Zmień miasto
Teatr Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Oskar i Pani Róża

Oskar i Pani Róża

(Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice)

Oskar i Pani Róża
Premiera: 2005-03-11
Reżyseria: Grzegorz Kempinsky
Scenografia: Bożena Pędziwiatr
Obsada: Alina Chechelska, Marek Rachoń
 

Opis spektaklu

Oskar, dziesięciolatek chory na białaczkę, przez ostatnie 12 dni życia pisze listy do Pana Boga. Niewiele o Nim wie. Nawet nie zna Jego adresu, ale szybko odnajduje w Nim wiernego słuchacza. Mały Oskar nie rozumie, dlaczego dorośli boją się śmierci. Przecież śmierć nie jest niczym nadzwyczajnym. Żadną karą, żadną chorobą.

Oskar o tym doskonale wie i dziwi się, że dorośli próbują wypchnąć śmierć ze swojego życia, że "zapominają, że życie jest kruche, delikatne, że nie trwa wiecznie. A wszyscy wokoło zachowują się, jakby byli nieśmiertelni." Książka, na podstawie której powstaje katowickie przedstawienie, tak zachwyciła OTYLIĘ JĘDRZEJCZAK, złotą medalistkę olimpijską, że przekazała swój medal na aukcję. Zebrane w ten sposób pieniądze - 257 550 zł - przeznaczona na pomoc dzieciom chorym na białaczkę.

"OSKAR I PANI RÓŻA to historia o tym, że warto pokochać nawet tych ludzi, którzy w pierwszej chwili wydają się być dziwaczni. Trzeba też mówić o swoich uczuciach, a przede wszystkim nie wolno się ich wstydzić. Tylko wtedy dowiemy się, czym tak naprawdę jest przyjaźń i miłość. I tylko wtedy przekonamy się, że świat wcale nie jest taki okrutny. To niestety najczęściej potrafią jedynie dzieci. Wiem, to wszystko brzmi bardzo poważnie, ale tylko dlatego, że jestem już dorosła, niestety!. Dziecko opowiada o tym naprawdę inaczej." - pisała Anna Sarnacka. We wrześniu 2005 roku przestawienie zwyciężyło na II MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU DLA DWOJGA AKTORÓW "KRYMSKA ARKA" W SYMFEROPOLU NA UKRAINIE. 
 
 
 
 
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Energia pomarańczy w pielęgnacji ciałaWeź udział w konkursie i wygraj zestaw kosmetyków Ziaja z zawartością naturalnego masła pomarańczowego.
FB dlaMaturzysty.pl reklama