Sztuka
Ars Cameralis - Lunch z Burroughsem "Beat", "Nagi Lunch"

Ars Cameralis - Lunch z Burroughsem "Beat", "Nagi Lunch"

Opis

Z okazji rocznicy stulecia urodzin pisarza, która hucznie obchodzona jest w całym niemalże literackim świecie wieloma artystycznymi wydarzeniami i festiwalami poświęconymi tej niezwykłej i inspirującej postaci, organizatorzy Festiwalu Ars Cameralis postanowili uwzględnić to w kolejnej festiwalowej edycji.

Burroughs jest najbardziej znany jako powieściopisarz i autor krótkich opowiadań, zajmował się jednak także malarstwem, muzykowaniem i eseistyką. Autor Nagiego Lunchu stał się jedną z najbardziej wpływowych i najbardziej kontrowersyjnych postaci w amerykańskiej kulturze XX wieku. Jego twórczość wywarła wpływ zarówno na pokolenie „bitników” – wyrzutków bogobojnego społeczeństwa Ameryki lat 50. – jak Jack Keoruac i Allen Ginsberg – ale także na takich muzyków jak Bob Dylan, Lou Reed, Tom Waits, Ian Curtis czy Kurt Cobein. Norman Mailer, pisarz i dziennikarz powiedział o Burrougsie, że jest „jedynym żyjącym amerykańskim pisarzem, który mieści się w definicji geniusza”.

W ramach festiwalowego wydarzenia, zatytułowanego Lunch z Burroughsem, przeprowadzona zostanie m.in dyskusja połączona z promocją książki Rafała Księżyka 23 cięcia dla Williama S. Burroughsa, pierwszą w Polsce monografią tego jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku. Udział w dyskusji poza Rafałem Księżykiem wezmą prof. Tadeusz Sławek oraz znakomity tłumacz książek Burroughsa Mateusz Janiszewski (podczas spotkania odbędzie się także premiera „Wybuchowego Biletu” - nigdy nie publikowanej w Polsce książki Burroughsa, teraz przetłumaczonej kongenialnie przez Janiszewskiego). Po rozmowie odbędzie się koncert zespołu Babie Lato (tworzonego przez Marcina Babko oraz Jacka Latonia), który przygotował płytę z utworami inspirowanymi powieścią Burroughsa Zachodnia kraina. Ponadto Tadeusz Sławek oraz Bogdan Mizerski wykonają na żywo esej na głos i kontrabas, zatytułowany Droga wyjścia – droga wejścia. Nocne miasto. Życie i śmierć Williama S. Burroughsa, a w Kinoteatrze Rialto pojawi się przegląd filmów burroughsowskich (film dokumentalny o pisarzu, znakomity obraz biograficzny „Beat” oraz legendarny „Nagi Lunch”).

Lunch z Burroughsem - PRZEGLĄD FILMÓW 

Beat (2000), reż. G. Walkow
Dramat Gary'ego Walkowa skupia się jednym z trudniejszych okresów życia Burroughsa: małżeństwie z Joan Vollmer, które zakończyło się jej tragiczną śmiercią. Reżyser sprawnie i w najmniejszych detalach oddaje atmosferę Stanów Zjednoczonych lat 40. i 50., w przekonujący sposób budując przy tym psychologiczne sylwetki głównych bohaterów. W Burroughsa wcielił się Kiefer Sutherland, w Vollmer – niezwykła Courtney Love.

Nagi lunch (1991), reż. D. Cronenberg
W życiu pisarza i jego żony wydarza się tragiczny wypadek: podczas zabawy w Wilhelma Tella Bill zabija Joan. Pisarz chce uniknąć odpowiedzialności karnej i ucieka wraz ze swoją traumą do tajemniczej Międzystrefy. Granica między rzeczywistością a narkotycznymi halucynacjami ulegnie zatarciu. Nagi lunch jest swobodną adaptacją klasycznej powieści Burroughsa pod tym samym tytułem. Powieść z kolei – swobodną adaptacją tragicznego wątku z własnej biografii.

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.