Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Piękny dwudziestoletni. Poczekalnia na lotnisku, granica, ziemia niczyja. Pośrodku niej tylko jeden człowiek. Marek Hłasko. Zawieszony pomiędzy dwoma krajami.

Autobiograficzna powieść Marka Hłaski stanowi oryginalny obraz epoki i jedno z tych dzieł, o które do dziś spierają się nie tylko literaturoznawcy. To właśnie ona przyczyniła się do większości mitów i legend, które narosły wokół postaci autora. „Piękni dwudziestoletni” to rodzaj przewodnika po czasach PRL, ówczesnych barach i wydarzeniach, które rozpalały wyobraźnię młodych buntowników. Książka po raz pierwszy została wydana w Paryżu w 1966 roku, a w Polsce – z powodu ingerencji cenzury – ukazała się dopiero po ponad 20 latach. Spektakl według tej prozy przygotuje w Katowicach reżyser Piotr Ratajczak.

Pomysł na realizację tego przedstawienia został wyróżniony w konkursie Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego „Klasyka żywa” – inscenizacja otrzymała dofinansowanie oraz zaproszenie do ogólnopolskiego konkursu. Planowanemu przedstawieniu towarzyszyć będą różnorodne działania edukacyjne, angażujące mieszkańców Katowic w odkrywanie śladów Marka Hłaski we współczesnej rzeczywistości.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie po­szukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.

Więcej informacji na stronie: www.klasykazywa.pl oraz www.250teatr.pl

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Piękni dwudziestoletni (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Piękni dwudziestoletni.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Piękni dwudziestoletni (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Piękni dwudziestoletni (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Piękni dwudziestoletni (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Piękni dwudziestoletni (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Nikt (nie) spotyka Nikogo
Instytut Grotowskiego udostępnia spektakle online i zaprasza na spotkanie z Jackiem Głombem

Emisje spektakli odbędą się we wtorki na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego.

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.