Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Na kogo czekają? Czy w ich życiu jest szansa na jakąkolwiek zmianę? Ranią się czy przeciwnie, ratują od największych lęków? Gdzie leży granica między szczęściem a szaleństwem? Od blisko trzydziestu lat autor i reżyser Ingmar Villqist w swoich jednoaktówkach opowiada o bohaterach, którzy żyją na obyczajowym marginesie. Bohaterki „Chłopca z łabędziem” także należą do grupy  kolejnych nadwrażliwych i nieprzystosowanych, do grona tych „innych”, którzy mają swój świat, biblie swoich nieszczęść, kodeks prawa odrzuconych, którzy nie mają żadnych praw poza tym, by żebrać o akceptację tzw. większości. Jeśli będziemy je odtrącać, wyciągać do nich dłoń z jałmużną i przerażonym uśmiechem "współczucia", mogą zrobić to czego się najbardziej boimy - przeciągnąć nas na swoją stronę…

Jedną z inspiracji do sztuki stała się realna przestrzeń z Chorzowa, kamienica, w której mieszkał autor, a do której teraz wprowadził trzy swoje teatralne bohaterki. Kameralna historia rozgrywa się w mrocznym mieszkaniu. Dwie siostry próbują poukładać sobie życie. Marzą o normalności i rutynie. Marzą, by zapomnieć o… Czy pewne tajemnice nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego? Kim jest trzecia kobieta, która niespodziewanie staje w progu mieszkania?   

„Prowadzę więc teraz postaci mojej sztuki po tym mieszkaniu, kamienicy, po placu pośrodku którego stoi rzeźba nagiego młodzieńca z łabędziem i szukam zakończenia. Skoro kazałem bohaterkom mojego dramatu tam żyć i wchodzić z sobą w wzajemne relacje, które wcale nie muszą im się podobać, to muszę teraz zrobić wszystko, żeby je stamtąd bezpiecznie wyprowadzić na słońce.” – wspominał w jednym z felietonów Ingmar Villqist, który po 10 latach wraca do Teatru Śląskiego. To jeden z najbardziej kontrowersyjnych i najważniejszych dramaturgów współczesnych i jednocześnie najczęściej wystawiany polski dramatopisarz za granicą w ostatnich latach.

Sztuka została napisana dla trzech aktorek naszego teatru: Grażyny Bułki, Ewy Kutyni i Violetty Smolińskiej, a jej prapremierę zaplanowano na Scenie Kameralnej 8 maja 2015 r.

Obsada i twórcy spektaklu

Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Chłopiec z łabędziem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Chłopiec z łabędziem.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Chłopiec z łabędziem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Chłopiec z łabędziem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Chłopiec z łabędziem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Chłopiec z łabędziem (Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Katowice).
Polecamy
Premiery teatralne
Ostatnio czytane
Opera
Opera Wrocławska zaprasza na Sylwestra 2020/2021 online

Będzie to połączenie trzech aktów ze słynnych oper!

Akademia 1212
Teatr Polski we Wrocławiu: Akademia 1212 działa online

Materiały edukacyjne można już przeczytać w sieci.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.