy e-lerningowej, uzupełniających zajęcia przy łóżku chorego, a także w ramach Centrum Symulacji Medycznych. W ramach zajęć praktycznych student nauczy się jak zastosować zdobytą wiedzę dla potrzeb diagnostyki i terapii poszczególnych chorób. Zajęcia praktyczne realizowane będą w laboratoriach klinicznych, pracowniach diagnostycznych oraz w oddziałach szpitalnych i jednostkach opieki ambulatoryjnej. W trakcie zajęć praktycznych każdy student zobowiązany jest do samodzielnego wykonywania badań lekarskich określonych programem, pod bezpośrednim nadzorem prowadzącego ćwiczenia asystenta. .

Kandydat powinien:

  • być osobą odporną na stres
  • umieć sobie radzić i podejmować właściwe decyzje w sytuacjach ekstremalnych
  • łatwo nawiązywać kontakty interpersonalne
  • posiadać predyspozycję do pracy z ludźmi
  • interesować się sprawami ludzi
  • posiadać spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Realizacja misji w zakresie kształcenia akademickiego na kierunku Lekarskim opiera się na bazie renomowanych szpitali województwa śląskiego zatrudniających samodzielnych pracowników nauki. Szpitale, z którymi zawarliśmy umowy o współpracy stanowią wyróżniające się ośrodki medyczne województwa śląskiego. Zajęcia będą obejmowały wykłady, seminaria i ćwiczenia oraz zajęcia fakultatywne dotyczące wybranych przez studenta zagadnień monograficznych. Nauczanie będzie odbywać się także w formie zajęć zintegrowanych oraz wielodyscyplinarnych. Zajęcia będą prowadzone przez pracowników różnych jednostek dydaktycznych, tak aby zapewnić najbardziej aktualną prezentację danego zakresu tematycznego.

CZAS TRWANIA

6 lat (12 semestrów) - ostatni rok praktyczne nauczanie kliniczne obejmujące zajęcia (seminaria, ćwiczenia) realizowane w klinikach i oddziałach szpitalnych lub symulowanych warunkach klinicznych z zakresu specjalności (choroby wewnętrzne, pediatria, chirurgia, ginekologia i położnictwo, psychiatria, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, wybrana specjalność kliniczna) przez określoną liczbę tygodni.

PROFIL ABSOLWENTA

Absolwent kierunku lekarskiego posiada teoretyczne oraz praktyczne umiejętności niezbędne do wykonania zawodu lekarza. W zakresie swoich umiejętności potrafi rozpoznać właściwie problemy medyczne oraz potrafi określić priorytety w zakresie postępowania lekarskiego, rozpoznać stany zagrażające życiu i wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej, umie zaplanować postępowanie diagnostyczne i zinterpretować jego wyniki, wdrożyć właściwe i bezpieczne postępowanie terapeutyczne oraz przewidzieć jego skutki. Uzyskana przez niego nowoczesna wiedza oraz umiejętności pozwalają na wykonywanie zadań leczniczych na poziomie odpowiadającym najwyższym standardom oraz z zachowaniem zasad etycznych. Absolwent otrzymuje tytuł lekarza i jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich), prowadzenia badań i upowszechniania ich wyników oraz nauczania wykonywania zawodu.

PERSPEKTYWY PRACY

  • publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej
  • instytucje badawcze
  • ośrodki badawczo – rozwojowe
  • instytucje zajmujące się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej
MATURA 2024 - ARKUSZE
REKLAMA
Szkoły wyższe w mieście