Sztuka
Magiczna grafika Japonii

Magiczna grafika Japonii

  • 2008-08-06, do 2008-08-31
  • Rondo Sztuki w Katowicach, Katowice

Galerie zdjęć - zdjęcia

Zdjęć w galerii 1.

Opis

Uroczysty finisaż poprzedzony spotkaniem z mediami - 30 sierpnia (sobota), godz. 17:00. Honorowy patronat: Andrzej Wajda oraz Toshihiro Hamano, najwybitniejszy żyjący japoński grafik.

Przedstawicieli mediów zapraszamy już przed finisażem. Do Państwa dyspozycji są: prof. Witold Skulicz przewodniczący Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie; prof. Adam Romaniuk prorektor ASP w Katowicach, współorganizator wystawy i projektant katalogu; prof. ASP Mariusz Pałka kurator wystawy 

Wystawa współczesnych grafik japońskich ze zbiorów Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.  123 prace. 64 autorów. 10 laureatów Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.

Mariusz Pałka, kurator wystawy:

Określenia " japoński", japońska" stały się synonimem wyjątkowej, wysokiej wartości i jakości w ocenie dzieła graficznego, równoznaczne z wyrafinowaniem zarówno w formie, jak i w warsztacie. Piękno i zasady harmonii, którym kierowali się kiedyś szlachetni samuraje jest wciąż obecne i rozpoznawalne w grafikach współczesnych japońskich artystów. Do tej pory mogliśmy jedynie marzyć o takiej wystawie, opartej na zestawie prac autorstwa najlepszych współczesnych grafików japońskich. A tymczasem "Magia grafiki japońskiej" odwiedza Katowice, rozpoczynając swój - zapewne triumfalny - pochód po najlepszych galeriach w Polsce.

Andrzej Wajda, honorowy patron wystawy:

Wspaniałe tradycje starej kultury japońskiej wyrosłej z ezoterycznego świata religii Shinto sprawiły, że sztuka japońska fascynuje nas szczególnie silnie. (...) W naszym europejskim odczuciu to właśnie sztuka i grafika japońska jest prawdziwą perłą kultury orientu. Uważam, że stworzenie tak wielkiej i zwartej prezentacji, jaką jest wystawa "Magia grafiki japońskiej" jest niezwykle ważnym wydarzeniem. Wystawa będzie dla wielu miejscem poznania tej sztuki i doznań artystycznych, ale również znakiem, może nawet rodzajem wskazania dla artysty, dla człowieka jak ważne jest silne poczucie szacunku dla tożsamości kulturowej.

 

Głównymi organizatorami imprezy są:

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Sponsor: Euro-Centrum
Wystawie towarzyszy obszerny katalog pod redakcją prof. Adama Romaniuka  Aranżacja i projekt wystawy: Ferdynand Szypuła.Mapa

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.